Rakkába menekülhetett az Iszlám Állam vezetője

Leverték a lázadást, amely az úgynevezett iszlamista rendőrség parancsnokának vezetésével tört ki.

MTI
2016. 10. 17. 13:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A televízió úgy tudja: az al-Bagdadihoz hű elit alakulatok néhány órás összecsapásokat követően leverték a puccskísérletet a városban, megölve a felkelés élén álló moszuli Abu Uszmánt és néhány követőjét, akihez hű erők korábban az Iszlám Állam több létesítményét is megtámadták. A dzsihadisták helyreállították ellenőrzésüket Moszul felett. Az Iszlám Állam Uszmán több tucat munkatársát végeztette ki a város központi terein.

Al-Bagdadi a lázadás kitörésekor felszólította a neki közvetlenül alárendelt elit egységeket, hogy törjék le a felkelést, és öljék meg az iszlamista rendőrség hét vezetőjét.

A rendelkezésekre álló értesülések szerint a dzsihadisták katonai parancsnokait szállító gépkocsikonvojt, amellyel al-Bagdadi is utazott, a Washington vezette szövetség harci repülőgépei vették tűz alá al-Gabat térségében. A bombázás több tucat szélsőségessel végzett, köztük Abu Músza al-Magribivel, az Iszlám Állam vezetőjének egyik közeli bajtársával is – közölte a televízió.

Egyéb részletet azonban nem közöltek, így nem tudni, hogy al-Bagdadi hogyan menekült meg a légicsapás elől.

Az al-Arabíja televízió arról számolt be, hogy az Iszlám Állam egy másik magas rangú tisztségviselőjével is végeztek. Az Ahmed Hattab néven azonosított férfi vezette a dzsihadisták biztonsági szolgálatát Moszul déli részében.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) becslése szerint százezer iraki menekülhet az ostromlott Moszulból Szíria és Törökország területére.

Találkozót tartanak az észak-iraki Moszul ügyében az Iszlám Állam dzsihadista szervezet ellen fellépő, nemzetközi terrorellenes koalíció védelmi miniszterei október 25-én Párizsban – jelentette be hétfőn Jean-Yves le Drian, a francia védelmi tárca vezetője.

Drian környezetéből közölték, hogy a koalíció 12 védelmi minisztere vesz részt a párizsi találkozón, így Franciaország mellett az Egyesült Államok, Kanada, Új-Zéland, az Egyesült Királyság, Németország, Belgium, Hollandia, Olaszország, Spanyolország, Norvégia és Dánia képviselteti magát. A találkozó célja, hogy megvitassák az IÁ iraki fellegvára, Moszul felszabadításának a menetrendjét.

A főbiztosság jelezte: 61 millió dollár (több mint 17 milliárd forint) pótlólagos segélyt szeretne összegyűjteni az ostrom nyomán keletkező költségek fedezésére. Ebből sátortáborokat hozna létre Irakban, Szíriában és Törökországban, valamint téli felszereléseket, kályhákat vásárolna az otthontalanná válók számára. Az UNHCR elmondta, hogy jelenleg 21 800 sátorral rendelkezik Irakban, amelyekben összesen 130 800 embert tudnak elszállásolni. „Eközben Szíria 90 ezer iraki menekült befogadására készül fel” – mutatott rá a szervezet.

A főbiztosság olyan tábort készít elő további iraki menekültek befogadására Szíriában, amelyben már jelenleg is 26 ezer honfitársuk él – egyesek immár 10 éve.

Az észak-iraki nagyváros ostroma nyomán egyes becslések szerint egymillióan válhatnak földönfutóvá Irakban, ahol jelenleg több mint 3 millióra teszik a belső menekültek számát. A jelenleg körülbelül 1,3 millió lakosú Moszulban már most is fogytán vannak a gyógyszerkészletek, és jelentősen megemelkedtek az élelmiszerárak.

Haider al-Abádi iraki kormányfő hétfőre virradóra jelentette be a Moszul felszabadítását célzó szárazföldi hadművelet kezdetét. Az offenzívában nagyjából 60 ezer fegyveres vesz részt, köztük – az asz-Szumaríja szerint – a hadsereg katonáin kívül terrorelhárító egységek, szövetségi és helyi rendőrök, kurd harcosok (pesmergák), illetve egy síita milícia és a térségbeli szunnita törzsek fegyveresei is. Az előrenyomulást az Egyesült Államok vezette terrorellenes koalíció légiereje támogatja.

A dzsihadista szervezet 2014 júniusában foglalta el az akkor kétmilliós Moszult, Irak második legnagyobb városát, ahol jelenleg is mintegy 1,3 millió ember él. Az iraki Ninive tartomány székhelyén becslések szerint több mint 6000 harcossal rendelkezik az Iszlám Állam.

Egyetlen család 14 tagja is meghalt abban a légitámadásban, amely az észak-szíriai Aleppó ellenzéki fegyveresek ellenőrizte kerületeit érte – jelentette a Szíriai Polgári Védelem, más néven fehérsisakosokként ismert helyi önkéntes mentőalakulat.

A körzetben tevékenykedő fehérsisakosok szerint a halottak közt volt két féléves csecsemő és hat nyolcévesnél fiatalabb gyermek is.

A mentőalakulat úgy tudja, hogy orosz harci repülőgépek hajtották végre a légitámadást. A szíriai kormányerők a velük szövetséges orosz légierő támogatásával igyekeznek ellenőrzésük alá vonni a felkelők kerületeit Aleppóban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.