„Günther Oettingert néhány napja jelölte az Európai Bizottság alelnöki pozíciójára Jean-Claude Juncker, a távozó Kristalina Georgieva helyére” – kezdte szerdai közleményét Jávor Benedek, a Párbeszéd (korábban Párbeszéd Magyarországért, PM) EP-képviselője. Pártja „elfogadhatatlannak tartja, hogy olyan személy legyen az Európai Bizottság egyebek mellett a költségvetés ellenőrzéséért és az etikai szabályokért felelős alelnöke, aki többszörösen megszegte a bizottság magatartási kódexét”.
De mit is tett pontosan Günther Oettinger? A 444.hu még júniusban számolt be arról, hogy Günther Oettinger digitális ügyekért és technológiai fejlesztésért felelős uniós biztos május 19-én egy oroszbarát német üzletember – és nem regisztrált lobbista –, Klaus Mangold magángépével érkezett Budapestre, ahol tárgyalásra került sor köztük. Oettinger volt az, aki 2013-ban – még energetikai biztosként – zöld jelzést adott a paksi atomerőmű oroszok általi bővítésének. Mangold pedig az, aki korábban több alkalommal is közvetített Paks ügyében az érintett felek között.
Most Günther Oettingerhez írásbeli kérdést intézett Jávor Benedek EP-képviselő, aki válaszában így magyarázta Mangold gépének igénybe vételét: „tekintve, hogy nem állt rendelkezésre olyan kereskedelmi légi járat, amellyel időben megérkezett volna az Orbán Viktor miniszterelnökkel tartott találkozóra, a digitális gazdaságért és társadalomért felelős biztos Mangold úr magángépén utazott Budapestre”. Ám – amint azt Jávor hozzáteszi – aznap délután négy közvetlen menetrendszerű járat is Oettinger biztos rendelkezésére állt volna.
Jávor úgy véli, Oettinger nemcsak, hogy megszegte a biztosokkal szembeni előírásokat, amikor nem regisztrált lobbistával egyeztetett Budapesten, hanem ennek okairól is hazudott az Európai Parlamentnek. Ráadásul ha nem fizetett Mangoldnak a repülőútért, az ajándéknak minősül, pedig egy biztos 150 euró érték feletti ajándékokat nem fogadhat el. „Ha pedig fizetett érte, és magángépet használt menetrendszerű járatok helyett, sokszoros áron, akkor ok nélkül pazarolta az európai adófizetők pénzét” – állítja Jávor, aki adatkéréssel fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz – akivel májusban szintén találkozott Oettinger.
Az EP-képviselő azt szeretné megtudni, hogy pontosan miről is egyeztetett a miniszterelnök Oettinger uniós biztossal, illetve miről terveznek egyeztetni csütörtöki újabb találkozójukon, amelyre – miként májusban – „egy újabb digitális gazdaságról és közlekedésről szóló konferencia kínálja a fedőtevékenységet”.