Jól hangzik, hogy a CIA állhatott a hatvan évvel ezelőtt kirobbant magyar forradalom mögött, és az események valamiféle titkos világpolitikai forgatókönyvet követtek 1956 októberében. Ám közelebb állhat a valósághoz az a megállapítás, hogy a CIA történetének egyik legdicstelenebb fejezete volt az amerikai hírszerzés ’56-os magyarországi ténykedése. Illetve ennek teljes hiánya.
Az orosz televíziós műsor kapcsán a Külgazdasági és Külügyminisztériumba kérették Oroszország budapesti nagykövetét – írta kedden közleményben a KKM. A találkozón a tárca „világossá fogja tenni, senkitől sem viseljük el, hogy megalázó módon beszéljen az 1956-os forradalomról és a forradalom hőseiről” – fogalmaz a minisztérium.
Emlékezetes, az orosz állami televízió magazinműsorában az évforduló apropóján volt téma a magyar forradalom és szabadságharc, amelyről azt bizonygatták, hogy a nyugati titkosszolgálatok hathatós aknamunkája húzódott meg mögötte. A műsorban megszólalt Havas Szófia MSZP-s politikus is, és kijelentette, hogy az orosz tévé értesülései helytállók. Dmitrij Kiszeljov, az orosz állami média igazgatóhelyettese egyenesen odáig ment, hogy az első, „baráti országban” szított „színes forradalomnak” nevezte ’56-ot.
Ha ez így van, akkor nehéz megérteni, hogy jártak sikerrel az utóbbi esztendők színes forradalmai. A CIA ugyanis csúnyán befuccsolt Magyarországon 1956-ban.
Tim Weiner, a The New York Times tudósítója nagy sikerű könyvben írta meg az amerikai hírszerzés hidegháborús krónikáját. A CIA története – Hamvába holt örökség című munkájának erénye, hogy az amerikai titkosszolgálatok archívumaira és az általa készített interjúkra egyaránt támaszkodott, amikor a CIA több évtizedes tevékenységét vette górcső alá. (A könyv 2007-ben jelent meg az Egyesült Államokban, 2009-ben pedig magyarul is megjelent a Gabo kiadó gondozásában.) Az igen alapos kötet a mai napig meghatározó a CIA történetét feldolgozó könyvek között, és Weiner külön fejezetet szentel benne annak, hogyan dolgozott az amerikai hírszerzés 1956-os magyar forradalom idején.