Elfogták és őrizetbe vették azt a gyanúsítottat, akit a hatóságok tájékoztatása szerint a rendőrség felismert a brüsszeli metró biztonsági kameráinak felvételein. A péntek reggel Brüsszel Forest nevű negyedében tartott rajtaütés során előállított fiatalembert nem nevezte meg a rendőrség.
Korábbi sajtóhírek szerint ketten követhették el a maelbeeki merényletet, mivel a rendőrség tájékoztatása szerint a biztonsági kamerák rögzítették, hogy a már azonosított öngyilkos merénylő, Khalid el-Bakraoui társaságában egy nagy táskát cipelő, ismeretlen férfi volt a metróállomáson nem sokkal a robbantás előtt.
A rendőrség azt feltételezte, hogy a második gyanúsított nem vett részt a robbantásban. Egyes hírek szerint a férfi nem is szállt fel a metróra Khalid el-Bakraouival.
Németországban két embert vettek őrizetbe a terrortámadásokkal kapcsolatban. Az egyik férfit Düsseldorf térségében fogták el. A helyi szalafista szubkultúra tagjaként ismert Samir E.-t a török hatóságok tavaly nyáron feltartóztatták a szíriai határvidéken, és visszatoloncolták Amszterdamba, ahonnan az országba érkezett. Ugyanazzal a repülőgéppel szállították vissza, mint Khalid el-Bakraouit. A hatóságok vizsgálják, hogy ismerték-e egymást.
A düsseldorfi ügyészség megerősítette, hogy csütörtökön őrizetbe vettek egy embert, aki ellen egyebek mellett súlyos állam elleni bűncselekmény előkészítésének gyanúja miatt indítottak eljárást. Konkrét terrorveszély nem fenyegetett részéről – tették hozzá.
A másik férfit Giessen térségében vették őrizetbe szerdán. Telefonján van két gyanús sms, az egyik tartalmazza Khalid el-Bakraoui nevét, a másik pedig csupán a vége jelentésű fin francia szóból áll, és három perccel azelőtt keletkezett, hogy El-Bakraoui felrobbantotta magát.
Erről az esetről beszámolt pénteken két regionális közszolgálati műsorszolgáltató társaság is, a Südwestrundfunk (SWR) és a Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB). Értesülésük szerint egy 28 éves marokkói állampolgárról van szó, akire egy rutinellenőrzés során figyeltek fel a szövetségi rendőrség munkatársai a giesseni pályaudvaron. Kiderült, hogy a férfi ellen a schengeni övezet egészére szóló beutazási tilalom van érvényben Olaszországban és Németországban elkövetett bűncselekmények miatt, és kiderült az is, hogy 2014-ben menedékjogért folyamodott Németországban, de kérelmét elutasították.
Az SWR és az RBB is beszámolt a két gyanús sms-ről is, és tudni vélik, hogy a férfi a brüsszeli merényletek előtti órákban kapcsolatba lépett legalább egy emberrel a támadók környezetéből.
A belga hatóságok eközben újabb terroristát azonosítottak: a szíriai Naím el-Hámed a párizsi és a brüsszeli terrorista merényletek elkövetői köréhez tartozik – jelentette rendőrségi forrásokra hivatkozva a La Derniere Heure című belga napilap.
El-Hámed fényképét a rendőrség egyéb információk híján azzal a figyelmeztetéssel tette közzé honlapján, hogy a 28 éves szíriai gyanúsított „nagyon veszélyes, és feltehetőleg fegyverrel rendelkezik”.
A napilap tájékoztatása szerint Naím el-Hámed egyike azoknak a gyanúsítottaknak, akiket a novemberben Párizsban és a kedden Brüsszelben elkövetett merényletekkel kapcsolatban keres a rendőrség.
A körözési listán szerepel még terrorszervezetben való részvétel gyanújával a belga állampolgárságú Mohamed Abrini, valamint a repülőtéri robbantás egyik feltételezett tettese, a 24 éves, marokkói származású, de belga állampolgárságú Najim Laachraoui és a metróban öngyilkos merényletet elkövető Khalid el-Bakraoui is.
A hatóságok szerdán azonosították a metróban robbantó Khalid el-Bakraouit, akinek a testvére, Ibrahim egyike volt a repülőtéri merénylőknek.
A belga rendőrség elfogott hat embert csütörtök éjjel Brüsszelben a két nappal korábbi, 34 halálos áldozatot követelő merényletek nyomozása során.
Hármat közülük Brüsszel kellős közepén, a főügyészség közvetlen közelében állítottak elő, míg a másik három személyt a belga főváros Jette és Schaerbeek nevű negyedeiben fogták el. Kilétükkel kapcsolatban további részleteket nem árultak el.
A belga rendőrség továbbra is keresi azt az embert, aki a megtámadott Zaventem nemzetközi repülőtér biztonsági kameráinak felvételein az öngyilkos merénylők társaságában látható.
A két helyszínen végrehajtott keddi brüsszeli terrortámadásokban a legfrissebb összesítések szerint legalább harmincnégy ember életét vesztette, a sebesültek száma pedig háromszáz felett van.
Amerikai állampolgárok is vannak a brüsszeli terrortámadások halálos áldozatai között – közölte John Kerry amerikai külügyminiszter Brüsszelben, ahová azért érkezett, hogy kifejezze részvétét az ország lakosságának. Azt nem pontosította, hány amerikai áldozatról tudnak, egy névtelenséget kérő amerikai tisztségviselő azonban „legalább két halottról” számolt be.
Kerry hozzátette, hogy nem fogják mérsékelni a terrortámadásokat magára vállaló Iszlám Állam dzsihadista szervezet elleni harc intenzitását.
„Van egy üzenetünk azoknak, akik végrehajtották vagy megihlették a támadásokat itt vagy Párizsban vagy Ankarában vagy Tuniszban vagy San Bernardinóban vagy máshol: »Nem fogunk megijedni. Nem fogunk elrettenni. Nagyobb eltökéltséggel és nagyobb erővel fogunk visszatérni, és nem nyugszunk, amíg el nem töröljük a nihilista meggyőződéseiket és gyávaságukat a föld színéről«” – mondta a külügyminiszter, aki felajánlotta országa támogatását a tettesek felelősségre vonásában és a terrorizmus elleni harcban.