Erdogan „tanítómestere” ellen is puccsot szerveztek

Törökország történelmében nem ritka, hogy a hadsereg beavatkozik a politikába.

2016. 07. 15. 22:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt ötvenhat évben a világi katonaság négy alkalommal is beleszólt a kormányzásba – 1960-ban, 1971-ben, 1980-ban, legutóbb pedig 1997-ben. A legutolsó alkalommal, a „posztmodernnek” is nevezett katonai puccs során – a jelzőt azzal érdemelte ki, hogy vérontás nélkül zajlott, és nem vetettek be csapatokat – előbb „javaslatokat” tettek a kormányzó iszlamista pártnak (Refah, azaz Jólét), majd lemondásra kényszerítették az akkori miniszterelnököt, Necmettin Erbakant. A nyíltan iszlamista Erbakan az ifjú Recep Tayyip Erdogan „tanítómestere” volt, bár például a Nyugat megítélésében és az európai uniós tagságban nem értettek egyet. A török elnök viszonya mindenesetre már csak emiatt sem volt túl jó a hadsereggel, és később mindent meg is tett az 1997-es puccs elkövetőinek felelősségre vonásáért.

Hasonló módon éppen a korábban Erdogan vezette Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) kezdeményezte, hogy egy alkotmánymódosítással töröljék el az 1980-as puccs végrehajtóinak mentelmi jogát, akiket később életfogytiglani börtönre is ítéltek. A török elnök némileg joggal az uniós csatlakozással, és magukkal a demokratikus elvekkel indokolja, hogy csökkenteni szeretné a hadsereg befolyását a politikában, Törökországban ugyanakkor a katonaság részben mindig is az iszlamista erők és az önkényuralmi próbálkozások ellenpólusaként is működött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.