Kire jelenthet veszélyt a megújuló UKIP?

A történész Paul Nuttall lett a párt új elnöke, a baloldal félti tőle az észak-angliai bázisát.

Földi Bence
2016. 12. 01. 18:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn megválasztotta új elnökét az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja (UKIP) a farageista Paul Nuttall személyében. A politikus – aki november utolsó napján ünnepelte 40. születésnapját – régi motoros a pártban: 2004-ben csatlakozott a UKIP-hez, ő alapította annak ifjúsági szervezetét, ő lett a legfiatalabb UKIP-es EP-képviselő is 2009-ben, majd Nigel Farage elnöksége idején az alelnöki posztot is betöltötte.

Amikor Farage a számukra sikeres brexitnépszavazást követően lemondott, Nuttall is közölte, nem a párt vezetésében képzeli el a jövőjét. Ám a szeptemberi tisztújításon győztes Diane James október elején – még beiktatása előtt – lemondott, majd nem sokkal később a pártot is elhagyta. Ugyanígy tett Steven Woolfe is, aki saját párt- és képviselőtársával, Mike Hookemmel verekedett össze októberben az Európai Parlamentben. A párt újból megrendezett tisztújító kongresszusán Nuttall korábbi szándékával ellentétben mégis elindult és nyert is.

###HIRDETES###

A Mersey-parti politikus 12 évesen ott volt a 96 futballszurkoló életét követelő stadionkatasztrófa idején a sheffieldi Hillsborough-ban. Állítása szerint „beleégett a saját és sok más ezer ember emlékezetébe”, amit ott látott. Első kisebb botránya is a futballhoz kötődik: saját weboldalán két 2010-ben kelt írásban azt állította, hogy focizott a legkisebb Mersey-parti fociklub, a Tranmere Rovers felnőtt csapatában. Ám a Daily Mail megkereste a Roverst, amely közölte, „ilyen biztosan nem történt”. Nuttall nem volt profi futballista, de a Tranmere korosztályos csapataiban rúgta a bőrt. A párt egyik szóvivője szerint Nuttall akkori sajtósa hibázott, de a politikus sem ellenőrizte, hogy mi kerül ki róla a saját weboldalára.

Nuttallnek komoly problémákkal kell megküzdenie elnöksége elején. Egyrészt azzal, hogy a UKIP a brexitnépszavazással elvesztette legfontosabb politikai témáját – és emiatt a legnagyobb összegeket folyósító támogatóit is –, így új programpontok után kell néznie a pártnak. Ráadásul a referendumot követően sorra robbantak ki kisebb-nagyobb botrányok a UKIP háza táján: egyrészt James és Woolfe sok vitát generáló kilépését érdemes kiemelni. Másrészt azt, hogy a párt által alapított Szövetség az Európai Közvetlen Demokráciáért (ADDE) nevű politikai csoport szabálytalanul költött el uniós forrásokat, emiatt el is zártak bizonyos uniós pénzcsapokat. Ez a támogatók elfordulását követően külön rosszul esik a megcsappant költségvetésű, londoni székházát nemrég elhagyó UKIP-nek.

Mindezek ellenére a Munkáspárt több politikusa is úgy számol, hogy Nuttall megjelenése komoly változást hozhat számukra is. Frank Field – korábbi miniszter, jelenleg Birkenhead alsóházi képviselője – a baloldali The Guadiannek elmondta: szerinte veszélyt jelent a UKIP Észak-Anglia hagyományosan munkáspárti bázisára, és ezt a pártvezetés is érzi. Ám a bevetni szánt politikai eszközök – például szembesíteni Nuttallt a korábbi, mára megtagadott felvetéseivel – szerinte már nem érdeklik a munkáspárti szavazókat. A szintén baloldali New Statesmannek Rochdale alsóházi képviselője, Simon Danczuk optimistábban fogalmazott.

„Paul Nuttall a legjobb dolog, ami a Munkáspárttal történhetett. Igen, jól hallotta. Hamarabb van karácsony”

– írta a politikus, aki szerint a UKIP jelentette „tökön rúgás” összekovácsolhatja és erősebbé teheti a baloldalt. A párt észak-angliai potenciális előretörésétől a konzervatívok is tartanak. James Frayne kommunikációs tanácsadó a Conservative Home-on figyelmeztetett: amennyiben a UKIP-nek sikerül megváltoztatnia az észak-angliai munkáspárti szavazói magatartást, az rosszul sülhet el a konzervatívok számára is, ha nem használják ki a lehetőséget. A UKIP ráadásul nemcsak a baloldalra és mérsékelt jobbra lehet hatással, Matthew Norman a The Independenten úgy érvelt, hogy a Nuttall vezette párt továbbra is meg tudja majd szólítani a szélsőjobboldali szavazókat is.

Van komoly különbség Paul Nuttall és elődje, Nigel Farage között: míg utóbbi igen jó viszonyt ápol Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel, előbbi „sosem támogatta” az ingatlanmágnást. Ezt maga Nuttall mondta az orosz RT-nek. A politikus örül, hogy a brexit egyik támogatója lesz az amerikai elnök, de nem lesz vele túl barátkozós – persze, ha Londonba érkezik (jövő év elején várható Trump buckinghami látogatása), akkor ő is találkozna vele. – Vlagyimir Putyin orosz elnök és Bassár el-Aszad szíriai elnök a mi oldalunkon áll az iszlám extremizmus elleni harcban – véli Nuttall, aki szerint hiba volt Nagy-Britanniától, hogy a felkelőket támogatta. Hozzátette: nem rajong azért, ahogy Putyin a saját népéhez áll, de az oroszok szíriai beavatkozását indokoltnak tartja.

###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.