Az ibérek aggodalma közel 190 ezer honfitársuk sorsa iránt érthető, hiszen Venezuelában él a harmadik legnagyobb számú spanyol kisebbség a világon. A tavaly december óta fennálló ideiglenes spanyol kormány nem véletlenül vette fel napirendi pontjai közé a venezuelai krízist, ám Rajoynak is, mint minden szentnek, maga felé hajlik a keze, de nincs ez másképp a többi pártvezető esetében sem, akik a Venezuela sorsának jobbra fordításáért vívott küzdelmükkel spanyol választóiknak üzennek.
Caracasba látogatott Felipe González után Zapatero, volt spanyol baloldali kormányfő is, s bár közvetítőként megbukott, a Pedro Sánchez vezette szocialisták azóta is napi szinten kommentálják a venezuelai eseményeket. Albert Rivera a centrista Ciudadanos első embere is ellátogatott Maduro hazájába, ahol az ellenzékkel való találkozóját igazából legnagyobb riválisa, a Podemosnak való üzengetésre használta fel, és még azt is elérte, hogy a venezuelai parlament kérdőre vonja Pablo Iglesias pártját a Chávez által kapott pénzügyi támogatások miatt.
Bár Iglesias sem erre, sem arra a tényre nem adott választ, hogy a választásokat nyert venezuelai ellenzék szinte összes döntését szisztematikusan megsemmisítő legfelsőbb bíróság elnök asszonyának miképpen szereztek a Podemos felső vezetői zaragozai doktorátust, nem mulasztotta el, hogy a spanyol sajtót elárasztó venezuelai hírdömpinget Rajoy korrupciós botrányainak elterelő hadműveleteként titulálja.
Venezuela főszerepe a spanyol kampányharcban nem véletlen. A két ország diplomáciai viszonya az elmúlt másfél évtizedben nagyon válságos pillanatokat élt át: Hugo Chávez 2002-ben vádolta meg a jobboldali Aznart az ellene elkövetett puccs kiötlésével; János Károly király 2007-ben konfrontálódott a venezuelai elnökkel; a spanyolok a mai napig hiába kérik a Venezuelában védelmet élvező ETA-terroristák kiadatását; manapság pedig Nicolás Maduro szólogat be egyre durvábban Rajoynak, aki a börtönbe zárt venezuelai ellenzéki politikus, Leopoldo López feleségét is képes volt fogadni Madridban. Bár a nagykövetek visszahívása a diplomáciai adok-kapok közepette egyre gyakoribb, továbbra is fennáll a két ország egymásrautaltsága, ugyanis Spanyolország fegyverkereskedelmének egyik legfőbb vásárlóereje éppen az a Venezuela, amelynek egyik legfontosabb nemzetközi befektetője Spanyolország.