McCaul a Nemzeti Terrorelhárítási Központ (NCTC) egy neki címzett és titkosnak minősített levelének részleteit fedte fel a Nemzeti Védelmi Egyetemen elmondott beszédében. A dokumentum szerint „terrorista kapcsolatokkal bíró személyek az amerikai menekültügyi programot felhasználva megpróbálnak bejutni az Egyesült Államokba”.
„A menekültügyi rendszer, mint minden bevándorlási program, sebezhető, felhasználhatják szélsőséges csoportok, amelyek igyekeznek megbízottjaikat Nyugatra juttatni” – hangzott a McCaul által idézett levél, amely kitért arra is, hogy 2010-ben iraki menekültek egy kisebb csoportját terrorizmus vádjával őrizetbe vették.
A Fehér Ház nem erősítette meg John McCaul állítását. Josh Earnest, az elnöki hivatal szóvivője védelmébe vette a menekültek átvilágításának amerikai gyakorlatát, amely rendszerint két évig is eltart.
Az Egyesült Államokban kiélezett vita folyik a menekültügyi eljárás megszigorításáról, a képviselőház túlnyomó többséggel novemberben meg is szavazott egy ezt előíró törvénytervezetet.
A nyugati országokban nagy nyugtalanságot kelt a 130 halálos áldozatot követelő párizsi, valamint a kaliforniai San Bernardinóban elkövetett, 14 ember halálával járó terrortámadás, és ezekkel összefüggésben a szélsőségesek beszivárgásának lehetősége.
Az amerikai törvényhozás republikánus párti többségének hangadói – de demokrata párti honatyák is – számos alkalommal aggodalmuknak adtak hangot amiatt, hogy az amerikai kormány ebben a pénzügyi évben 10 ezer szíriai menekült befogadását tervezi. A képviselőház a várakozások szerint a héten szavazni fog egy olyan törvénytervezetről is, amely megszigorítaná a beutazást az amerikai vízummentességi program által kedvezményezett 38 ország – köztük Magyarország – állampolgárai számára.
John McCaul hétfői értékelése szerint az Iszlám Állam dzsihadista szervezet súlyosabb fenyegetés jelent, mint az al-Kaida valaha, beleértve azt az időszakot is, amikor még Oszama bin Laden irányította.
Trump az amerikai sajtónak küldött állásfoglalásában azt írta, hogy „teljesen és mindenestül le kell állítani a muszlimok belépését az Egyesült Államokba”, amíg nem tisztázódik, hogy mi zajlik az országban. Azzal indokolta javaslatát, hogy a muzulmánok széles rétegei gyűlöletet éreznek az amerikaiak iránt.
A milliárdos kampánymenedzserét, Corey Lewandowskit arról kérdezték, hogy a Trump által felvetett beutazási tilalom kifejezetten a muszlim a bevándorlókra, vagy szélesebb körben, a diák- és turistavízummal rendelkező muzulmánokra is vonatkozna-e. Lewandowski csak annyit közölt, hogy „mindenkire”.
Ibraham Hoooper, az amerikai-iszlám kapcsolatok tanácsának igazgatója dörgedelmes választ adott Trump javaslatára. Azzal vádolta a milliárdost, hogy a fasizmus mezejére lép. Ben Rhodes, a Fehér Ház helyettes nemzetbiztonsági tanácsadója azt mondta a CNN hírtelevíziónak, hogy Trump megnyilvánulásai szembemennek az amerikai értékrenddel.
Trump nyilatkozatával republikánus párti riválisait is megbotránkoztatta. Jeb Bush egy közösségi oldalon azt írta, hogy Trump „megtébolyodott”.