Óriási dilemmában Trump kampánycsapata

Új szavazókra lenne szükség, de a meglévőket is meg kellene tartani. Élet a stáb felforgatása után.

Földi Bence
2016. 08. 25. 15:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bő egy hete forgatta fel kampánystábját Donald Trump, a Republikánus Párt elnökjelöltje. Az átalakításra azért volt szükség, mert az ingatlanmágnás lendületet veszített, jó ideje a demokrata Hillary Clintont hozzák ki győztesnek a felmérések. Így Trump maga mellé emelt két (egyébként megosztó) médiaszakembert és egy közvélemény-kutatót, hogy legyen még esélye az őszi elnökválasztáson (a fentiekről bővebben itt írtunk).

Utóbbi, Kellyanne Conway múlt vasárnap már a CNN-nek azt mondta, változhat az elnökjelölt illegális bevándorlókkal kapcsolatos politikája. Trump az ezt megelőző napokban folyamatosan igyekezett megszólítani a spanyol ajkú és afroamerikai állampolgárokat. „A Republikánus Párt Lincoln pártja, s én azt szeretném, hogy ismét az afroamerikaiak otthona is legyen. Befogadó országot és befogadó pártot akarok” – fogalmazott Trump múlt szombaton, a virginiai Fredericksburgben tartott nagygyűlésén.

Jól látszik tehát, hogy Donald Trump kampánycsapata igyekszik finomítani az elnökjelölt megnyilvánulásain, hogy ezek képesek legyenek olyan választói csoportokhoz is szólni, amelyeket a manhattani üzletember korábban megsértett populista kijelentéseivel. Hogy ez mennyire sikeres, az kérdéses, annyi mindenesetre kiderül a közvélemény-kutatásokból, hogy csökkent a különbség Trump és Clinton között. A RealClearPolitics kimutatása szerint augusztus 17. és 24. között 2,2 százalékponttal lett kisebb ez a szám, és így már csak négy százalékkal vezet az exkülügyér.

Nincs is szükség a mérsékelt hangnemre?!

Donald Trump új kampánymenedzserének, Stephen Bannonnak a korábbi munkahelye, a Fox Newsnál is populistább Breitbart News szerint az ingatlanmágnás feljövőben van az afroamerikaiaknál. „Sokkoló felmérés: Egy hét alatt hatszorosára nőtt Trump fekete támogatóinak száma” – írták még a múlt héten.

A The Washington Post azonban utánajárt az egyébként júliusi – azaz még a mérséklődés előtti – közvélemény-kutatásnak (The Los Angeles Times/USC Dornsife). Ez a többi felméréshez képest mindig jóval magasabb értéket hozott ki Trumpnál. Ráadásul most kiderült, hogy az afroamerikaiak szimpátiája azért „nőtt”, mert ebben az időszakban a rájuk vonatkozó mérési hibahatár is magasabb volt. Amint ezen a hibahatáron a későbbi felmérések során tudott javítani a közvélemény-kutató, Trump népszerűsége is visszaesett a korábbi szintre a feketék körében – írta a portál.

Mindebből tehát az a következtetés is levonható, hogy érdemes „szépen szólni” az afroamerikaiakhoz és spanyol ajkúakhoz. Ugrósdy Márton, a Külügyi és Külgazdasági Intézet Amerika-szakértője szerint is „jó néhány cikcakkot” tehet még Donald Trump ebben a kampányban. Ezt példázza szerinte, hogy az elmúlt egy hétben alapvetően változott álláspontja a mexikói illegális bevándorlók kérdésében. Ha állampolgárságot kapnak ezek az emberek, az négy-ötmillió új szavazót jelenthet a következő választásokra – közölte az M1 csütörtök reggeli műsorában.

Mindenesetre Kellyanne Conway abban bízik, hogy léteznek „rejtőzködő Trump-szavazók”, akiket ezen mérsékeltebb kampányüzenetekkel meg tudnak majd szólítani. Ám amit nyernek a réven, elveszthetik a vámon: a republikánus törzsszavazók egy része nem szíveli a mérsékeltebb hangnemet, így akár el is fordulhatnak Trumptól (például a libertárius Gary Johnson felé, róla bővebben itt írtunk).

A pártelit mindennek nem örül. Steve King iowai republikánus képviselő szerint Trump hibát követ el a hangerő lecsavarásával, mert mostani kijelentései nem állnak összhangban korábbi hangzatos ígéreteivel. Azaz: a politikusnak patikamérlegen kellene kimérnie mondandóját, hogy a potenciális új szavazók és a már meggyőzöttek közül összességében minél több tegye mellé az ikszet a november 2-i elnökválasztáson.

Nekünk mindegy, ki nyer

Nem várható jelentős változás a magyar–amerikai viszonyban, akár Hillary Clintont, akár Donald Trumpot választják az Egyesült Államok elnökévé – vélekedett az M1 csütörtök reggeli műsorában Ugrósdy Márton, a Külügyi és Külgazdasági Intézet Amerika-szakértője. Mint mondta, az amerikai diplomáciát a gazdasági-politikai érdekek vezérlik. Így Donald Trump győzelme esetén is hasonló lesz az eddigiekhez az amerikai külpolitika, legfeljebb a hangsúlyok kerülnek máshová, hiszen a republikánus jelölt „visszanyesné” országa globális szerepvállalását, és nem költene annyit szövetségesei védelmére.

