Csendes és udvarias volt a San Bernardinó-i mészáros

Szeretett kocsikkal foglalkozni, étterembe járni. Hat hónapos kislányát nevelte feleségével.

GB
2015. 12. 03. 12:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magányos gyilkosból jóval több akad az Egyesült Államokban, párban vagy csoportban sokkal kevesebbszer támadnak a fegyveres ámokfutók. A kaliforniai San Bernardinóban a jelenlegi tudásunk szerint ketten lőttek agyon tizennégy embert, egy nő és egy férfi. A CNN portréjából kiderül az, ami a hasonló mészárlások elkövetőiről oly gyakran: egyikükről sem feltételezte közvetlen környezetük, hogy képesek lennének ilyen hátborzongató tettre.

A beszámolók szerint Farook szerdán ott volt a fejlődési zavarokkal küszködő pácienseket kezelő szociális intézményben, ahol ünnepséget tartottak. Egyelőre ismeretlen okból hirtelen távozott, majd visszatért az épületbe női bűntársával Tashfeen Malikkal, és tüzet nyitott az ott lévőkre, végül mindketten elhagyták a helyszínt. Menekülés közben a nő vezetett, a férfi pedig tüzelt az üldöző rendőrökre. Végül sikerült feltartóztatni őket, egy helyszínen készített fotó alapján gyakorlatilag szitává lőtték mindkettőjüket a kocsijukkal együtt.

A helyi rendőrfőnök, Jarrod Burguan arról számolt be, hogy a két támadó feketébe öltözött, mintha taktikai ruhát hordtak volna. Felkészülten érkeztek, láthatóan egy jól kidolgozott terv szerint gyilkoltak. Gépfegyvert és pisztolyt használtak. A pisztolyokat Farook három-négy éve legálisan vette, a gépfegyvereket feltételezések szerint egyik volt szobatársa vásárolta szintén évekkel ezelőtt, de neki nincs köze a mészárláshoz.

A nyomozók az épület előadótermében több házi készítésű bombát is találtak, melyeket távirányítóval lehetett volna működésbe hozni. A távirányítót a rendőrök később megtalálták abban a kocsiban, mellyel Farook és Malik menekült, tehát onnan akarták működésbe hozni a robbanószerkezeteket, de erre valamiért nem került sor. A rendőrök megsemmisítették a bombákat.

Syed Rizwan Farook és Tashfeen Malik a harmadik „vegyes” (férfi-női) páros az amerikai történelemben, akik emberek nagyobb csoportjára támadtak fegyverrel. Motivációjukat egyelőre csak találgatni lehet. A rendőrség tájékoztatása szerint Farook és Malik egy párt alkottak, de nem lehet tudni, hogy házasok voltak vagy csak együtt éltek. Az Amerikai Iszlám Kapcsolatok Tanácsa, mely egy muszlim pártfogó csoport, azt állítja, hogy Farook két éve elvett feleségül valakit, de még nem tisztázott, hogy kit. A friss információk birtokában elég valószínűnek tűnik, hogy Malikot. A férfi szerdán azzal hagyta nagyanyjánál hat hónapos kislányát, hogy orvosi vizsgálatra kell mennie. A nagymama a lövöldözésről érkező híreket követően kezdett gyanakodni, de ekkor már hiába hívta telefonon unokáját.

A 28 éves, pakisztáni gyökerekkel bíró, amerikai állampolgárságú Farook öt éve a megyei egészségügyi hatóság ellenőreként dolgozott. Az egészségvédelmi diplomát a San Bernardinó-i állami egyetemen szerezte még 2009-ben. A hivatali kimutatás szerint 2013-ban 53 ezer dollárt keresett munkájával, ami jó fizetésnek számít. A rendőrségnek nincsenek információi arról, hogy munkahelye veszélyben lett volna vagy hogy korábban bűncselekményt követett volna el.

Érdekesség, hogy bátyja az amerikai hadseregben is szolgált. Édesanyja 2006-ban elvált az apjától. Jogi dokumentumokra hivatkozva a CNN azt írja, hogy a szülők gyakran veszekedtek, az apa rendszeresen öngyilkossággal fenyegetőzött. Egy alkalommal maga Farook állt anyja és apja közé, nehogy összeverekedjenek.

Tashfeen Malik 27 éves volt, a rendőrség úgy tudja, hogy Pakisztánban született, majd Szaúd-Arábiában élt, és innen költözött az Egyesült Államokba.

Farhan Khan, Farook sógora a helyszínen újságíróknak mondta, értetlenül áll a történtek előtt. „Nem tudom, miért akart volna ilyet tenni, egyszerűen fogalmam sincs róla. Sokkoltak az események.” Hozzátette: ahogy egész Amerika, úgy az ő családjuk is arra vár, hogy a rendőrségi vizsgálat válaszokkal szolgáljon. A támadók semmiféle üzenetet nem hagytak hátra.

Griselda Reisinger, Farook korábbi munkatársa a Los Angeles Timesnak csendes emberként írta le a férfit. „Köszönt, amikor beért és amikor távozott, de soha nem beszélgettünk vele hosszabban. Nem volt egy bőbeszédű valaki” – adott rövid jellemzést a nő. Maria Gutierrez, a férfi egyik ismerőse hasonlóan nyilatkozott a The New York Dailynek. „Nem beszélt sokat, de mindig udvarias volt. Egy másik kollégája, Patrick Baccari szintén az LA Timesnak azt mondta, Farook nemrégiben Szaúd-Arábiába látogatott, hogy találkozzon egy nővel, akivel az interneten ismerkedett meg. Amikor visszatért, a nő már a felesége volt. Apja újságíróknak röviden annyit mondott fiáról, hogy mélyen vallásos volt. „Elment dolgozni, hazajött, majd elment az imahelyre.”

A férfi regisztrált az Imilap.com-ra, mely a jelek szerint valamilyen testi fogyatékos és újraházasodni kívánó indiaiak számára kínál ismerkedési lehetőséget. Profilja szerint régi és modern kocsikat egyaránt szeretett szerelgetni, vallási tartalmú könyveket olvasott és szívesen járt étterembe (cikkünk előző változatában tévedésből az szerepelt, hogy szeretett borászkodni, a hibáért olvasóink elnézését kérjük – szerk.). Saját jellemzése alapján imádott utazni és olykor „semmit tenni” barátaival és húgával. Muszlim családból jött, és a leírás szerint fontosnak tartotta a „keleti és nyugati” típusú családi értékeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.