Egyiptomot és Kínát is kisegítette Magyarország

A magyar kormány számon kérő hangütésű emberi jogi állásfoglalásokat akadályozott meg.

Kósa András
2017. 03. 24. 5:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emberi jogi ügyekben komoly gesztusokat tett a magyar kormány az elmúlt hetekben Kína és Egyiptom felé is. A Magyar Nemzet több forrásból megerősített információi szerint előbb egy közös európai uniós állásfoglalást sikerült megvétóznia diplomáciánknak. A dokumentum állásfoglalás lett volna öt kínai emberi jogi aktivista bebörtönzéséről, de magyar kezdeményezésre az egészből nem lett semmi. (Úgy tudjuk, végül más tagállamok is ellenezték az állásfoglalást, de Magyarország volt a legaktívabb.)

Diplomáciai forrásunk szerint volt uniós tagállam, amelynek képviselői személyesen is érdeklődtek a Külügyminisztérium illetékes főosztályánál ódzkodásunk okairól, és azt a tájékoztatást kapták, hogy a „legfelsőbb szinten” született a politikai döntés.

A magyar lépés oka egyértelműen Orbán Viktor májusra tervezett pekingi útja lehet. A magyar diplomácia nem szerette volna, hogy egy ilyen állásfoglalás „rontsa a magyar kormány pozícióit”. Az év második felében Budapest ad majd otthont a Kína–Kelet-Közép-Európa találkozónak, ehhez a magyar fél szintén nagy reményeket fűz. Hazánk, mint ismert, elsősorban a Belgrád–Budapest vasútvonal megépítésében számít a kínai részvételre, igaz, ennek konkrétumairól évek óta húzódnak a tárgyalások. Korábban éppen a Magyar Nemzet írta meg, hogy többen fúrják a tervet, köztük az Európai Bizottság, Olaszország (amely magának szánná a kereskedelmi útvonal szerepét), illetve az utóbbi időben protekcionista gazdaságpolitikát hirdető, Kínában ellenfelet látó Donald Trump amerikai elnök is.

Úgy tudjuk, több nyugat-európai tagállamban rosszallással vették tudomásul az állásfoglalás elmaradását. Nem ez volt azonban az első ilyen eset: tavaly ősszel a dél-kínai-tengeri területi vitákban készült volna hasonló, Kínát bíráló állásfoglalás (júliusban egy hágai választott bíróság az óriás állam ellen ítélt egy ilyen ügyben), de a horvát és a magyar kormány ellenállása miatt ebből sem lett semmi. Akkor Japán jelezte, hogy elfogadhatatlannak tartja a magyar álláspontot.

Egy másik ügyben Egyiptom esetében lobbizott sikerrel a magyar diplomácia az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában. A testület március 14-ei ülésén tárgyalt egy határozattervezetet, amely Egyiptomot is bírálta volna az országban tapasztalható jogsértések miatt. Az EU a tanács tagjaként támogatta volna a kritikus állásfoglalást, de magyar kezdeményezésre módosítottak a szövegen, amelyből kikerültek a – mint diplomáciai forrásunk fogalmazott – „számon kérő elemek”, a szöveg „konstruktívvá vált”. Az emberi jogi vonatkozások helyett és mellett „Egyiptom térségbeli szerepének fontosságát” emelték ki. Úgy tudjuk, az egyiptomi kormány utólag jelezte a magyar félnek, hogy nagyra értékeli a gesztust.

A háttérben itt is gazdasági okok állhatnak. Tavaly júniusban Orbán Viktor és Szijjártó Péter vezetésével látogatott Kairóba magyar delegáció, és a tárgyalások után a külügyminiszter közlése szerint összesen 129 milliárd forint értékű gazdasági megállapodást kötöttek. A legjelentősebb ezek közül az a vasútfelújítási program, melyben a Ganz venne részt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.