Tartanak Erdogan haragjától

Angela Merkel a szólásszabadságot is kész feláldozni Ankara partnerségéért.

Stefan Lázár
2016. 04. 12. 16:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szóbeli jegyzék formájában érkezett felszólítás rosszkor érinti Angela Merkel kormányát, hiszen a menekültválság kezeléséről kötött Európai Unió–Törökország-megállapodást támogató kancellár zavarmentes együttműködésre törekszik a török partnerrel. A kabinet ugyanakkor kénytelen szem előtt tartani a balliberális német értelmiségi réteg zajos fellépését is a sajtó- és szólásszabadság védelmében. A politikai érdek, a jogi lehetőségek és a szabad véleménynyilvánítás közötti keskeny mezsgyén kell a megoldást keresni Berlinben.

A viszály már korábban elkezdődött. A hamburgi NDR közszolgálati tévécsatorna egyik műsorában a török társadalmi visszásságokat és Erdogant kigúnyoló videó miatt berendelték az ankarai külügyminisztériumba a német nagykövetet. Majd a másik közszolgálati televízió, a ZDF műsorvezetője „ezt a becsületsértő verset tulajdonképpen nem volna szabad előadni” megjegyzéssel vezette fel Jan Böhmermann művét, amely szerint a török elnök büdösebb, mint egy disznó szellentése, s legszívesebben kecskékkel folytat szexuális viszonyt, perverz, feje üres, mint a tojásai. A ZDF műsorigazgatója ezután a költeményt törölte a csatorna archívumából.

Merkel telefonon volt kénytelen egyeztetni az ügyben Ahmet Davutoglu török kormányfővel, és megegyeztek abban, hogy a gyalázkodó vers tudatosan sértő volt. Ettől még Ankara nem tekintette lezártnak az ügyet. Törökország arra szólította fel Berlint, hogy indítson eljárást Jan Böhmermann ellen. A német alkotmány erre abban az esetben ad lehetőséget, ha fennáll egy külföldi állami vezető személyes megsértésének ténye. A büntető törvénykönyv idevágó paragrafusa megszabja az eljárás további követelményeit, így per csak akkor indítható, ha a magát sértettnek vélő állam ezt megköveteli, e keresetet pedig támogatnia kell a szövetségi kormánynak. A Merkel és Davutoglu közti beszélgetés során a kancellár – a kormányszóvivő, Steffen Seibert bejelentése szerint – nem védte meg a gyalázkodó szöveg adásba kerüléséért felelős újságírót.

Berlin hozzáállása mögött nyilvánvaló politikai megfontolások állnak. Németország menekültpolitikájának alakulása ugyanis nagyban függ attól, hogy Törökország eleget tesz-e az Európai Unióval közösen vállalt és milliárdos összegekkel honorált kötelezettségeinek. Elemzők szerint a politikailag labilis partnert veszélyes volna ingerelni. Belpolitikailag viszont – engedve Ankara követelésének a büntetőjogi eljárás megindításával – a kormány feladná a Böhmermann-szatíra által képviselt, mindeddig óvott véleményszabadság védelmét. A német kancellári hivatal, a külügyi és az igazságügyi tárca szakértői közösen igyekeznek megoldani a gordiuszi csomót. Időközben húsz magánszemély tett feljelentést a gúnyvers szerzője ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.