Ki fog fulladni a francia tiltakozási hullám?

Manuel Valls miniszterelnök hivatalában fogadta az olajipari és a közlekedési szektor képviselőit.

MTI
2016. 05. 28. 12:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyolc francia olajfinomítóból hatban szombaton is folytatódott a teljes vagy részleges sztrájk, a töltőállomások ellátása azonban fokozatosan javul, amióta a rendőrség feloldotta az üzemanyagraktárak blokádját. A helyi prefektúrák összesítése szerint szombaton még a benzinkutak 15 százalékában voltak ellátási zavarok, szerdán még 30 százalékos volt ez az arány.

Manuel Valls miniszterelnök szombat délelőtt hivatalában fogadta az olajfinomítók és -tározók, valamint a teherszállítók képviselőit. Alain Vidalies közlekedési államtitkár a találkozó után elmondta: „A helyzet javul, de még nem beszélhetünk a válság végéről. [ ] A köztársasági szabályok három elvének tiszteletben tartásával folytatjuk az erőfeszítéseket, mégpedig a sztrájkjog, a tiltakozási jog és a közlekedési jog tiszteletben tartásával” – hangsúlyozta az államtitkár.

A miniszterelnök a Le Parisien című fővárosi napilapban megjelent interjúban megismételte, hogy a kormánynak továbbra sem áll szándékában a vitatott törvényt visszavonni, s úgy véli, hogy a tiltakozási hullám ki fog fulladni. „Az ajtóm mindig nyitva áll, mindig készen állok a tárgyalásra. De amikor egy szöveget megvitattunk, a szociális partnerekkel megállapodtunk, elfogadta a nemzetgyűlés, úgy tekintem, hogy az én felelősségem végigvinni a javaslatot” – mondta, és hozzátette: nem hiszi, hogy a megmozdulás szélesedni fog. Ezzel arra utalt, hogy a legjelentősebb francia szakszervezet, a CGT a tiltakozás kiszélesítésére kérte pénteken a munkavállalókat, és általános sztrájkra szólított fel.

A felmérések szerint a franciák ellenmondásosan viselik a kialakult helyzetet: nem támogatják a szakszervezetek blokádját, ugyanakkor hetven százalékuk szerint csak a törvény visszavonásával kerülhető el, hogy a két hét múlva kezdődő labdarúgó-Európa-bajnokság előtt – amelyre közel kétmillió külföldit várnak – lebénuljon az ország.

A szociális konfliktus ráadásul a jövő héten a tömegközlekedés területére helyeződhet át, miután a vasutasok, a párizsi metró dolgozói és a légi irányítók keddre hirdettek munkabeszüntetést.

Philippe Martinez, a radikális eszközökhöz folyamodó CGT elnöke szerint a kormány és a munkáltatók teremtettek ellenséges hangulatot az országban. A francia sajtó ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy mindkét fél meggyengült helyzetben van: a CGT két éve teret és befolyást veszít a munkavállalók körében, ezért kénytelen radikálisan fellépni.

Francois Hollande baloldali államfő és a kormányzat pedig soha nem volt még olyan népszerűtlen, mint jelenleg. Erről tanúskodik annak az ötvenhat szocialista képviselőnek is a levele, akik arra kérték az államfőt, hogy a válság megoldása érdekében üljön tárgyalóasztalhoz a szakszervezetekkel, mert még nem késő újragondolni a vitatott munkajogi reformot, amelyet az ország többsége nem támogat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.