A védelmi tárca parancsot adott az ország rakétavédelmi egységeinek, így a Japán-tengeren lévő, Aegis rendszerrel felszerelt rombolóinak és a Patriot rakétaütegeket kezelő egységeinek: álljanak készen arra, hogy szükség esetén megsemmisítsék az észak-koreai ballisztikus rakétát, amelynek felbocsátására számítani lehet a phenjani bejelentés után.
Észak-Korea kedden jelentette be a „műhold felbocsátását” illető szándékát, a hírt megerősítette a londoni székhelyű Nemzetközi Tengerészeti Szervezet (IMO) egyik szóvivője, és a japán Kyodo hírügynökség értesülései szerint a tesztet a Nemzetközi Távközlési Egyesületnek (ITU) is bejelentették.
Washingtonban, Tokióban és Szöulban azonban biztosak abban, hogy az effajta észak-koreai tesztek célja nem műholdak Föld körüli pályára állítása, hanem a hasznos terhet szállító, nagy hatótávolságú ballisztikus rakéták tesztelése.
Japán és Dél-Korea óva intette Phenjant, hogy „műholdfelbocsátás” címén nagy hatótávolságú ballisztikus rakétát teszteljen, figyelmeztetve Észak-Koreát, hogy ha mégis megteszi, az az ENSZ BT e kérdésben hozott határozatainak a megsértését jelentené.
Abe Sinzó japán miniszterelnök „súlyos provokációnak” nevezte, hogy Észak-Korea arról tájékoztatta az ENSZ két szakosított szervét: műholdat készül felbocsátani február 8. és 25. között.
Kisida Fumio külügyminiszter újságírókkal közölte, hogy Tokió tiltakozást juttatott el diplomáciai csatornákon keresztül Phenjannak. Jelezte: országa „más országokkal együtt” (az Egyesült Államokra és Dél-Koreára utalva) megpróbálja majd lebeszélni tervéről Észak-Koreát.
Dél-Korea kormánya is hasonlóképpen foglalt állást szerdán nyilvánosságra hozott közleményében, leszögezve: mindenfajta, műholdfelbocsátásnak álcázott rakétateszt „súlyos fenyegetést” jelent a világ békéjére és biztonságára. Figyelmeztette Észak-Koreát, hogy „súlyos árat” fizet majd, ha továbbhalad ezen az úton.
Egy szöuli kormányzati forrás jelezte, hogy országa „megteszi a megfelelő” lépéseket, nem részletezte ugyanakkor, hogy milyen intézkedésekre gondol.
Peking komoly aggodalommal fogadta Észak-Koreának azt a bejelentését, hogy műholdat kíván pályára állítani – közölte a kínai külügyminisztérium szóvivője szerdán. Lu Kang sajtóértekezletén jelezte: kormánya bízik abban, hogy Phenjan visszafogottan, a feszültség további gerjesztésének megelőzésének szándékával viszonyul a kérdéshez, de egyben utalt arra is, hogy Pekingnek nincs módjában a lépést megakadályozni.
Észak-Korea idén januárban végrehajtott, sorrendben negyedik földalatti nukleáris kísérletével ismét magára vonta a nemzetközi politika figyelmét, az ENSZ Biztonsági Tanácsában a kommunista államot szankciókkal büntető határozat tervezetét készítik elő.
A közelmúltban Pekingben járt John Kerry amerikai külügyminiszter azt szorgalmazta, hogy Kína törekedjen Észak-Korea hatékonyabb megfékezésére, amire Peking azt válaszolta, hogy bár egyetért Phenjan „megfelelő mértékű” szankcionálásával, nincs közvetlen hatása az ottani történésekre.
A kínai állami hírügynökség, a Hszinhua szerdai kommentárja a tervezett műholdfellövéssel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy az ezzel kapcsolatos nemzetközi aggodalmak érthetőek. Úgy vélte, jogosak azok a feltevések, hogy Phenjan ballisztikus rakétát kíván tesztelni, aminek a következménye az lehet, mint a 2012-ben végrehajtott „műholdfellövésé”: szigorúbb ENSZ-szankciók.
Amennyiben bebizonyosodik, hogy Észak-Korea ismét nagy hatótávolságú rakétával kísérletezik – fogalmaz a Hszinhua –, az ellentétes lenne a Koreai-félsziget nukleáris leszerelését és a tömegpusztító fegyverek tilalmát támogató nemzetközi konszenzussal.