Római nyilatkozat: a görögök is követelőznek

Az IMF reformkövetelései ellen kér védelmet a görög kormány, így írnák alá az EU római nyilatkozatát.

MN
2017. 03. 24. 14:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Szeretnénk támogatni a pozitív irányba mutató római nyilatkozatot – írta Ciprasz az Európai Tanács elnökének, Donald Tusknak, valamint az Európai Bizottság vezetőjének, Jean-Claude Junckernek címzett levelében. – Ugyanakkor ahhoz, hogy megünnepelhessük ezeket az eredményeket, hivatalos szinten tisztázni kell, hogy Görögországra is vonatkoznak-e. Más szóval egyértelművé kell tenni, hogy az európai megegyezés kivétel nélkül minden tagállamra nézve érvényes-e, vagy Görögország kivételt képez ez alól.”

„Kérem a támogatásukat, hogy együtt megvédhessük Görögország jogát az európai társadalmi modell alapelveihez való visszatéréshez” – tette hozzá a görög kormányfő.

Alexisz Ciparsz ezzel azt sugallta, hogy Athén szerint a hiteltárgyalások során hátrányos megkülönböztetésben van része. A görög miniszterelnök szerint országa eleget tett a hitelezők feltételeinek, amelyek ráadásul nem voltak összhangban az Európában bevett gyakorlattal.

Görögország már korábban azzal fenyegetőzött, hogy nem írja alá a nyilatkozatot. Athén a dolgozók jogainak védelme mellett kardoskodik, miközben nemzetközi hitelezői – az EU és a hezitáló IMF – munkaügyi reformokat várnak tőle az újabb mentőcsomagért cserébe. Az egyre jobban elmérgesedő vita miatt elhalasztottak egy kulcsfontosságú hitelrevíziót. Görögországnak júliusban hatalmas összegeket kellene törlesztenie hitelezőinek, írja az MTI.

Ugyanakkor nemcsak a görögök szabnak feltételeket: Lengyelország sem írja alá a római szerződés szentesítésének hatvanadik évfordulója alkalmából szervezett EU-csúcstalálkozón elfogadandó nyilatkozatot, amennyiben nem tartalmazza a számára legfontosabb kikötéseket – mondta csütörtökön Beata Szydlo lengyel kormányfő.

Szydlo a V4-országok követeléseit is idézve négy pontot szeretne a dokumentumba foglaltatni: az EU egységének megőrzését, az EU és a NATO szoros együttműködését, a tagállami parlamentek szerepének megerősítését és a közös uniós piac megőrzését.

Az Európai Gazdasági Közösség létrehozásáról szóló első nyilatkozatot 1957. március 25-én Rómában írták alá az alapítók, Franciaország, az NSZK, Olaszország és a Benelux államok képviselői, egy napon az Európai Atomenergia Közösségről (Euratom) szóló nyilatkozattal. A gazdasági közösségről szóló szerződés az Európai Unió jogi alapját is képezi. A hatvanadik évfordulóra tervezett szerződésfrissítés azért is kérdéses, mert az EU tagállamai között nagyok a nézeteltérések az unió jövőjét illetően: a német, az olasz, a francia és a luxemburgi parlament elnöke egyfajta európai egyesült államok létrehozását sürgetik, a V4-ek – így Magyarország kormánya is – azonban ellenzik az uniós integráció további mélyítését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.