Az ország Washington egyik fontos szövetségese, évente több milliárd dollár segélyt kap. A helyi vezetés ezért is próbálja a területén élő iszlamistákat kontroll alatt tartani.
Az Egyiptomból kirekesztett, iszlám állam létrehozását szorgalmazó Muszlim Testvériség a két héttel ezelőtti választáson politikai szárnyán keresztül bekerült a jordán parlamentbe. A királyság vezetői ezért attól tartanak, hogy már nemcsak a közelben dúló szíriai polgárháborúból jöhetnek át a szélsőségesek, hanem akár az ország határain belül is felerősödhetnek a szélsőséges iszlamista nézetek. Igaz, ennek némileg ellentmond, hogy a Muszlim Testvériség politikai szárnya nyíltan elítélte a Hatr ellen elkövetett bűncselekményt.
Hatr családja szerint az író halála is a kormány tehetetlenségének az eredménye. „Ha a hatóságok azt hitték, hogy letartóztatásával csillapítják az erőszakos csoportok dühét, nagyot tévedtek. Láttam az élettelen, véres testét, ahogy a két gyereke is. És miért? Egy Facebookon közzétett karikatúra miatt!” – nyilatkozta egy interjúban pár órával a lövöldözés után Hatr felesége.
„Nahed elnézést kért. És a kormány a számos halálos fenyegetés ellenére nem tudta megvédeni. Több hívást is lejátszottunk a kormányzónak, amelyekben azzal fenyegették, hogy kitépik a szívét a mellkasából. De a kormányzó a füle botját sem mozgatta” – tette hozzá egy másik rokon.
Hatr halála után pár órával több száz tüntető ment ki az utcákra, hogy tiltakozzanak és lemondásra szólítsák fel a kormányt, főként a belügyminisztert.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!