A szombat késő este elfogadott jogszabály szerint akár 25 millió dináros (csaknem 6 millió forint) pénzbírságra is büntethető az, aki megsérti a tilalmat. A síita többségű törvényhozás a honlapján számolt be az új intézkedésről, azt azonban nem közölte, milyen szavazataránnyal ment át a törvény.
A vitatott jogszabály életbe lépését még megakadályozhatja a szövetségi legfelsőbb bíróság, több képviselő is jelezte ugyanis, hogy a testülethez fordul a törvény miatt.
„Ez a tilalom alkotmányellenes, mivel az alaptörvény elismeri az Irakban élő nem muszlim kisebbségek és etnikai csoportok jogait – magyarázta Dzsoszef Szlaiva keresztény parlamenti képviselő. – A muszlim törvényhozóknak azt üzenem: törődjenek a saját vallásukkal, a miénket pedig hagyják meg nekünk, tudjuk, miként kezeljük.”
Az iszlám vallás tiltja az alkohol fogyasztását, Irak nagyobb városaiban, mindenekelőtt a főleg keresztények által üzemeltetett boltokban azonban kaphatók szeszes italok.
A törvényt előterjesztő képviselő, Mahmúd al-Hasszán szerint a jogszabályra éppen az alaptörvény második cikke miatt van szükség, amely tiltja az iszlámmal szembemenő törvénykezést.
A többségében muszlimok lakta országokban léteznek ugyan különböző korlátozások az alkoholra vonatkozóan, teljes tilalom azonban csak néhány államban, köztük Szaúd-Arábiában és Kuvaitban van érvényben.
A közösségi oldalakon sokan bírálták az új törvényt, mondván, hogy a honatyáknak az ennél sokkal nyomasztóbb problémákkal, mint például az Iszlám Állam elleni háborúval vagy a korrupcióval kellene foglalkozniuk, de voltak olyanok is, akik méltatták a parlamentet, amiért az iszlám tanításához igazítja az ország törvényeit.