„Egy 98 kilométeres határszakaszt még le kell zárni” – közölte az amerikai diplomácia irányítója, hozzátéve: Recep Tayyip Erdogan török államfő beleegyezett ennek a szakasznak a lezárásába. Arról a határszakaszról van szó, amelynek a szíriai oldalát az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet tartja ellenőrzése alatt. „Törökország érdeke is, hogy elzárja az illegális olajszállítmányok, illetve az egyik vagy másik irányba a határon átkelő külföldi harcosok útját” – hangsúlyozta Kerry.
John Kerry a brüsszeli NATO-tanácskozást követő sajtótájékoztatóján Oroszország szerepéről azt mondta, hogy Moszkva „kiemelkedően konstruktív szerepet” játszhat Szíriában, és üdvözölte a konfliktus tárgyalásos megoldása melletti orosz elkötelezettséget. A konstruktív orosz szerepvállalás és a szíriai helyzet rendezéséhez való orosz hozzájárulás azonban csak akkor lehetséges, ha Moszkva az Iszlám Állam elleni harcra összpontosít – árnyalta saját szavait az amerikai külügyminiszter.
A nyugati hatalmak korábban többször tettek olyan szemrehányást az oroszoknak, hogy nem elsősorban az IÁ ellen, hanem inkább Bassár el-Aszad elnök damaszkuszi rendszerének más ellenfelei – mérsékeltebb, nyugatbarátnak tartott szíriai lázadószervezetek – ellen lép fel katonai eszközökkel.
A török felső vezetés és személyesen Recep Tayyip Erdogan államfő, illetve családja is érintett a szíriai és az iraki olaj illegális kitermelésében és Törökországba szállításában – állította Anatolij Antonov orosz védelmi miniszterhelyettes szerdán Moszkvában. „Az iraki és szíriai törvényes tulajdonosoktól ellopott olaj legfőbb fogyasztójának Törökország számít. A tudomásunkra jutott értesülések szerint ebbe a törvénytelen vállalkozásba az ország legfőbb politikai vezetését, Erdogan elnököt és családját is bevonták. Nem egyszer beszéltünk a terroristákkal való összejátszás veszélyeiről. (...) Az olaj hatalmas mennyiségben és ipari méretekben, több ezer teherautóból álló élő olajvezetéken át jut el Törökország területére” – mondta Antonov, aki hozzátette, hogy az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet éves olajbevételei mintegy kétmilliárd dollárt tesznek ki.
A Katarban tartózkodó török államfő visszautasította az ismételt orosz vádakat.
Elutasítjuk azt az állítást, hogy Törökország együttműködik az Iszlám Állammal – nyilatkozta szerdán újságíróknak videobeszélgetésben Bagdadból Steve Warren, az Iszlám Állam ellen küzdő, az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció szóvivője. Hozzátette: „a törökök nagyszerű partnereink a terrorizmus elleni harcban”.
Semmilyen bizonyítékot sem találtak a vádra – erősítette meg Julia Mason amerikai külügyminisztériumi szóvivő az Anadolunak. Kifejtette: Törökország nemzetközi partnereinek segítségével lépéseket tesz annak érdekében, hogy növelje a szíriai határ biztonságát. Ennek az erőfeszítésnek pont az a célja, hogy elvágja az IÁ csempészútvonalait.
Barack Obama amerikai elnök a párizsi klímacsúcson tartott keddi különbeszélgetésükön arra sürgette Recep Tayyip Erdogan török elnököt, hogy Ankara rendezze Moszkvával a török légierő által lelőtt orosz vadászbombázó miatt támadt vitáját. Ugyanakkor Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is megejtett egy találkozót, melyen részvétét fejezte ki a pilóta halála miatt, és ugyancsak sürgette az orosz elnököt a békülésre.
Az orosz elnök a klímacsúcs keretében tartott hétfői sajtóértekezleten azt állította: Moszkva olyan „kiegészítő adatokhoz” jutott, amelyek alátámasztják feltételezését, miszerint az Iszlám Állam által ellenőrzött szíriai területeken kitermelt olajat ipari méretekben szállítják át török területre. Erdogan török elnök – szintén Párizsban az EFE hírügynökség szerint – erre felháborodottan kijelentette, hogy lemond tisztségéről, ha az orosz fél bebizonyítja az orosz gép lelövésével kapcsolatos hátsó szándékokat.
Keddi összeállításunkat az eddig történtekről az alábbi linken olvashatja.