Senkinek nem érdeke komolyan megpiszkálni Észak-Koreát

Ha valóban hidrogénbombát robbantottak, akkor nukleáris programjuk igen magas szintre lépett.

Ruzsbaczky Zoltán
2016. 01. 06. 11:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakértő szerint Phenjan ezzel a lépéssel visszatért a kétezres évek végi mederbe, amikor folyamatos nukleáris robbantásokkal próbálta magára felhívni a nemzetközi közösség figyelmét. Erre azért is van szüksége, mert az egy évtizeddel korábbi állapothoz képest látványosan megrekedt a két Korea közti viszony javulása, az Obama-adminisztráció alatt nem folytatódtak azok a kedvező folyamatok, amelyek a Bush-kormány utolsó éveiben voltak tapasztalhatók.

„Az ENSZ nyilvánvalóan elítéli majd a robbantást, de mivel jelenleg is többféle szankció van életben Észak-Koreával szemben, kezdenek kifogyni az eszközökből” – állítja Csoma. Szerinte

ha Kína válaszlépésként lezárná határait, s nem látná el Phenjant nyersanyagokkal, az végső soron Kim Dzsong Un rendszerének összeomlásához vezetne.

A közelmúltban Kína és Észak-Korea viszonyát amúgy is rendszeres – bár alig látszó – konfliktusok terhelték, de a mostani robbantás által keltett földrengés Kínába is átterjedt, ami miatt iskolákat, épületeket kellett kiüríteni.

Csakhogy Kimék megbuktatása, vagyis a jelenlegi status quo megbolygatása – ahogy azt Csoma Mózes is hangsúlyozta – senkinek nem célja. Sem az Egyesült Államok, sem Dél-Korea, sem Kína, sem pedig Japán nem akar káoszt teremteni egy olyan hihetetlenül felfegyverzett és sűrűn lakott régióban, mint amilyen a kelet-ázsiai. Ha ugyanis a phenjani vezetés megbukna, könnyen illetéktelen kezekbe kerülhetnének nagyon komoly tömegpusztító fegyverek.

Ennek ellenére megszakadhat az utóbbi időkben tapasztalt közeledés Dél-Koreával, s bár korábban voltak biztató jelek, valószínűleg egy ideig semmi nem lesz sem a közös gazdasági beruházásokból, sem a dél-koreai turisták északi nyaraltatásából, ami érzékeny bevételkiesést okozhat Phenjannak.

Az utóbbi időben rengetegszer lehetett hallani, hogy Ban Ki Mun, az ENSZ dél-koreai származású főtitkára a közeljövőben Észak-Koreába látogat, Csoma Mózes szerint a mostani robbantásos figyelemfelkeltés arra is irányulhatott, hogy „kierőszakolják” a főtitkár látogatását. Emlékeztetőül: 1993-ban Butros Ghali akkori ENSZ-főtitkár egy hasonlóan kiélezett szituáció közepén kereste fel a kommunista országot. Ban Ki Mun látogatása egyébként hatalmas fegyvertény lenne Phenjan számára.

Észak-Korea amúgy már évtizedek óta kísérletezik a tömegpusztító fegyverekhez szükséges technológiákkal, így juthattak el a mostani szintre. Csoma Mózes a kétkedő hangok ellenére úgy véli, hogy – mivel hivatalos bejelentés is született – valószínűleg tényleg hidrogénbombát robbanthattak.

Ismert: Észak-Korea azt állítja, sikeres hidrogénbomba-kísérletet hajtott végre, a tesztet végrehajtó Punge-ri kísérleti telep térségében a Richter-skála szerint 4,9 és 5,1 közötti erősségű földrengést mértek. A robbantásra Kim Dzsong Un december 15-én adott engedélyt, amit az országalapító unokája január 3-án megerősített.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.