Nankingban semmiféle mészárlás nem történt, azt csupán a kínaiak találták ki a japánok befeketítésére – állítja Theoretical Modern History (Újraértelmezett Modern Történelem) című kötetében Fudzsi Szeidzsi. A japán szerző a kényes témájú munka közreadásakor álnevet használt, valójában Motoja Tosiónak hívják, így azonban nem léphetett a nagyközönség elé. Leginkább azért nem, mert Motoja a több mint 400 hotelt működtető, tokiói székhelyű APA Group elnöke. A dúsgazdag hoteltulajdonos újabban különös módon reklámozza könyvét: az általa birtokolt szállodák szobáiban helyezteti el beosztottjaival.
Az 1937 és 1945 közötti második kínai–japán háború egyik kiemelkedő rémtette volt a nankingi mészárlás. A várost – Kína akkori fővárosát – 1937 decemberében foglalták el a fegyverzet tekintetében jelentős túlerővel rendelkező japánok. Nanking hódoltatását hathetes tömeggyilkosság-sorozat és szabadrablás követte. A megérkező japán katonák válogatás nélkül tüzeltek felnőttekre és gyerekekre egyaránt. Elsősorban persze a kínai katonákra vadásztak, akik igyekeztek civil ruhába átöltözni. Ezért azokat is kivégezték, akikkel kapcsolatban felmerült a gyanú, hogy a kínai hadseregben szolgáltak. A polgári lakosság irtásában szinte versenyeztek a megszállók. A lefejezések, a bajonettel elkövetett gyilkosságok mindennapossá váltak. Gyakran élve temettek el embereket, voltak, akiket élve kibeleztek, másokat felgyújtottak. Húszezernyi nőt és gyereket erőszakoltak meg, majd áldozataikat kivégzésük előtt nemritkán megcsonkították. A borzalmas terrornak a kínai hatóságok szerint 300 ezernyi, a háború után a szövetségesek által felállított Távol-keleti Nemzetközi Katonai Törvényszék megállapítása szerint pedig 250 ezer áldozata volt (ebből Japán máig mindössze 25 ezret ismer el.) Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) világemlékezet programja 2015 októberében listájára vette a nankingi mészárlás dokumentumainak egy részét.
Motoja Tosio kötetének reklámozása európai hasonlattal élve tehát olyan, mintha valaki a tulajdonában álló szállodaláncban a holokauszt tényeit tagadó könyvet terjesztene. Kína már panaszt tett az eset miatt, a cég azonban kiállt a tulajdonos mellett. Mint közleményükben szerepel, Motoja könyvének az a célja, hogy megismertesse az olvasókat „a modern történelem tényeken alapuló helyes értelmezésével”. Az ügy egyébként azután kapott médiavisszhangot, hogy az egyik kínai közösségi oldalra felkerült egy videó, amelyen az látszik, ahogy egy lány megvásárolja Motoja kötetének angol nyelvű változatát – az APA egyik tokiói szállodájában, majd részleteket mutat belőle.