Trump vagy Clinton: a fittség eldönti a választást?

Egyre gyakrabban találkozni Amerikában olyan jelöltekkel, akik az orvosi leleteikkel kampányolnak.

Majláth Ronald
2016. 09. 12. 16:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hillary Clinton kampánystratégiája eddig az volt, hogy bebizonyítsák, Donald Trump a temperamentuma és az intelligenciája miatt alkalmatlan elnöknek. Csakhogy a republikánus párti jelölt most egy igazán erős replikával állhat elő: videofelvétel erősítette meg, hogy Clinton fizikailag alkalmatlan lehet a posztra – írja az amerikai Politico.

A politikai hírekre szakosodott hírportál megjegyzi: Hillary Clinton egészségi állapota már régóta témája az összeesküvés-elméleteknek, a felkapott felvétel pedig azt az érzést erősíti, hogy a nyáron még biztos befutónak érzett jelölt kritikus időszakban inog meg. Több híradás, így a The Washington Post hírösszefoglalója is megjegyzi: Trumpék nem reagáltak hivatalosan Clinton rosszullétére, ám az utóbbi hetekben a republikánus jelölt és szövetségesei – így Rudolph Giuliani volt New York-i polgármester – támadásai is intenzívebbé váltak, ahogy az internetet elárasztották az ellenőrizetlen és gyakran megcáfolt teóriák a Demokrata Párt elnökjelöltjének egészségi állapotával kapcsolatban. Megjósolható volt, hogy ezek a spekulációk igencsak erőre kapnak majd a netes térben a vasárnapi incidenst követően.

Szokták mondani, New York valójában sziget az Egyesült Államokban. Barry Goldwater annak idején még lefűrészelte volna a keleti partot az Egyesült Államokról. Ma mindkét elnökjelölt New Yorkban rendezte be főhadiszállását. Mi változott? Ezt elemezzük ebben a cikkünkben.

A brit The Independent, amely amerikai olvasótábora okán is szorosan követi az Egyesült államok politikai történéseit, cikkében arról ír, hogy a bukmékerek 15:8-ról 11:8-ra változtatták oddszukat Trump győzelmét illetően, ami még mindig azt jelenti, hogy esélyesebbnek látják Clinton diadalát, de az olló összecsukódni látszik – csakúgy, ahogy a legfrissebb országos amerikai polloknál.

Tény, hogy Clinton rosszul lett, és hirtelen távozott a 2001. szeptember 11-ei terrortámadások emlékére tartott rendezvényről vasárnap. Az eseményről készített felvételen az látható, hogy a politikus kis híján összecsuklott, és biztonsági embereknek kellett betámogatniuk az autójába. Néhány órával később azonban – a kamerák kereszttüzében – az elnökjelölt már mosolyogva lépett ki lánya lakásának ajtaján, és közölte, hogy remekül érzi magát.

A politikus orvosa, Lisa R. Bardack sem tétlenkedett: azonnal interjút adott arról, hogy Clintont nemrégiben allergiás köhögés gyötörte, pénteken egy kontrollvizsgálaton pedig kiderült, hogy tüdőgyulladása van, de már szépen javul az állapota. De miért is lett annyira fontos, hogy milyen betegség gyötri az amerikai politikusokat?

A rosszullét különös küzdelmet eredményez a kampányhajrában. Ismert, hogy Hillary Clinton stábja arra (is) koncentrál, hogy Donald Trump mentális képességeit illetően kételyt ébresszen a választókban. A Trump-stáb most Clinton fizikai fittségét vonhatja kétségbe az amerikaiak előtt.

Persze nem mindegy, ezt ki hogyan teszi, hiszen egy ilyen igyekezet fordítva is elsülhet. Trump is óvatos, Clintonnak egyelőre inkább jobbulást kívánt, nyilván hagyja, hogy riválisa állapotáról inkább a találgatások uralják majd a közbeszédet, miközben Clintont máshol támadja: a demokrata jelölt pénteki elszólását, ahol egy adománygyűjtő eseményen Trump választóinak a felét gyakorlatilag szánalmasnak nevezte.

„Teljesen általánossá vált napjainkra, hogy az amerikai elnökválasztási kampányban előkerülnek a jelöltek egészségügyi állapotával kapcsolatos kérdések, pontosabban az állapotukkal kapcsolatos orvosi jelentések” – mondta el megkeresésünkre Bretter Zoltán, a Pécsi Tudományegyetem politikatudományi és nemzetközi tanulmányi tanszékének oktatója.

