Terrortámadás érte Párizst

Már legkevesebb 153 a halottak száma, szükségállapotot hirdettek, az elkövetők halottak.

MNO
2015. 11. 14. 9:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A CNN hajnali összesítése szerint 153-an vesztették életüket abban a terrortámadásban, amely péntek éjszaka érte a francia fővárost. A terroristák AK-47-es gépkarabélyokkal és testükre erősített bombákkal támadtak a párizsiakra: az utcákon lévő tömeget növelte, hogy a Franciaország–Németország futballmérkőzést is péntek este játszották.

Megrohanták a Bataclan koncerttermét a kommandósok, így véget ért a túszdráma, melynek száz halálos áldozata van – írta több portál is. Itt kézigránátokat is bevetettek a terroristák, így a halottak száma „meredeken” nőhet tovább – húzták alá. Arról egyelőre ellentmondásosak az információk, hogy az itt meghalt három elkövetőt a hatóságok lőtték-e le, vagy öngyilkosok lettek. A stadionnál történt öngyilkos merényleteket két másik terrorista követte el – írja a The Telegraph.

A lapnak egy rendőrségi forrás horrorként írta le a Bataclannál történteket, sokan úgy tudtak megmenekülni, hogy a tetőre másztak. Az állapotokat jól jellemzi, hogy egy kávézót kellett sürgősségivé alakítani a környéken.

A további támadásokban pedig 40 ember vesztette életét. Egyes hírek szerint több rendőr is meghalt a tűzharcokban, de ezt még hivatalos források nem erősítették meg.

A párizsiak attól tartanak, hogy lehetnek még fegyveresek, akik további akciókat terveznek. A taxik ingyen szállítják az embereket, a helyiek pedig a közösségi médián keresztül segítik egymást, sokak alvóhelyet ajánlanak fel. Közben 1500 katonát vezényeltek Párizs utcáira.

A leginkább gyanúsított Iszlám Állam eddig nem mutatta jelét, hogy képes lenne háborús területen kívül olyan jól megszervezett támadásokra, mint amilyen a párizsi volt – írta a Haaretz, ami szerint az eddigi európai támadásokat magányos elkövetők intézték, akik Szíriából tértek vissza, vagy nem tudtak oda kiutazni.

112-en haltak meg a Bataclan koncertteremben.

14 embert öltek meg a Rue Bichat-on a Le Petit Cambodge étteremnél a 10. kerületben.

19-en haltak meg a Rue de Charonne-on a 11. kerületben a La Belle Equipe bárnál.

Négy ember halt meg  az Avenue de la Republique-on a 10. kerületben.

Négyen haltak meg a Párizstól északra lévő Saint-Denis-i stadionban.

A francia média szerint egy szemtanú az Allah Akbar (Allah nagy) kiáltást hallotta az egyik merénylő szájából a Bataclan koncertteremnél. Egy másik szemtanú pedig arról számolt be, hogy három fegyveres rontott be a koncertterembe, ahol ész nélkül kezdtek lőni, a férfiak nem viseltek maszkot, 20-as, 30-as éveikben járhattak.

A francia újságíró, Erwan Desplanques azt közölte: egy tanú, aki el tudott menekülni a koncertteremből öt vagy hat fegyverest látott, akik a támadás során Szíriát is említették. Szavai szerint a lövöldözés több mint 5 percig tartott. Egy másik túlélő pedig azt mondta el, hogy háromszor tárazták újra Kalasnyikovjaikat.

A koncertterem tűnik a legsúlyosabb támadásnak, de ezen kívül több helyszínen volt még lövöldözés.

A BBC újságírója a Le Petit Cambodge étterem közeléből jelentette, hogy tíz embert látott az úton, akik halottak vagy súlyos sérültek voltak. Egy szemtanú szerint a tettes elmenekült a helyszínről.

A BBC honlapján az olvasható, hogy eddig 200 sérültről tudnak, közülük 80 súlyos.

„Mindenki az étterem teraszán volt, amikor hirtelen megláttuk a maszkos férfiakat, ahogy minden irányba tüzet nyitottak” – mondta egy másik szemtanú a France 24-nek, hozzátéve: rengeteg a sérült.

Elrendelte a rendkívüli állapotot Francois Hollande, ami már életbe is lépett. Az elnök terrorizmust emlegetett beszédében, amit a rádió és a tévé is közvetített. A hadsereget is bevetik, ezenfelül a francia fővárost gyakorlatilag lezárták, kijárási tilalmat rendelt el a polgármester, melyre a második világháború óta nem volt példa. Elrendelték a határokon az ellenőrzést, de kizárólag a Franciaországból távozókat vizsgálják. Hollande egyébként lemondta törökországi útját, a G20-ak találkozójának központi témája a terrorizmus lesz.

Obama tévés nyilatkozatban ítélte el a történteket, az emberiesség és szabadság elleni támadásnak titulálva az eseményeket. „Elkapjuk azokat a terroristahálózatokat, melyek az embereinkre vadásznak” – húzta alá. – Amerika több nagyvárosában megerősített biztonsági intézkedéseket is bevezettek.

Orbán Viktor részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak hajnalban, ahogyan Angela Merkel is. Az iráni elnök, Haszan Róháni emberiség elleni gaztettnek minősítette a történteket, Kína nevében pedig Hszi Csin-ping elnök ajánlotta fel segítségét Hollandenak.

A Vatikán szerint „az egész emberiség békéjét érte támadás”, Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke pedig azt üzente Hollandenak, hogy „Franciaország nincs egyedül”.

Az Iszlám Állam (IÁ) ünnepli a támadást, de még nem vállalta magára, ugyanakkor a CNN beszámolója szerint elkaptak egy támadót, aki azt mondta, hogy az IÁ szervezte be.

A francia–német válogatott labdarúgó-mérkőzés helyszíne, a Stade de France nemzeti stadion közeléből három robbanást jelentettek, a biztonsági erők pedig kimenekítették a mérközésről Francois Hollande köztársasági elnököt.

A CNN honlapján csokorba szedik a merényletekkel összefüggő videókat.

Alább a francia tévé élőképeit tekintheti meg.

A belbiztonsági, a terrorellenes és a bűnügyi hatóságok is vizsgálatot indítottak

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.