Az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet jelentkezett az 50 áldozatot követelő, orlandói melegbárban vasárnapra virradóra történt támadás elkövetőjeként – közölte az MTI szerint a dzsihadista szervezethez kötődő Amak hírügynökség.
„Az Iszlám Állam egyik harcosa hajtotta végre azt a fegyveres támadást, amely az amerikai Florida tagállambeli Orlando városában egy melegbár ellen irányult, s amely több mint 100 halottat vagy sebesültet hagyott hátra” – állítja az Amak.
David Procopio, a Massachusetts állami rendőrség szóvivője szerint a rendőrség által agyonlőtt merénylő, az Omar Mateenként azonosított férfi a lövöldözés során az IÁ-nak fogadott hűséget, illetve a Carnajev testvérekre hivatkozott. A közép-ázsiai származású Dzsohar és Tamerlan Carnajev a 2013-as bostoni maratoni futóverseny nézői és versenyzői elleni robbantásos merényletet követte el, amelyben hárman meghaltak és 260-an megsebesültek.
Ugyanakkor Bill Nelson floridai szenátor szerint az IÁ azon állítását, hogy a terrorszervezet áll a támadás hátterében, még nem erősítették meg. „Az IÁ hírügynöksége éppen kiadott egy nyilatkozatot, amelyben azt állítja, hogy ő a felelős. Ezt még nem erősítették meg. Meglátjuk, milyen kapcsolatok állnak fenn, amikor majd megismerjük a részleteket” – tette hozzá. Korábban a szenátor újságírók előtt bejelentette: a biztonsági őrként dolgozó Mateen ismételten azt állította, hogy kapcsolatban áll az IÁ-val. A szenátor az amerikai hírszerzés előzetes értesüléseire hivatkozott.
A férfi a hírek szerint az amerikai segélyhívó számot (911) tárcsázta, s hűséget fogadott Abu Bakr al-Bagdadinak, az Iszlám Állam vezetőjének – közölte korábban az NBC News hírtelevízió rendőrségi forrásokra hivatkozva. Eszerint a támadó néhány pillanattal tette elkövetése előtt hívta a segélyhívót – számol be a távirati iroda.
Nagyon feldühítette, amikor néhány hónapja két férfit látott csókolózni Miamiban – mondta Omar Mateen apja. A férfi kiemelte, hogy ennek semmi köze a valláshoz. „Meg vagyunk döbbenve, mint egész Amerika. Nem tudtuk, hogy bármire is készül” – nyilatkozta az NBC televíziónak. Az apa bocsánatot kért fia tettéért.
Korábban két alkalommal is az FBI látókörébe került a férfi – írja hivatali forrására hivatkozva a The Daily Beast. A lap egyébként úgy tudja, hogy 53 halottja van a merényletnek, amelyben több mint száz embert lőtt meg az elkövető. Mateen 2013-ban és 2014-ben „került fel a radarra” a forrás szerint, de az ügyeket lezárták.
Rick Scott, Florida kormányzója bejelentette, hogy rendkívüli állapot lépett életbe Orange megyében – közölte a BBC.
A helyi tisztviselők mindenkit arra kértek, hogy véradással segítsenek a sebesülteken. Este a OneBlood központ jelezte: már nincs elég kapacitásuk, így azt szeretnék, ha a véradók a következő napokban térnének vissza. Eredetileg olyan férfiak nem adhatnak vért az USA-ban, akik az elmúlt évben szexuális kapcsolatot létesítettek más férfiakkal, ám a tilalmat ideiglenesen feloldották Orlandóban.
Az FBI egyébként terrortámadásként kezeli az ügyet, a hivatal szerint lehetett iszlamista kapcsolata a támadónak. Ugyanakkor nem zárják ki azt a teóriát sem, hogy a homoszexuálisok elleni „gyűlölet-bűncselekményről” van szó.
Marco Rubio floridai szenátor a CNN-nek elmondta, hogy Omar egy biztonsági cégnél dolgozott, így bizonyos szintű átvilágításon át kellett esnie.
Később Barack Obama amerikai elnök azt mondta: eleget tudunk ahhoz, hogy elmondhassuk, ez terror- és gyűlöletcselekmény. Hozzátette: szívszorító nap ez a melegek, a biszexuálisok és a transzneműek (LGBT) közösségének – adta hírül az MTI.
Hangsúlyozta: az amerikaiak egységesek, nem adják meg magukat a félelemnek, és eltökéltek abban, hogy megvédjék magukat. Megfogalmazásában a floridai merénylet valamennyi amerikai elleni támadás volt.