A szakértő szerint az elmúlt néhány választás alkalmával rövid dokumentumokkal igazolta a jelölt orvosa, hogy minden rendben van a politikus egészségével. Korábban John McCain, Bob Dole több ezer oldal orvosi dokumentumot hozott nyilvánosságra magáról. Tették mindezt a „medical transparency”, vagyis az egészségügyi átláthatóság jegyében, mondván, a választópolgárnak tudnia kell, hogy a jövendő elnök egyáltalán fizikailag képes-e ellátni teendőit, s a világ vezető hatalmának vezetőjeként képes-e azonnali kritikus döntéseket hozni.

De az sem újdonság már, hogy az orvosi jelentéseket kampányeszközként használják. Így például Donald Trump esetében egyszerűen kétségbe vonták annak a sommás ítéletnek a komolyságát, amelyet orvosa nyilatkozott, miszerint Trump lehet a legegészségesebb személy, akit valaha az Egyesült Államok elnökének választottak. Sőt, olyanok is akadtak, akik azt javasolták, hogy a republikánus jelöltnek egy „agyi fitnesztesztet” kellene elvégeznie és nyilvánosságra hoznia.

Bretter Zoltán szerint Clinton esetében az egészségi állapotával kapcsolatos támadások nem is annyira az egészségét célozzák, sokkal inkább azt akarják sugallni, hogy egy „gyenge nő” nem lehet képes vezetni a „férfias Amerikát”, így a nyíltan ki nem mondható szexizmus üzenetté válhat a kampányban. „A macsók venni fogják az üzenetet” – fogalmazott a politológus.

Mindemellett a kampány jelenlegi állása sem kedvez Clintonnak. Elveszítette tíz százalékpont feletti előnyét Trumppal szemben, aki sokkal dinamikusabban, jóval nagyobb lendülettel kampányol a „betegeskedő” jelölthöz képest.

A demokrata politikus azonban előnyt is kovácsolhat a látszólagos hátrányból. Ha ugyanis most gyorsan és látványosan legyőzi a betegségét, az még a javára is válhat. Hiszen a mondás is azt tartja, hogy férfiasan, azaz bátran viselte a betegséget, jóllehet sokszor kiderül, sokkal inkább a nők képesek „férfiasan” szembeszállni a fájdalommal. Így Clinton mégis megfelelhet a macsó Amerikának.

###HIRDETES2###

Megsajnálhatja végül a közvélemény a beteg Clintont? Bretter Zoltán emlékeztetett arra, hogy Trump áprilisban nem átallotta előhozni, hogy 2012-ben Bengáziban a szélsőséges iszlamisták azért öltek meg négy amerikait, mert Clinton külügyminiszterként nem volt képes éjszaka felkelni és döntéseket hozni, inkább aludt. „Elképesztő” – mondta akkor Trump, csakhogy kiderült: az események idején Amerikában fényes nappal volt, és valójában Clinton azonnal foglalkozott az üggyel.

A szakértő szerint Trump most már elővigyázatos abban, hogy ne közvetlenül Clinton betegségét emlegesse, hanem inkább annak megjósolható következményeit, vagyis azt, hogy a politikus nem képes azonnali és életbevágóan fontos döntéseket meghozni a betegség miatt. Ez viszont már politikai nézőpont – és nem orvosi –, s inkább a vezetői képességek megkérdőjelezése, annak sugalmazása, hogy „ez a nő túl gyenge” ahhoz, hogy Amerika elnöke legyen. „Tehát nem valószínű, hogy ez árt Trumpnak, inkább használ” – tette hozzá Bretter Zoltán.

Donald Trump a Fox televízióban beszélt Hillary Clinton rosszullétéről, és az újságíró kifejezett kérdésére sem volt hajlandó kommentálni a demokrata párti elnökjelölt állapotát. „Remélem, hamar jobban lesz. Nem tudom, mi történt” – fogalmazott a republikánusok elnökjelöltje.

A politikus bejelentette, hogy nemrégiben általános orvosi vizsgálatot végeztetett, és a héten nyilvánosságra hozza a részletes eredményeket. „Amikor minden eredmény készen lesz – s reményeim szerint jók lesznek, hiszen remekül érzem magam –, azonnal nyilvánosságra hozom őket” – mondta Trump. Korábban már nyilvánosságra hozott egy orvosi jelentést, de azt erős bírálatok érték, mert elnagyolt volt, és nem általános belgyógyász, hanem gasztroenterológus készítette. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.