Nem csak Franciaországban alakult ki hatalmas társadalmi vita a muszlim nők újszerű strandviseletéről, a burkiniről. Szinte az egész nyugati világ néz farkasszemet az új jelenséggel, a politikusok pedig megpróbálják a maguk számára legjobbat kihozni a tematikából. Az Emberi Jogok Ligája (LDH) által megkeresett francia államtanács csütörtökön tárgyalja a burkiniről szóló, egyre több településen bevezetett tiltást: a legmagasabb közigazgatási jogi fórum döntése ügydöntő lehet, akár a tiltás melletti, akár ellene szóló határozat születik.
A francia kormányfő, Manuel Valls legújabb állásfoglalásával a kritikus, külföldi sajtóvisszhangokra reagált: Valls nem osztja a liberalizmus angolszász felfogását, és szerinte a világi állam elképzelése ugyancsak egy konfrontációból sarjadt. És ma éppen ennek köszönhetően van lehetőségünk arra, hogy bármiben szabadon hihessünk vagy akár ennek az ellenkezőjére, hogy ne higgyünk semmiben. Valls szerint nyilvánvaló, hogy a liberalizmusról és női egyenjogúságról vívott viták mellett a franciák laicitás-eszménye az, ami most ügydöntőnek bizonyul: annyira védenék azt a vallások befolyásától, hogy inkább betiltanak egy női strandviseletet, minthogy azt érezzék, hogy az olyan szimbolikus tereken, mint amilyenek a francia tengerpartok, átvette a hatalmat a vallás, a térítés. Valls szerint ugyanis a burkini a vallásos térítés politikai jele, a térítést pedig nem lehet elfogadni. A kormányfő mindenesetre hozzátette, hogy nem állnak háborúban az iszlámmal, sőt, szerinte a muszlimokat is megvédik a diszkriminációtól.
Hiába kritizálta keményen a burkini több városban történő betiltását a marokkói származású francia oktatási miniszter, Najat Vallaud-Belkacem, úgy tűnik, Manuel Valls kormányfő megingathatatlanul hiszi, hogy a kormányban jó döntések születnek. A miniszterelnök ugyanúgy kiáll a szabályozás mellett, a burkinit pedig a nők rabszolgasorba taszításához hasonlítja. Mostanra már több mint harminc helységben döntöttek az egész testet fedő női fürdőruha tiltásáról, és volt, akit már vetkőzésre is köteleztek, bár csak a homokos parton hűsölt és még a vízbe sem szándékozott bemenni. A napozó nőre lecsapott a törvény ereje, a strandon tartózkodók közül pedig többen meg is tapsolták az intézkedést, és azt kiabálták, hogy menjen inkább haza. Bírságolásokról is érkeztek már a hírek Európa több városából.