Tele a padlás ígéretekkel

Uniós menetrend már van a menekültválság miatt, de megoldás csak jövőre lesz.

Magyar Nemzet
2016. 09. 17. 11:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két irányzat találkozott tegnap az Európai Unió vezetőinek pozsonyi informális csúcsértekezletén: az a 14 pontos javaslatcsomag, amit az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker hozott magával, illetve az, amit a visegrádi négyek vezetői, köztük Orbán Viktor terjesztett elő Lengyelország tolmácsolásában. A megbeszélés után Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia elnök közös sajtótájékoztatóján ugyanakkor kiderült, a felvázolt menetrend alapján a konkrét tervek csak jövő márciusra készülnek el.

Juncker pontjai között megtalálhatók az uniós határok és tengerpartok védelmét segítő szolgálat kiépítésére vonatkozó javaslatok éppúgy, mint a török–bolgár határ ellenőrzését segítő uniós segítség vagy éppen az európai katonai műveletek irányítására képes főhadiszállás létesítése, illetve egy hadiipari fejlesztési alap életre hívása is. Úgy tudni, a bizottsági elnökkel párhuzamosan Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke szintén menetrendtervet terjesztett az állam- és kormányfők elé, német és francia részről pedig az uniós védelmi együttműködés továbbfejlesztésére tettek közös javaslatot.

Ami Lengyelországot, Csehországot, Szlovákiát és Magyarországot illeti, a „rugalmas szolidaritás” lényege, hogy a menekültbefogadási képesség megítélésében vegyék figyelembe az uniós tagállamok gazdasági fejlettségét is, és ez alapján nyíljon lehetőségük arra, hogy hozzájáruljanak a migránsválság megoldásához.

Orbán Viktor szerint az EU-csúcs sikertelen volt abból a szempontból, hogy nem tudták megváltoztatni Brüsszel bevándorláspolitikáját.

A magyar miniszterelnök korábban az Európai Parlament elnökével, Martin Schulzcal is tárgyalt, és arra kérte, hogy adja meg a tiszteletet a magyaroknak. A német politikus jónak tartaná, ha a mély véleménykülönbségek ellenére részletesebb tárgyalást folytathatnának a magyar kormányfővel, és beszélni tudnának mindazokról a kérdésekről, amelyekben nézeteltéréseik vannak.

Újabb brüsszeli cáfolat

A kormány közismert plakátjának üzenetével ellentétben Brüsszel nem akar egy városnyi illegális bevándorlót Magyarországra telepíteni – derül ki az EU migráció- és menekültügyi biztosa lapunknak adott válaszából. Dimitrisz Avramopulosz megkeresésünkre leszögezte, az illegális bevándorlás sosem volt része az uniós menekültáttelepítési rendszernek. A menekültügyben egyébként félénken nyilatkozó Brüsszel ezáltal gyakorlatilag cáfolta az október 2-i kvótanépszavazást előkészítő plakátkampány üzenetét. Korábban az Európai Bizottság lapunknak azt is cáfolta, hogy – ellentétben a magyar kormány állításával – már döntés született volna egy felső határ nélküli, korlátlan kvótáról. Szintén a népszavazás kampányához kapcsolódik, hogy a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság nem indít vizsgálatot, amiért a Miniszterelnöki Kabinetiroda nem közli részletesen, a népszavazási kampányban pontosan mennyi közpénzt költöttek el, és mire. A Péterfalvi Attila vezette szervezet indoklása szerint ugyanis ez csak „csekély súlyú jogsérelmet eredményez”. 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.