Haider al-Abádi kormányfő szűkszavú közleményét az iraki állami tévében olvasták fel. A miniszterelnök bejelentette, hogy kezdetét vette az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet kezén lévő utolsó iraki nagyváros visszafoglalása. „A közeljövőben együtt fogjuk megünnepelni az IÁ teljes felszámolását az ország területén” – közölte al-Abádi, és fogadkozott, hogy a dzsihadisták felelni fognak szörnyű bűncselekményeikért.
„Felszólítjuk a helyi lakosokat, hogy működjenek együtt a felszabadító erőkkel” – mondta al-Abádi.
A Sky News Arabia hírtelevízió úgy tudja, hogy a második legnagyobb iraki város felszabadításában részt vevő egységek létszáma meghaladja a nyolcvanezret. Légi támogatást kapnak az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíciótól.
Az asz-Szumaríja televízió híradásában elhangzott, hogy a város ostromában a hadsereg katonáin kívül részt vesznek terrorelhárító egységek, szövetségi és helyi rendőrök, kurd harcosok (pesmergák), illetve egy síita milícia és a térségbeli szunnita törzsek fegyveresei is.
A bejelentés nem volt váratlan, az iraki légierő több tízezer röplapot dobott le vasárnap Moszulra, figyelmeztetve a lakosságot, hogy az utolsó szakaszukba jutottak az IÁ elleni támadás előkészületei. A lapokon többféle üzenet volt. Az egyikben azt ígérték, hogy az előrenyomuló katonaság és a légierő nem vesz célba civileket. Egy másik azt tanácsolta a lakosságnak, hogy kerülje az iszlamisták tartózkodási helyeit.
A Moszul visszavételéért indított hadművelet „döntő pillanata” lehet IÁ elleni harcnak – jelentette ki Ashton Carter amerikai védelmi miniszter Washingtonban helyi idő szerint vasárnap.
„Olyan csapást mérhetünk az IÁ-ra, amelyből nem tud majd újra felállni” – reménykedett Carter. „Biztosak vagyunk benne, hogy iraki partnereink legyőzik közös ellenségünket, és felszabadítják Moszult, valamint Irak többi részét az Iszlám Állam gyűlölete és kegyetlensége alól.”
A védelmi tárca vezetője Washington és a nemzetközi koalíció folyamatos támogatásáról biztosította „az iraki biztonsági erőket, a kurd harcosokat és az iraki népet a rájuk váró nehéz küzdelemben”.
Lázadás tört ki az úgynevezett iszlamista rendőrség parancsnokának vezetésével Moszulban Abu Bakr al-Bagdadi, az Iszlám Állam (IÁ) vezetője ellen, aki állítólag a dzsihadisták szíriai bástyájába, Rakkába menekült át a terrorszervezet iraki fellegvárából – jelentette hétfőn az asz-Szumaríja pánarab televízió Ninive tartománybéli forrásokra hivatkozva.
A televízió úgy tudja: a felkelés élén a moszuli Abu Uszmán áll, akihez hű erők korábban az Iszlám Állam négy létesítményét is megtámadták. Al-Bagdadi felszólította a neki közvetlenül alárendelt elitegységeket, hogy törjék le a felkelést, és öljék meg az iszlamista rendőrség hét vezetőjét. A helyi források szerint a város káoszba süllyedt az Iszlám Állam egymással ellenséges egységeinek összecsapásai miatt.
Az asz-Szumaríja szerint az iszlamista rendőrség egyik járművéből hangosbemondón azt hirdették, hogy al-Bagdadi Rakkába szökött, feleségét pedig őrizetbe vették. A felkelők bejelentették: „al-Bagdadi moszuli uralma véget ért”. Korábban a pánarab hírtelevízió közölte, hogy az Iszlám Állam vezetője túlélte a koalíciós erők légicsapását Moszulban.
A rendelkezésekre álló értesülések szerint a dzsihadisták katonai parancsnokait szállító gépkocsikonvojt, amellyel al-Bagdadi is utazott, a Washington vezette szövetség harci repülőgépei vették tűz alá al-Gabat térségében. A bombázás több tucat szélsőségessel végzett, köztük Abu Músza al-Magribivel, az Iszlám Állam vezetőjének egyik közeli bajtársával is – közölte a televízió. Egyéb részletet azonban nem közöltek, így nem tudni, hogy al-Bagdadi hogyan menekült meg a légicsapás elől.
A hadműveleteket akadályozó tömeges meneküléstől tartva az iraki hadsereg azt kérte a röplapokon, hogy az emberek maradjanak otthon, és ne higgyenek az iszlamisták pánikkeltő híreszteléseinek. Ha a hadsereg alakulataival találkoznak, tartsanak tőlük legalább 25 méter távolságot.
Az IÁ 2014 júniusában foglalta el Moszult. Előtte a városban kétmilliónyian éltek, négyszer-ötször többen, mint a dzsihadistáktól eddig visszafoglalt városokban. Jelen pillanatban 1,3 millió ember él Moszulban, az IÁ fegyveresei több mint hatezer embert tartanak ott fogva. Az ENSZ szerint a harcok miatt akár 70 ezer ember is elvesztheti lakhelyét.