Trump ismét a kínai sárkány bajszát húzgálta

A megválasztott amerikai elnök nem érti, miért kellene ragaszkodnia az „egy Kína” elvéhez.

2016. 12. 12. 7:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még hivatalba sem lépett, Donald Trump máris megborítaná a fennálló világrendet. Azután, hogy egy tabut ledöntve legutóbb közvetlenül beszélt telefonon a tajvani elnökkel, ezúttal a Fox televízióban adott interjújában húzgálta meg a kínai sárkány bajszát. Méghozzá a legfájóbb ponton. A megválasztott amerikai elnök ugyanis nem érti, miért kellene ragaszkodniuk az „egy Kína” politikához. Pontosabban Trump megkérné ennek az árát: szerinte a megadóztatott amerikai termékek, a Dél-kínai-tengeren épülő „erőd”, Észak-Korea megfékezése, hogy nukleáris fegyvereket fejlesszen, mind az alku tárgyát képezhetnék. És hogy mi a véleménye az ominózus telefonhívásról?

Nem akarom, hogy Kína diktáljon nekem. Miért kellene egy másik nemzetnek megmondania nekem, hogy fogadjak-e egy telefonhívást?

– dobta sutba a diplomáciát a megválasztott elnök.

Az Egyesült Államok részéről 1979-ben Jimmy Carter akkori amerikai elnök ismerte el a az egy Kína elvét, vagyis, hogy Tajvan hivatalosan Kína részét képezi.

Donald Trump kijelentéseit a kínai média meglehetősen felháborodva fogadta. „Az egy Kína elvet nem lehet adni-venni. Úgy tűnik, Trump csak az üzlet nyelvén ért, és azt hiszi, mindennek van ára, és ha elég erős hozzá, bármit megvehet vagy eladhat erővel” – írta például a CNN szerint a Global Times.

A kormány egyik szócsövének számító portál véleménycikkében a megválasztott elnök szemére veti, hogy külpolitikájában úgy viselkedik, mint egy durcás kisgyerek, ugyanakkor részben mentegetve úgy vélik, rossz tanácsadók vehetik körbe Trumpot, és korai még ítélkezni fölötte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.