Japán kész lelőni az észak-koreai ballisztikus rakétát

Tokió tiltakozást juttatott el diplomáciai csatornákon keresztül Phenjannak.

MTI
2016. 02. 03. 9:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A védelmi tárca parancsot adott az ország rakétavédelmi egységeinek, így a Japán-tengeren lévő, Aegis rendszerrel felszerelt rombolóinak és a Patriot rakétaütegeket kezelő egységeinek: álljanak készen arra, hogy szükség esetén megsemmisítsék az észak-koreai ballisztikus rakétát, amelynek felbocsátására számítani lehet a phenjani bejelentés után.

Észak-Korea kedden jelentette be a „műhold felbocsátását” illető szándékát, a hírt megerősítette a londoni székhelyű Nemzetközi Tengerészeti Szervezet (IMO) egyik szóvivője, és a japán Kyodo hírügynökség értesülései szerint a tesztet a Nemzetközi Távközlési Egyesületnek (ITU) is bejelentették.

Washingtonban, Tokióban és Szöulban azonban biztosak abban, hogy az effajta észak-koreai tesztek célja nem műholdak Föld körüli pályára állítása, hanem a hasznos terhet szállító, nagy hatótávolságú ballisztikus rakéták tesztelése.

Japán és Dél-Korea óva intette Phenjant, hogy „műholdfelbocsátás” címén nagy hatótávolságú ballisztikus rakétát teszteljen, figyelmeztetve Észak-Koreát, hogy ha mégis megteszi, az az ENSZ BT e kérdésben hozott határozatainak a megsértését jelentené.

Abe Sinzó japán miniszterelnök „súlyos provokációnak” nevezte, hogy Észak-Korea arról tájékoztatta az ENSZ két szakosított szervét: műholdat készül felbocsátani február 8. és 25. között.

Kisida Fumio külügyminiszter újságírókkal közölte, hogy Tokió tiltakozást juttatott el diplomáciai csatornákon keresztül Phenjannak. Jelezte: országa „más országokkal együtt” (az Egyesült Államokra és Dél-Koreára utalva) megpróbálja majd lebeszélni tervéről Észak-Koreát.

Dél-Korea kormánya is hasonlóképpen foglalt állást szerdán nyilvánosságra hozott közleményében, leszögezve: mindenfajta, műholdfelbocsátásnak álcázott rakétateszt „súlyos fenyegetést” jelent a világ békéjére és biztonságára. Figyelmeztette Észak-Koreát, hogy „súlyos árat” fizet majd, ha továbbhalad ezen az úton.

Egy szöuli kormányzati forrás jelezte, hogy országa „megteszi a megfelelő” lépéseket, nem részletezte ugyanakkor, hogy milyen intézkedésekre gondol.

Peking komoly aggodalommal fogadta Észak-Koreának azt a bejelentését, hogy műholdat kíván pályára állítani – közölte a kínai külügyminisztérium szóvivője szerdán. Lu Kang sajtóértekezletén jelezte: kormánya bízik abban, hogy Phenjan visszafogottan, a feszültség további gerjesztésének megelőzésének szándékával viszonyul a kérdéshez, de egyben utalt arra is, hogy Pekingnek nincs módjában a lépést megakadályozni.

Észak-Korea idén januárban végrehajtott, sorrendben negyedik földalatti nukleáris kísérletével ismét magára vonta a nemzetközi politika figyelmét, az ENSZ Biztonsági Tanácsában a kommunista államot szankciókkal büntető határozat tervezetét készítik elő.

A közelmúltban Pekingben járt John Kerry amerikai külügyminiszter azt szorgalmazta, hogy Kína törekedjen Észak-Korea hatékonyabb megfékezésére, amire Peking azt válaszolta, hogy bár egyetért Phenjan „megfelelő mértékű” szankcionálásával, nincs közvetlen hatása az ottani történésekre.

A kínai állami hírügynökség, a Hszinhua szerdai kommentárja a tervezett műholdfellövéssel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy az ezzel kapcsolatos nemzetközi aggodalmak érthetőek. Úgy vélte, jogosak azok a feltevések, hogy Phenjan ballisztikus rakétát kíván tesztelni, aminek a következménye az lehet, mint a 2012-ben végrehajtott „műholdfellövésé”: szigorúbb ENSZ-szankciók.

Amennyiben bebizonyosodik, hogy Észak-Korea ismét nagy hatótávolságú rakétával kísérletezik – fogalmaz a Hszinhua –, az ellentétes lenne a Koreai-félsziget nukleáris leszerelését és a tömegpusztító fegyverek tilalmát támogató nemzetközi konszenzussal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.