A brit alsóház elnöke nem akar Trump-beszédet

Bercow korábban is ellenezte, hogy Trump felszólaljon a parlamentben, de most még erőteljesebben ellenzi.

MNO
2017. 02. 06. 19:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Theresa May brit miniszterelnök múlt havi washingtoni látogatásán állami látogatásra szóló meghívást adott át Trumpnak, aki a meghívást elfogadta. 

May már járt Trumpnál

Theresa May január elején érkezett az Egyesült Államokba, hogy találkozzon Donald Trumppal. Az amerikai elnök méltatta a brexitet, a két vezető politikus pedig egyaránt fontosnak tartotta a dolgozó kisemberek képviseletét és az Iszlám Állam elleni harc fokozását. Ugyanakkor nem értettek egyet az Oroszország elleni büntetőintézkedések fenntartásának kérdésében. 

A London által állami látogatásra meghívott külföldi államfők hivatalosan a brit uralkodó vendégei és II. Erzsébet királynő valamelyik rezidenciáján, a londoni Buckingham-palotában vagy a windsori kastélyban szállásolják el őket – emlékeztet az MTI.

A látogatás ellenzői már a meghíváskor jelezték, álláspontjuk szerint kínos lenne, ha a királynő vendégül látná Trumpot, akinek az elnökválasztási kampányban napvilágot láttak egyes, a nőket lealacsonyító, sértő kijelentései. A meghívás visszavonását követelő petíciót legalább egymillióan írták alá, ám a londoni kormányzat jelezte, nem gondolják meg magukat.

Trump elődje, Barack Obama egyébként 2011-ben járt állami látogatáson Londonban, és beszédet is mondott az alsóház és a felső kamara, a Lordok Háza tagjai előtt.

John Bercow, az alsóház elnöke azonban hétfőn, képviselői kérdésre válaszolva kijelentette:

Már a muszlim többségű országokból érkezők beutazását tiltó, Trump által kihirdetett rendelet előtt is erőteljesen ellenezte, hogy az amerikai elnök felszólaljon a parlamentben, azóta pedig „még erőteljesebben” ellenzi.

Az Irakot, Iránt, Jement, Líbiát, Szíriát, Szomáliát és Szudánt érintő általános beutazási tilalom – amelyet időközben egy seattle-i bíró felfüggesztett – nemcsak Bercow ellenérzéseit váltotta ki, a rendelet ellen múlt héten Európa-szerte sokan tiltakoztak, többek között Londonban is ezrek vonultak utcára, az Egyesült Államok nagykövetségéhez. Ugyanez a tömeg később a parlamentnél követelte az amerikai elnök meghívásának visszavonását.

Az amerikai elnök Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral folytatott vasárnapi telefonos megbeszéléséről beszámolva a Fehér Ház sajtószolgálata közölte, Donald Trump májusban Európában találkozna a NATO-tagállamok vezetőivel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.