Ugyanebben az ügyben vádat emeltek a volt elnök felesége, Marisa Letícia és idősebbik fiuk, Fabio Luiz ellen is.
Az ügyészség nem hozta nyilvánosságra, hogy mivel vádolják őket, de a nyomozó szervekre hivatkozó híradások szerint a Lula család eltitkolt tengerparti luxusingatlanja miatt állítják őket bíróság elé. A vád szerint a Lula család egy pénzmosási ügylet révén jutott hozzá a Sao Pauló-i szövetségi állam Guaruja üdülővárosában lévő ingatlanhoz. Ezt a gyanút táplálja az is, hogy a volt államfő a ház megvásárlásakor eltitkolta kilétét. A házat a Petrobras-botrányban érintett OAS vállalat építette.
Lula tagadja, hogy Guarujában luxusházat birtokol.
Lulát a múlt pénteken előállította és négy órán át kihallgatta a rendőrség. Dilma Rousseff jelenlegi államfő elítélte a kényszerintézkedést, de hozzátette, hogy a vizsgálatot le kell folytatni, a bűnösöket meg kell büntetni, kormánya pedig garantálja a nyomozó hatóságok függetlenségét.
A Luiz Inácio Lula da Silva egykori brazil államfő elleni vádemelés és előállítása a Petrobras állami olajcéggel kapcsolatos korrupciós vizsgálatok egyik fő fejleménye. Lula 2003 és 2010 között volt elnök, amikor a dél-amerikai állam ügyészsége szerint az állítólagos vesztegetési esetek többsége történt az állami olajvállalatnál.
A korrupciós botrányok középpontjában a Petrobras és több tucat politikus áll, legnagyobbrészt a kormányzó Brazil Munkáspárt (PTB) tagjai, hivatalban lévő és volt honatyák, illetve más politikusok. Az ügyészség szerint dollármilliárdokat sikkasztottak el a legnagyobb brazil vállalaton keresztül kenőpénzzel szerzett megrendelésekkel és más módszerekkel. A korrupciós hálózat felgöngyölítése hónapok óta folyik.
A brazil rendőrség szerint bizonyíték van arra, hogy bűncselekményekkel segítették finanszírozni a PTB kampányait és kiadásait. Lula a vesztegetési ügyletekből hasznot húzott, a Petrobras révén pénzhez és luxusingatlanokhoz jutott. Lula utódja, Rousseff szintén a PTB-hez tartozik.
A brazil média szerdai híradásai szerint a PTB tagjai nyomást gyakorolnak Rousseffre, hogy miniszteri posztot ajánljon fel kormányában a pártalapító Lulának, megakadályozandó a letartóztatását. Ricardo Berzoini törvényhozási ügyekért felelős tárcavezető azt mondta, hogy Lula csatlakozhat a kabinethez, ha akar, „a labda az ő térfelén van”. Ha Lulát miniszterré nevezik ki, akkor csak a legfelső bíróság ítélkezhet felette, a Petrobras-ügyben eljáró szövetségi bíró által elérhetetlenné válik.