Obama kitért a fegyvervásárlás és -tartás szigorítására és korlátozására vonatkozó javaslatára, és emlékeztetett, hogy a kongresszus mindeddig megakadályozta az általa javasolt szigorítások törvénybe foglalását. Elnöksége egyik nagy kudarcának nevezte, hogy még nem született meg ez a törvény. „El kell már döntenünk, hogy ilyen országot akarunk-e. De az is egyfajta döntés, ha aktívan nem csinálunk semmit” – fogalmazott Obama.
Az elnök kitért arra is, hogy a Pulse nevű melegbár több volt mint egy egyszerű éjszakai szórakozóhely, szerinte jelkép volt: a melegközösség szolidaritásának jelképe.
A Fehér Háznál félárbocra engedték a nemzeti lobogót, és a szövetségi fővárosban megerősítették a biztonságot. Washingtonban ugyanis a „melegbüszkeség” felvonulását tartják vasárnap, csakúgy, mint sok más amerikai városban.
Megjelent az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezethez köthető egyik Twitter-fiókon Omar Szaddiki Mateennek, annak a férfinak az állítólagos fényképe, akit az amerikai hatóságok az orlandói melegbárbeli támadás elkövetőjeként azonosítottak – írja a távirati iroda.
Az IÁ Twitteren közzétett fényképének kísérőszövege: „A férfi, aki véghezvitte a floridai éjszakai klub elleni támadást, amelynek során 50-en meghaltak s többtucatnyian megsebesültek.” Ugyanakkor nem volt hivatalos állásfoglalás a terrorszervezet részéről, így például nem közölték, hogy magukra vállalják-e a támadást. Emellett eddig nem lehetett hitelesíteni, hogy a dzsihadisták által közölt fényképen valóban Mateen látható-e. Más iszlamista fegyveres szervezetekhez köthető Twitter-fiókok is átvették ugyanennek a személynek a fényképét, miközben az IÁ szimpatizánsai üzenetekben méltatták a támadás elkövetését.
A The Daily Beast forrása szerint nincsen direkt kapcsolat Mateen és az Iszlám Állam között, de kiemelte, hogy az IÁ felszólította követőit, hogy a ramadán közeledtével támadásokkal készüljenek.
Döbbenetesen alakult a mészárlásról szóló hírfolyam: először mindössze annyit árultak el a hatóságok, hogy lelőttek egy fegyverest a floridai melegbárban, később Orlando rendőrfőnöke már 20 halottról és 42 sebesültről beszélt. A „felkészült és rendezett” gyilkos már ezzel a számmal is megdöntötte Amerika legvéresebb lövöldözésének rekordját, ám később, amikor az FBI tüzetesen átvizsgálta a klubot, kiderült, hogy 50 halottról van szó.
Hajnali kettőkor tört ki lövöldözés az elkövető és egy rendőr között. A férfinál egy gépfegyver és egy pisztoly volt, valamint egy „gyanús eszköz”. Az első tűzpárbaj után a fegyveres elbarikádozta magát a bárban és túszokat ejtett. A rendőrség ezután megszállta a területet, majd a speciális egységek hajnali öt órakor törtek be a szórakozóhelyre, és végeztek az elkövetővel.
A CBS televízió korábban fényt derített a támadó kilétére, Omar Mateen már Amerikában született, szülei pedig Afganisztánból vándoroltak be.
„Elkapott minket, itt van bent velünk”
– számolt be fia utolsó üzenetéről egy anya. A szórakozóhely egyébként hajnali két órakor Facebook-oldalán azt írta: „Mindenki meneküljön ki, és ne is álljatok meg.”
– Belépett egy fegyveres, majd 20, 40, 50 lövést hallottam – nyilatkozta egy, a klubban tartózkodó szemtanú. Egy másik férfi, aki szintén a bárban volt, elmondta, hogy körülbelül 100-an tartózkodhattak a helyszínen, amikor az eset történt. Egy kidobó ledöntötte a klub és a dolgozók területét elválasztó falat, így sokan ki tudtak menekülni a hátsó ajtón.
Együttérzését fejezte ki Vlagyimir Putyin orosz elnök Barack Obama amerikai elnöknek és az Egyesült Államok népének a támadás miatt – közölte a Kreml sajtóosztálya.
„A részvétnyilvánító üzenetben az orosz államfő hangsúlyozta, hogy Oroszországban osztoznak azok fájdalmán és gyászán, akik elvesztették szeretteiket, rokonaikat ennek a barbár bűntettnek a következtében, és remélik a sebesültek mielőbbi felépülését” – derül ki a közleményből.
„Az iszonyat és elítélés legmélyebb érzését” fejezte ki Ferenc pápa a merénylet kapcsán – közölte a Szentszék. A Vatikán szóvivője, Federico Lombardi elmondta: a katolikus egyházfő elítéli a „gyilkos ostobaságot és az értelmetlen gyűlöletet” – írja az MTI. A pápa „imával s részvéttel” csatlakozik az áldozatok családjaihoz és a sebesültekhez – tette hozzá.