A holokauszt afrikai előszobája

Namíbia lemészárolt törzsei kártérítést követelnek Németországtól a népirtásért.

2016. 05. 26. 18:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy kivételesen brutális esetben a német katonák foglyul ejtettek vagy 25 hererót. Körbepakolták őket fahasábokkal, majd lámpaolajat öntöttek rájuk, és élve elégették őket. – Minden kutyát és majmot így kellene felgyújtanunk! – kiabálták a katonák. A fenti leírás Daniel Goldhagen Worse than War (Rosszabb a háborúnál) című könyvéből származik, amely korabeli szemtanúkat idézve eleveníti fel a bő egy évszázaddal ezelőtti namíbiai mészárlás eseményeit, de a kegyetlen kivégzés csak egy a sok közül. Egy másik alkalommal például arról ír, hogy egy katona a magasba dobott egy kilenc hónap körüli hereró csecsemőt, majd bajonettjével felnyársalta, amit a közeli csapatok harsogó röhögéssel jutalmaztak.

Ki tudja, hány ilyen és ehhez hasonló gyilkosság történt akkor, egy azonban bizonyos, a németek nem háborút vívtak. Amikor 1904-ben a hererók vezetésével felkelés tört ki Német Délnyugat-Afrikában a gyarmatosítók ellen – melynek során telepesekkel végeztek, farmokat támadtak meg –, a 14 ezres hadsereggel érkező Lothar von Trotha tábornok győzelme nem volt kérdéses, és célja sem a lázadás leverése, hanem a felkelő népek teljes kiirtása volt. A vérengzés négy esztendeje alatt a herero férfiakat kivégezték, a nőket és gyermekeket megölték vagy a sivatagba száműzték, ahol jobbára éhen és szomjan haltak, esetleg táborokba zárták őket, ahol kényszermunkát végeztettek velük. Ezek a létesítmények pedig már a második világháború koncentrációs táborainak mintájául is szolgáltak, a foglyokon orvosi kísérleteket is végeztek, koponyáikat pedig tudományos vizsgálatra Németországba küldték. Úgy becsülik, a herero törzs 65 ezer tagját, azaz népességük 75-80 százalékát, illetve a harcokhoz csatlakozó nama törzsből további tízezer embert öltek meg, miközben a németek összesen legfeljebb 2500 katonát veszítettek.

A vérontásért Berlin a mai napig nem kért bocsánatot, és hivatalosan nem ismerte el, hogy népirtást követtek volna el, az erre irányuló szociáldemokrata javaslatot a kormánykoalíció elutasította. Namíbia és Németország ugyan egy ideje tárgyalnak egymással az ügyben, és a tervek szerint év végéig a németek mégis pótolják az évszázados mulasztásukat, azonban a törzsek leszármazottjai nem elégszenek meg ennyivel. Aktivistáik nehezményezik, hogy az egyeztetések kormányköziek, és éppen az érintetteket, a lemészároltak utódait kihagyják belőlük, ezért az ügyet szeretnék a nemzetek közötti vitákban illetékes hágai székhelyű Állandó Választottbíróság elé citálni. Nem utolsósorban pedig anyagi kártérítést követelnek annak mintájára, ahogyan Németország dollárszázmilliókat fizetett a zsidóknak is. Csakhogy ha Berlin bocsánatot kérni hajlandó is, a törzseknek közvetlenül nem akar fizetni, inkább a Namíbiának nyújtott kiemelt segélyekkel próbálná jóvátenni a történteket. Ebben a döntésben nyilvánvalóan az is benne van, hogy ha egyszer a hajdani gyarmattartó anyagilag is felelősséget vállalna a történelmi bűncselekményekért, annak dominóhatása lehetne, és végeláthatatlan követelések indulhatnának meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.