A tárca közölte az ügyvivővel, hogy a török miniszterekkel szembeni bánásmód nem felel meg a diplomáciai udvariasság alapelveinek, és sérti a diplomáciai kapcsolatokról szóló bécsi egyezményt. A külügyminisztérium tudatta, hogy a történteket határozottan elítéli, és hivatalos, írott bocsánatkérést vár Hollandiától az eset miatt.
Törökország felszólította Hollandiát, hogy vizsgálja ki a jogsértéseket, az elkövetőket pedig vonja felelősségre, s az eljárások eredményéről tájékoztassa Törökországot.
A Hollandia és Törökország közötti diplomáciai vitát az okozta, hogy Hága először a Mevlüt Cavusoglu török külügyminisztert Hollandiába szállító repülőgép leszállási engedélyét vonta vissza szombaton, majd Fatma Betül Sayan Kaya török családügyi miniszter Németországból érkezett gépkocsikonvoját tartóztatták fel a rotterdami török konzulátusnál. A minisztert nem engedték a külképviselethez, hanem visszafordították a német határ felé. Mindkét török miniszter az elnöki rendszer bevezetéséről döntő április 16-i török népszavazással kapcsolatos kampányrendezvényen szeretett volna részt venni.
Vasárnapra virradó éjszaka a rotterdami török konzulátusnál kisebb csetepaté volt. A tüntetők üvegekkel és kövekkel hajigálták a rendőröket. A tiltakozó csoportot vízágyúval sikerült feloszlatni, legalább 7-en megsérültek, 12 embert pedig őrizetbe vettek.
Mark Rutte holland miniszterelnök vasárnap hangsúlyozta, hogy a viszály „lehűtésére” törekszik, de bocsánatkérésre nem hajlandó. Recep Tayyip Erdogan török államfő ugyanakkor kijelentette, hogy Hollandia meg fogja fizetni az árát annak, hogy kárt okozott a holland–török kapcsolatoknak.