Ezt maga Trump és csapata is érzi, hiszen miközben közeledni kíván például a spanyol ajkú szavazókhoz, az amerikai–mexikói határra beígért fal tervét sem adná fel. „Fel fogjuk építeni a falat, emiatt ne aggódjanak. Fel fogjuk építeni a falat, és Mexikó fogja fizetni az egészet” – jelentette ki szerdán, a floridai Tampában tartott nagygyűlésén.

Ám mindezek nem hatják meg az elnökjelöltségi versenybeli legádázabb ellenfelét, Ted Cruzt. A texasi szenátor egykori kommunikációs főnöke, Amanda Carpenter szerdán azt mondta a pártpolitikai ügyekben jól értesült Politico hírportálnak: „minden Trump-ígéretnek van egy lejárati dátuma. Tudtuk ezt már az előválasztás során, most pedig végre látszik is, amint leglojálisabb szavazóinak kedvenc témájáról, a bevándorlásról nyilatkozik. Ne mondják, hogy mi nem figyelmeztettük őket” – jelentette ki. Cruz egy másik közeli munkatársa, Rick Tyler még keményebben nyilatkozott: „amennyire látom, már megkegyelmezne az illegális bevándorlóknak. Ha Trump ragaszkodik ehhez az állásponthoz a továbbiakban, az egész bázisát átveri.

Már elég embert becsapott ahhoz, hogy ő legyen a republikánus jelölt. Ez csalás, árulás volt.”

Mi sem támasztja alá jobban a New York-i fenegyerek személyiségének megosztó mivoltát, mint hogy támogatói is akadnak a mérsékeltebb hangvételnek. Kiállt mellette Joe Arpaio arizonai seriff, akit az illegális bevándorlás elleni harc egyik legfontosabb alakjának tartanak az USA-ban. Sőt, Cruz egyik barátja, Stephen Cox is azt mondta, nem lepte meg a váltás, amellyel szerinte Trump nem fog szavazatokat veszíteni. „Talán Ann Coulter (ultrakonzervatív publicista) lesz dühös” – jelentette ki Cox.

Ez még a jövő zenéje, mindenesetre a patikamérlegen kimérősdi egy olyan önjáró, gyakran elszabadult hajóágyúként viselkedő jelölt esetében, mint Donald Trump, nem biztos, hogy kivitelezhető lesz. Nehéz persze megítélni, hogy amikor Trump olykor-olykor ledobja a kampánycsapata által rárakott láncokat és ismét erős kijelentéseket tesz, akkor ez csak indulatainak köszönhető pillanatnyi egyensúlyvesztés vagy tudatos számítás, hogy néha régi szavazóinak is „kedveskedjen”.

Mindenesetre a Hillary-stáb máris reagált arra a törekvésre, hogy Trump imázsát felpuhítanák a republikánus kortesguruk: a Politico egyik-másik elemzése arra mutat rá, hogy a Clinton-kampány a mérsékelt republikánus szavazókat vette újabban célba, és arról igyekszik majd meggyőzni őket, hogy Trump fordulata csak látszólagos, a republikánus elnökjelölt ugyanúgy vállalhatatlanul szélsőséges számukra, mint korábban volt.

A Politico írása arra is rámutat, hogy a demokraták ezzel kívánják visszavenni a kezdeményezést, hiszen Hillary Clintonnak nem volt éppen jó hete. A napokban kiderült, hogy az FBI vizsgálata tizenötezer olyan, Hillary Clinton munkája során keletkezett e-mailt tárt fel, amelyet a volt külügyérnek e-mail-botránya kipattanása után át kellett volna adnia a külügyminisztériumnak, de ezt nem tette meg. (A botrány lényege nagyon röviden: Clinton nem hivatalos, hanem magán e-mail címét használta hivatali levelezéséhez, így üzenetei nem kerültek be a külügyminisztérium archívumába.) A nem magánjellegű és államtitoknak nem minősülő e-mailek ráadásul egy konzervatív szervezetnél landolnak majd: a Judicial Watch az információs szabadság törvény alapján perelte ki ez e-maileket, és egy hétfői bírósági döntés október közepéről szeptember végére hozta előre azt a határidőt, amikor a levelek nyilvánosságra hozatalát meg kell kezdeni Clintonéknak. A levelek között pedig biztos rengeteg politikai muníció lesz – feltéve, ha lesz ideje Trump csapatának ezt kihasználni az elnökválasztásig.

A Clinton-stáb ellentámadása ezért fontos megelőző csapás lehet a korteshadjárat során. Az eddigieken túl a demokraták elsősorban a jobbra szavazó nőkre és a konzervatív tábor művelt, fehér bőrű szavazóira koncentrálnak majd: az a cél, hogy Trumpot beszorítsák a szélsőjobb sarokba, ahonnan nem tud már kijönni. Illetve, hogy ezt a szavazói kört meggyőzzék arról: Trump alternatív-jobboldali nézeteivel nem lehet az ő jelöltjük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.