Betiltják a muzulmán nők teljes arcát eltakaró burka és nikáb viselését Németország egyik legnagyobb tartományában, Bajorországban – írja a brit Independent.
A törvénytervezet még jóváhagyásra vár, de a tiltás kiváltképp olyan helyzetekre vonatkozik, ahol elengedhetetlen az azonosítás szempontjából az arc felismerése. Eszerint a kormányhivatalokban, az oktatási intézményekben és a szavazóhelyiségekben nem fedhetik el arcukat a nők.
Joachim Herrman bajor belügyminiszter azt mondta, nem összeegyeztethető a nikáb és a burka a német kommunikációs szokásokkal, így nincs összhangban a keresztény értékekkel sem. A kommunikáció nemcsak a beszédben zajlik, de sokat elárulnak a gesztusok és az arckifejezések is, fontos a szemkontaktus – fogalmazott a bajor miniszter.
Herrman szerint a bajor tartományi parlament, amelyben a CSU (Bajor Keresztényszociális Unió) abszolút többséggel bír, minden bizonnyal jóváhagyja a tilalmat még a nyári törvénykezési szünet előtt. A franciaországihoz hasonló egyetemes burkatilalmat követelt korábban a bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) párt, de azt a német parlament alkotmányellenesnek találta.
Európában elsőként 2010-ben Franciaország tiltotta be az arcot takaró fátyol viselését közterületen. Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) 2014-es ítéletében helybenhagyta a döntést, mondván, hogy az nem sérti a vallás szabad gyakorlását. A tilalmat később Belgium, Bulgária és Svájc néhány régiója is bevezette. Ezekben az országokban 150 eurót kell fizetnie a törvényt megsértőnek. Legutóbb pedig az osztrákok döntöttek úgy, hogy betiltják a burkát. A törvény életbelépéséhez azonban még az osztrák parlament jóváhagyása szükséges.
Az egész testet elfedő viselet betiltását illetően Ásotthalom is követendő példaként tekint az európai szabályozásra. Toroczkai László Csongrád megyei kistelepülésén ugyanis a közösségi együttélésre vonatkozó rendeletet alkottak. Ebben tiltották be a többi között a burka, illetve a csador viselését, a müezzintevékenységet, illetve az olyan propagandát, amely az azonos neműek közötti házasságot népszerűsítené. Ám a Kúria még el is kaszálhatja a helyi rendeletet, mivel a Csongrád Megyei Kormányhivatal a legfőbb bírói testülethez fordult, hogy a tiltó rendelkezéseket semmisítsék meg.