Abbott arra is felszólította az ausztrálokat, hogy fejezzék be a folytonos „mentegetőzést az értékeik miatt”. A szeptemberben a saját párttársa által megpuccsolt, azóta cserepadon ülő Abbott azt várja a Nyugattól, álljon készen arra, hogy
„kihirdesse kultúránk felsőbbrendűségét azok számára, akik Isten nevében ölnek. Nem tagadhatjuk tovább, hogy óriási problémák vannak az iszlámmal”
– írta véleménycikkében a Sydney Daily Telegraph-ban.
A tekintélyes munkáspárti politikus, Ed Husic erre azzal vádolta meg Abbottot, hogy a volt kormányfő a szélsőséges amerikai konzervatív elemeket importálná Ausztráliába, hogy „trumpizálja” azt – utalt az USA-beli republikánus elnökaspiránsra, Donald Trumpra, aki korábban kijelentette, minden muszlim előtt le kell zárni az Egyesült Államok határait.
A korábban papnak is tanult, hívő katolikus Abbott azt is írta, hogy az ausztráloknak
„be kellene fejezniük a folyamatos mentegetőzést azokért az értékekért, amelyek szabaddá, igazságossá és virágzóvá tették az országot”.
Egy másik munkáspárti vezető, Bill Shorten szerint ez az uszító hangnem aláássa a társadalmi együttélést és a kölcsönös tiszteletet, és árthat a nemzetbiztonság fölött őrködő szakszolgálatok munkájának is.
Abbottot az ausztrál emberi jogi tanács vezetője is kritizálta, szerinte nagyon óvatosnak kell lenni, mielőtt az ember ráhúzza a vizes lepedőt az iszlámra vagy az Ausztráliában élő muzulmánokra, személyes példaként pedig megemlítette, hogy a munkája során csak békés muszlimokkal találkozik, ezért
inkább azt kellene kideríteni, hogy „az a néhány”, aki radikalizálódik, miért teszi.
Malcolm Turnbull miniszterelnök szerint Abbottnak joga van a véleményéhez, ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy a muzulmánok nagy többsége szintén megrémült a terrortámadásoktól, az Iszlám Állam terroristáit pedig a nagy muzulmán országok vezetői is elítélték. „Abban pedig minden bizonnyal egyetértünk, hogy nem szabad az ellenségünk kezére játszani és minden muszlimra rásütni a bélyeget néhány hittársuk tetteiért”.
Ausztráliában egyébként, idézte fel a Telegraph, bár már hat szélsőséges muzulmán terrortámadást hiúsítottak meg a hatóságok, volt, amikor nem jártak sikerrel, mint például a sydney-i kávéházi túszdráma esetében. Ezért szigorították a terrorellenes törvényeket, például megfosztották állampolgárságuktól azokat a kettős állampolgárokat, akikről kiderült, hogy harcokban vagy terrorcselekményekben vettek részt.