2015. július 20., ez volt az a nap, amikor az amerikai közvélemény-kutatásokban a Real Clear Politics adatai szerint a republikánus elnökjelölt-aspiránsok között először szerepelt első helyen Donald Trump ingatlanmágnás és médiamogul. Akkor mi is foglalkoztunk a populizmus diadalának is tekinthető Trump-jelenséggel, a politikus igazi trollként kilógott a republikánusok sorából. Az elnökjelölt-aspiráns nagyjából annyira ismert az Egyesült Államokban, mint Győzike meg Kis Grófo itthon: bármit csinál, valahol hír lesz belőle, és eljut az olvasókhoz – mondta augusztusban Ugrósdy Márton, a Külügyi és Külgazdasági Intézet Egyesült Államokkal foglalkozó kutatója.
Sőt, kilóg máig, ugyanis december elejéig mindössze egy ember tudta megelőzni, ő is csak rövid ideig: a sebész Ben Carson. Október második felében egy héten keresztül a közvélemény-kutatási eredmények átlagolását követően két tized volt Carson előnye, amely mára komoly hátránnyá alakult: kilenc százalékkal vezet előtte Trump. Mégis: ketten együtt a republikánus szimpatizánsok majdnem felét, 48,4 százalékát tudhatják maguk mögött.
Pedig nyáron még senki sem hitte, hogy Trump ilyen sokáig kitarthat. „Úgy gondolom, hogy nincs valós esélye” – mondta Trumpról Péczeli Anna, a Budapesti Corvinus Egyetemen tanársegédje, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpontja tudományos munkatársa. Akkor úgy vélekedett, hogy az első republikánus tévévitán – amelyet augusztus 6-án tartottak – „kipukkad a lufi, és a többi republikánus jelölttel szembeni vitában valószínűleg kibuknak Trump vezetői és politikusi hiányosságai, és a jelöltségre egyébként sokkal alkalmasabb és felkészültebb versenyzők támogatottsága meg fog emelkedni Trump rovására”. Nos, egyelőre nem így lett, ezért az MNO ismét megkereste Ugrósdy Mártont, hogy megtudjuk, mi az oka annak, hogy Trump népszerűsége még mindig nem zuhan, holott a szakértők ezt várják.
„Mind a ketten a politikán kívülről érkeztek, komoly önálló életművel rendelkeznek, a maguk területén sikeresek, a saját erejükből boldoguló ember (self-made man) ethoszát erősítik. Kívülállóságuk miatt nem részei az elhasználódottnak tartott washingtoni politikai elitnek” – mondta a KKI kutatója arra a kérdésünkre, miként lehet sikeres Ben Carson és Donald Trump.
Szerinte az is Trump előnyére válik, hogy vele nem tudják felvenni a versenyt a fősodorbeli politikusok, mert nem engedhetnek meg maguknak olyan kijelentéseket, mint a milliárdos jelölt. A többieknek ugyanis „konszolidáltnak kell tűnniük, ha egyszer elnökjelöltek akarnak lenni, ugyanis amit most mondanak, azt a jövő évi országos kampányban könnyen felhasználhatják ellenük. Ha a bizonytalan szavazókat is meg akarják szólítani, akkor nem lehetnek olyan kirekesztők, mint Trump.”
Az elmúlt hetekben egyre többször merült fel annak lehetősége, hogy reaktiválják a 2012-es elnökválasztás republikánus jelöltjét, Mitt Romney-t, aki akkor alulmaradt a Barack Obamával vívott csatában. Ugrósdy Márton szerint a mostani előválasztásban is megmutatkoznak a tünetei annak, hogy a Republikánus Párt a kilencvenes évek közepe óta ideológiai válságban van.
„A republikánusok nem tudják, kik is ők és mit akarnak valójában azon kívül, hogy elutasítanak mindent, amit a demokraták képviselnek. Még egyetlen republikánus politikus sem tudott olyan programmal előállni, amely a párt teljes bázisának megfelelt volna – elég csak a Tea Partyra gondolni, mely hol erősebb, hol gyengébb, de mutatja a párton belüli pulzálást.”
A szakértő szerint Trump népszerűsége ennek a belső válságnak a tünete, azonban a mélyebb, strukturális gondokat nem fogja megoldani. A politikus a republikánus kemény magot már meg tudta nyerni, ám kirekesztő nyilatkozatai miatt rajtuk kívül nem sok támogatóra számíthat – véli Ugrósdy. Szerinte így az ingatlanmágnás valószínűleg nem lenne sikeres az országos választáson. Hozzátette: „Carson szintén nem elég megnyerő a bizonytalanok számára, illetve az utóbbi hetekben a teljesítménye sem olyan meggyőző, mint a kampány elején.”
Ugrósdy Márton szerint egyébként Romney reaktiválása sem lenne nyerő stratégia a párt részéről, mert a szavazóbázis egységét ő sem tudná megteremteni. „Az elmúlt választásokon a legkisebb rossz elvére törekvő republikánus jelöltállítási-gyakorlat nem vezetett sikerre” – közölte portálunkkal.
A szakértő úgy véli, hogy nem sokáig maradnak ringben, ugyanis a választási matematika szerint szélsőséges jelölt nem nyerhet. A republikánus párton belüli feles többség az országos választásokon már csak a szavazatok negyedére elég, úgyhogy célszerű egy, a társadalom többsége számára elfogadható jelöltet találni – mondta Ugrósdy. Szavait így zárta:
„Trump ebbe a kategóriába egyértelműen nem fél bele.”