Eleshet a „legfanatikusabb” város

Hamarosan kiderülhet az Iszlám Állam legkegyetlenebb hóhérairól, mire képesek fegyveres katonák ellen.

Majláth Ronald
2016. 06. 06. 19:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megállíthatatlanul törnek Manbidzs felé a Szíriai Demokratikus Erők: már huszonegy falut hódítottak vissza az Iszlám Államtól a múlt héten kezdődött katonai művelet során. Az akció célja, hogy kiszorítsák a szélsőséges dzsihadistákat Manbidzsból – írja a kurd Rudaw.net, amely szerint az iszlamisták az elmúlt öt nap során már közel másfél száz katonát veszítettek.

Mindennek eredményeként a kurdok hamarosan bekeríthetik Manbidzs városát, ezzel pedig a terrorkalifátus súlyos vérveszteséget szenvedhet: a 2014 januárja óta uralmuk alatt tartott település elvesztésével megszűnnének az eddigi csempész- és utánpótlási vonalaik.

Mint azt korábban megírtuk, Manbidzsot újabban csak Kis London néven emlegetik. A város azért szolgált rá erre a névre, mert a becslések szerint a szíriai háború kezdete óta hétszázan érkeztek ide Nagy-Britanniából – a felük azóta visszatért. A külföldi harcosoknak egyébként kis lakásokat adtak Manbidzs szélén, távol a helyi lakosoktól. Januárban 100 fontnyi, vagyis 42 ezer forintnyi összeget kaptak havonta, ez abból az adóból származik, amelyet az IÁ vetett ki a helyiekre és a boltosokra.

Azonban Manbidzs nemcsak arról híres, hogy az Európából érkező szélsőséges dzsihadistáknak ez az első állomása, ugyanis már több „hírességet” is adott a nagyvilágnak. Rögtön a hatalomátvétel után egy helyi lakos Mohammed Emwazit, vagyis Jihadi Johnt látta sétálni az utcán. Ide költöztek a manchesteri „dzsihádmenyasszonyok”, vagyis Salma és Zahra Halane is, akiket egyesek csak terrorikrekként emlegetnek. Kis Londonban van az egyik legfiatalabb brit „terrorista”, a négyéves Isa Dare is, aki az IÁ egyik propagandafilmjében is szerepelt. A videón öt férfi kivégzését mutatják, a végén pedig a kisfiú angolul azt mondja, hogy meg fogják ölni a hitetleneket „odaát”. Mint később kiderült, a fiú anyja, Grace Dare London Lewisham nevű kerületéből költözött a városba, hogy a terrorszervezet oldalán harcoljon. A nyugati harcosokat akkor Rakka helyett inkább Manbidzsba küldték, mivel ezt a várost biztonságosabbnak tartották – eddig.

A kurdok által dominált Szíriai Demokratikus Erők előrenyomulásának köszönhetően ugyanis Manbidzsot rövidesen ostromzár alá vehetik, ami után már csak idő kérdése, hogy a városba befészkelődött terroristák kiképzett katonákkal nézzenek szembe.

Az Al Masdar News szerint az egy hete kezdődött hadműveletet az amerikai katonaság műszaki egységei is segítették, majd később a légierő is bekapcsolódott a harcokba, hogy segítse a Szíriai Demokratikus Erők átkelését az Eufráteszen. Ezután a Szíriai Demokratikus Erők parancsnoksága felhívást intézett Manbidzs lakóihoz, amelyben kérték, hogy inkább velük működjenek együtt, és jelezték: amennyiben a várost felszabadítanák, akkor egy civil tanácsnak adnák át a hatalmat. Az IÁ közben további csapatokat vezényelt a városba, hogy vissza tudják verni a kurdok támadásait.

Az európai iszlamisták fellegvára ellen indított támadás több kurd áldozatot is követelt, miközben a környező falvakat kívánták visszafoglalni a szélsőséges dzsihadistáktól. Közülük a legismertebb Abu Laila, Kobani hőse volt, aki egy IÁ-s mesterlövész áldozata lett. A férfi 2014 novemberében vált híressé, amikor megmentette egy Iszlám Állam-harcos életét Kobaninál. Amikor később megkérdezték, hogy miért mentette meg az ellenséget, ezt mondta: „Meg kell mutatnunk a világnak, hogy szeretjük az emberiséget, ellentétben az Iszlám Állammal, amely gyűlöli, és akárhová megy, csak a halált terjeszti.”

Azonban a Szíriai Demokratikus Erők előrenyomulása az Iszlám Államnak nemcsak a manbidzsi pozícióját veszélyezteti: ha a csapatok ilyen iramban terjeszkednek nyugat felé, akkor előbb vagy utóbb elérhetik Afrin régiót, vagyis Szíriának azt az északnyugati részét, amelyet szintén a kurdok tartanak ellenőrzésük alatt. Amennyiben ez megvalósulna – és a mostani hadműveletnek kifejezetten ez a célja –, a terrorkalifátus immáron teljesen el lenne zárva Törökországtól, így megszűnnének az utolsó utánpótlási vonalai is.

A Szíriai Demokratikus Erők sikereit a törökök is aggódva figyelik, ugyanis a kurd enklávék egyesülése számukra azt jelentené, hogy a határaikon egy egységes kurd régió fog húzódni. Így már eleve vonakodva egyeztek csak bele abba, hogy a kurd Népi Védelmi Egységek (YPG) is részt vegyenek a támadásban.

Az amerikaiak a feszültség csillapítása érdekében többször is hangsúlyozták, hogy a katonai műveletet nem kurdok, hanem szíriai arabok vezetik, az előbbiek csupán segítik a kétezernél is több arab katonát tömörítő egységeket. Azonban a kurd vezetés sosem csinált titkot abból, hogy integrálni szeretnék az eddig elfoglalt területeiket. Így Naszir Manszur, a Népi Védelmi Egységek szóvivője most jelezte: a fő stratégiai céljukat nem hagyják elveszni, és elkötelezettek abban, hogy egyesítsék a három kantonjukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.