Elkapták a trükkösen megszöktetett mexikói drogbárót

Az Egyesült Államok ötmilliós jutalmat ajánlott fel a nyomravezetőnek – úgy tűnik, nem hiába.

MNO
2016. 01. 08. 19:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Joaquin Guzmánt hat hónapnyi keresés után fogták el, aminek hírét a mexikói elnök, Enrique Pena Nieto jelentett be a Twitteren. „Küldetés teljesítve: megvan” – írta.

Guzmán a világ egyik legkeresettebb drogbárója, akinek bűnszervezete heroint, kokaint és metamfetamint csempész az Egyesült Államokba.

A Sinaloa drogartell évi többtonnányi drogot csempész az Egyesült Államokba. Rendszeresek a leszámolások, a rendőrséggel való fegyveres összetűzések a nyugat-mexikói területen, egy hónapja két fiatal szörfös is eltűnt, akiknek utóbb megtalálták kiégett furgonját.

A szervezet urának tartott Joaquín Guzmán Loerát, ismertebb nevén El Chapót emberei 2015 júliusában szabadították ki a börtönből úgy, hogy hosszú alagutat ástak a cellájáig. A börtönőröket nem zavarta, hogy a cella felől kalapácsütések és fúrás zajai hallatszottak, a bíróság előtt azzal védekeztek, nem hallották – ám azóta kiderült: a börtönben dolgozók közül 23-at őrizetbe vettek a szökés segítésével kapcsolatban. A mexikói hatóságok korábban a föld alatti járatról is tettek közzé felvételeket, amelyek tanúsága szerint egy 1,7 méter magas, 80 centiméter széles, elektromos világítással, valamint szellőzőrendszerrel ellátott alagútról van szó.

A hatóságokat egyszer már nyomra segítették: az NBC News amerikai hírtévé ősszel beszámolt egy telefonbeszélgetésről, amelyből arra lehetett következtetni, hogy El Chapo egy sinaloai faluban tartózkodik. A mexikói biztonsági erők októberben helikopterrel rajtaütöttek a birtokon, és tűzharcba keveredtek drogkereskedőkkel, de ők gépkocsikon el tudtak menekülni, ám Guzmán megsérült a combján és az arcán.

A nemrég bemutatott Sicario – A bérgyilkos című film hátborzongató hidegvérrel mutatja be, ahogy elmosódnak a törvényesség határai az USA-nak a drogkartellel vívott háborújában.
A film középpontjában egy, a hazája és a törvényesség iránt egyidejűleg elkötelezett, idealista nő áll, akinek szembesülnie kell azzal, hogy a nagy gépezet apró fogaskerekeként szinte lehetetlen embernek maradnia. A Sicario – A bérgyilkos a mexikói drogkartellek világának és az ellenük vívott harcnak kívülről nehezen megítélhető dilemmáiról szól. A jó ügy, vagyis a bűnözés felszámolása mindenekelőtt álló kihívás, kérdés ugyanakkor, hogy valóban bármi, tehát szó szerint bármi megengedhető-e ennek érdekében.
Kíméletlen mozi, és legalább olyan véres, amilyenek a mexikói alvilág leszámolásai a híradások beszámolóiban. És amelyben ugyan a jelenetek stilizáltsága kézzelfogható, ám a kanadai rendező, Denis Villeneuve a valószerűség olyan fokát mutatja be, amellyel a néző óhatatlanul is a való élethez társítja a képeket. Lehet-e törvényesen igazságot szolgáltatni? Ismerjük-e a nagyvilág politikai játszmáinak hátterét? A Piszkos Harry 1971-es ámokfutása óta egyre csak erősödik az a baljós filmbeli üzenet, hogy nem.
A filmről írt bővebb kritika elolvasható a Magyar Nemzet 2015. október 28-ai számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.