Vészjósló Greenpeace-jelentés Fukusimáról

Rendellenesen fejlődő fák, terméketlenné váló madárfajok az atombaleset térségében.

Keszler Patrícia
2016. 03. 07. 6:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korlátozottak az elérhető módszerek a radiológiai következmények megállapításához, de a korábbi tapasztalatok és a környezetben lévő radionuklidok alapján nem valószínű, hogy bármiféle nagyobb radiológiai következménye lenne a balesetnek a populációkra vagy az ökoszisztémára – idézi a Greenpeace-tanulmány Amano Jukijának, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) főigazgatójának tavalyi jelentését. A világ vezető környezetvédelmi szervezete azonban saját szakértőivel és független tudományos kutatók bevonásával öt éven át végezte vizsgálatait a térségben, hogy felmérje a kilencmillió köbméternyi nukleáris hulladék környezetre gyakorolt hatásait, s az IAEA 2015-ös helyzetjelentésével szemben merőben eltérő állapotokat tapasztalt.

A tanulmány részletesen elemzi az ökoszisztéma állapotát, és aggasztó tényekre hívja fel a figyelmet. A cédrusok és a tölgyfák friss hajtásaiban és a pollenekben magas a radioaktív szennyeződések koncentrációja, a jegenyefenyők abnormális növekedést mutatnak, a kék pillangók hernyóinál örökletes mutációk figyelhetők meg, a térségben élő 57 madárfaj populációjának termékenysége rohamosan csökken, növekszik az albínó fajok száma, a folyótorkolatok és az édesvízi halak céziummal szennyezettek. A cézium a talajban öt centiméter mélyen is megtalálható, ami kritikus tényező a biológiai hasznosulás és a külső sugárterhelés szempontjából. Bár az IAEA vizsgálatai szerint e szennyeződés nem lesz közvetlen hatással az állatvilágra, a tanulmány utal a csernobili sugárzónában, természetes körülmények között végzett vizsgálatokra, melyek szerint az állatok akár nyolcszor érzékenyebben reagálhatnak a krónikus, alacsony dózisú sugárzásra, mint ahogy azt a laboratóriumi vizsgálatok mutatják. A térségben található folyók az elkövetkező száz évben annyi céziumot szállíthatnak a Csendes-óceánba, mintha magából az erőműből közvetlenül kerülne a vizekbe a nukleáris szennyeződés, így a folyótorkolatok teljes élővilága érintett.

A sugárzási szint még mindig túl magas ahhoz, hogy a baleset idején evakuált közel 160 ezer lakos visszatérhessen eredeti lakhelyére, akiknek nagy része nemcsak otthonát kellett hogy hátrahagyja, hanem megélhetési forrását is, ugyanis a legtöbben erdőgazdálkodással, halászattal, mezőgazdasági munkával keresték a kenyerüket. A Greenpeace-tanulmány célja nem csupán az elmúlt öt esztendő vizsgálatainak közzététele, hanem a japán kormánynak szánt figyelmeztetés is, mely gazdaságpolitikai terveit lakói érdekeinek háttérbe szorításával kívánja végrehajtani, mihamarabb be akarja népesíteni a kiürített területeket, és újra üzembe helyezné atomreaktorait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.