A Donald Trump pénteki beiktatására adott első hivatalos kínai reakcióban Hua Csun-jing külügyi szóvivő hangsúlyozta, hogy még ha a két országnak vannak is nézeteltérései, a feleknek tiszteletben kell tartaniuk a másik alapvető érdekeit. A szóvivő sajtótájékoztatóján felszólította az új amerikai vezetést, hogy ne változtasson azon a Washington által is csaknem négy évtizede képviselt állásponton, miszerint Tajvan Kína része.
„Készen állunk az új amerikai kormánnyal való együttműködésre a konfliktus- és konfrontációmentes, kölcsönös tisztelet és mindkét fél számára előnyös együttműködés elve alapján” – szögezte le Hua.
A kínai vezetést decemberben felbosszantotta, hogy Donald Trump fogadta a megválasztásához gratuláló Caj Jing-ven tajvani elnök telefonhívását, több évtizedes hagyományt törve ezzel meg. Az Egyesült Államok ugyanis Tajvannal csupán nem hivatalos kapcsolatban van 1979 óta, vagyis mióta Pekinggel diplomáciai viszonyt létesített, és elfogadta azt a pekingi álláspontot, hogy csak egy Kína van, a kínai polgárháború 1949-es befejezése óta de facto önálló életet élő Tajvan pedig Kína szakadár tartománya. Trump decemberben azt mondta, hogy hazájának újra kellene gondolnia a Tajvanhoz fűződő viszonyát, és nem feltétlenül kellene ragaszkodnia az „egy Kína” elvhez, amely nem szükségszerűen szolgálja jól az amerikai érdekeket.
Caj Jing-ven pénteken Twitter-üzenetben gratulált Trump beiktatásához.