Aleppó alatt csapnak össze a világhatalmak

Nem véletlen, hogy az aleppói csatát már kis világháborúnak is nevezik.

Majláth Ronald
2016. 04. 29. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem vonatkozik Aleppóra az a megállapodás, amelyet az amerikaiak és az oroszok kötöttek – értesültek orosz hírügynökségek a Genfben ülésező testületből származó forrásoktól. Mindezzel gyakorlatilag megcáfolták Kadri Dzsamílnak, az ellenzék genfi béketárgyalásokon részt vevő „moszkvai–kairói platform” szóvivőjének korábbi bejelentését, hogy a fegyvernyugvás kiterjed Aleppóra is.

Aleppó kivételes helyzetét mutatja, hogy a TASZSZ hírügynökség szerint jelenleg a szíriai hadsereg éppen hadműveletet hajt végre itt a felkelőcsoportok ellen. Sőt a legújabb hírek szerint a kormánycsapatok részben már helyre is állították a közúti összeköttetést Damaszkusz és Aleppó között.

Napjainkra egyre kevésbé tűnik túlzásnak a Washington Post két hónappal ezelőtti cikke, amelyben kis világháborúnak nevezik az Aleppó tartományban kialakult helyzetet. Miközben a kormánycsapatokat az orosz vadászgépek támogatják a levegőből, az iraki, libanoni milíciák a szárazföldön segítik őket iráni katonai tanácsadók részvételével. A lázadókat az Egyesült Államok, Törökország, Szaúd-Arábia és Katar támogatja – nekik lassan már csak egy vékony összekötő sáv jut Aleppó központjától Idlib tartomány felé.

De nem feledkezhetünk meg a kurdokról sem, akiket Washington és Moszkva is támogat. Nekik két enklávéjuk is van Aleppó tartományban, az egyik az ország északnyugati a csücskében, a másik pedig Aleppó városában: Sejk Makszúd kerületét már hosszú ideje a kurd Népvédelmi Egységek (YPG) tartja az ellenőrzése alatt. Végül pedig ott az Iszlám Állam (IÁ) is, a tartomány keleti részein szívósan tartja magát.

Ráadásul a hadi helyzet egyre inkább abba az irányba mutat, hogy lassan már mindenki mindenki ellen harcol. Csütörtökön ugyanis az öböl menti országok által támogatott Szabad Szíriai Hadsereg és a Levantei Front (Dzsabhat as-Sam) nagyszabású támadást indított az amerikaiak által támogatott Szíriai Demokratikus Erők ellen a stratégiai fontosságú Tal Rifátnál. Azonban a támadás totális kudarccal végződött: az előbbi egységek 40 harcost veszítettek rövid idő alatt, a Szabad Szíriai Hadsereg pedig egy parádén mutogatta a halottakat.

Függetlenül attól, hogy a szír kormányerőknek kényelmes helyzetet teremt, hogy az ellenségeik egymással civakodnak, most jelentős erősítést kaptak – írja az iráni Fars hírügynökség. Erre a segítségre pedig bizonyosan szükségük lesz a kormánycsapatoknak, mert április közepén az an-Núszra Front óriási csapatösszevonást hajtott végre Aleppó közelében. Most további 350 fős erősítést küldtek a helyszínre, hogy ezzel lassítsák Aszadék előrenyomulását.

A 2012 óta tartó aleppói csatának már több tízezer áldozata van. Stratégiai fontosságát jelzi, hogy már ekkor, a harcok kitörésekor Szíria Sztálingrádjának nevezték a várost, utalva a második világháború fontos csatájára, amely megfordította a háború menetét. Napjainkra a helyzet alig változott, a részt vevő felek – és külföldi szövetségeseik – továbbra is kulcsfontosságúnak tartják, hogy ki szerzi meg az ellenőrzést a város felett.

Az áldozatokkal pedig nem sokat törődnek. Az egy héttel ezelőtt fellángolt harcoknak már kétszáznál is több civil halottjuk van. A város lázadók ellenőrizte, keleti felén a kormányerők légi csapásaiban 123 civil halt meg, köztük 18 gyerek. A hadsereg ágyúzásai nyolc lakossal végeztek. Az Aszad-rezsim által ellenőrzött nyugati oldalon a lázadók tüzérségi támadásaiban 71 civil vesztette életét. A halottak között tizenhárom gyerek volt – derül ki az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű emigráns szervezet pénteki jelentéséből.

A múlt hét legvéresebb eseménye azonban kétségtelenül egy kórház és egy lakóépület ellen intézett légitámadás volt, amely a legfrissebb ismeretek szerint legalább 55 ember halálát okozta. A kormányhadsereg tagadja, hogy a szír légierő támadta meg a kórházat, a kormány bírálói ezzel szemben arra emlékeztettek, hogy a szemben álló felek közül csak a kormányerők rendelkeznek harci repülőkkel. Ugyanakkor a tragédiát megelőző napokban helyi aktivisták azt jelentették, hogy a damaszkuszi előrenyomulást támogató orosz hadsereg bombázói is részt vettek a harcokban.

Aleppó a légitámadás után:

Nem ígér békés megoldást az sem, hogy egy napja az al-Vatan című kormányközeli napilap vezércikkében azt írta, hogy Aszad elnök hadserege napokon belül átfogó offenzívát indít egész Aleppó tartomány visszafoglalására. Így ha a tartományban harcoló erők nem adják meg magukat a kormányerőknek – ennek egyelőre semmiféle jele nem látszik –, hamarosan valóban Sztálingrádhoz fog hasonlítani a sokat szenvedett város.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.