A lex CEU felfüggesztését kéri az USA

„Tanácsokat szívesen fogadunk, felszólításokat nem annyira” – reagált Palkovics László.

MN
2017. 04. 12. 5:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok kormánya azt várja Magyarországtól, hogy ne alkalmazza a CEU bezáratására hozott törvényt – mondta Mark C. Toner, az USA külügyminisztériumának szóvivője keddi sajtótájékoztatóján, a hírről a 444 számolt be.

Egy újságíró azt kérdezte a szóvivőtől, hozzá tud-e tenni valamit ahhoz, amit Hoyt Yee az egyetem ügyében Budapesten mondott. Toner közölte: nagyon aggasztónak tartja a törvényt, amelyet a héten a köztársasági elnök is aláírt. Úgy vélik, a jogszabály veszélyezteti a CEU további működését, amely kiemelkedő tudományos intézet. Hozzátette: mindez túlmutat az CEU ügyén, mivel más amerikai egyetemek oktatási programját is veszélyezteti Magyarországon.

„Tudom, hogy több tízezer magyar tüntetett békésen a CEU mellett”, valamint tudósok, kutatók és sokan mások világszerte kiálltak az intézmény védelmében – magyarázta, és kiemelte, hogy Tom Shannon külügyi államtitkár találkozott Michael Ignatieff-fel, a CEU rektorával, hogy megvitassák a törvény hatását az egyetem működésére.

Mark C. Toner azt mondta: sürgetik a magyar kormányt, hogy függessze fel a törvény végrehajtását. A jogszabály felülvizsgálatát és megvitatását várják, amihez párbeszédre lesz szükség magával az egyetemmel és a többi érintett intézménnyel is – jelentette ki.

Hoyt Yee, az amerikai külügyi tárca európai és eurázsiai ügyekért felelős államtitkár-helyettese kedden arról beszélt, hogy az amerikai kormány nagyon fontosnak tartja a CEU-t, és egyöntetűen az intézmény mögött áll, a kialakult konfliktust azonban nem Washington fogja megoldani. Támogatást ad, és közvetít a felek közt, de az intézménynek és a magyar kormánynak kell közös tárgyalóasztalhoz ülnie, amire reményeik szerint még sor kerülhet.

Azzal kapcsolatban, hogy lát-e a magyar kormány részéről hajlandóságot arra, hogy a CEU ügyében kölcsönösen kielégítő megoldást találjanak a felek, az államtitkár-helyettes azt válaszolta: nem beszélhet a magyar kormány nevében, de benyomásai alapján úgy látja, a magyar fél érzi, hogy mi forog kockán. Ez pedig talán olyasmi, amivel a vita kirobbanása előtt nem volt egészen tisztában. Abban pedig, hogy ez így alakult, a politikus szerint szerepe lehetett annak a több tízezer főnek, aki a múlt hétvégén utcára vonult Budapesten, hogy megmutassa, milyen fontos a városnak és az országnak a CEU.

Nem indokolt a felsőoktatási törvény módosításának felfüggesztése, a jogszabályt az Országgyűlés már megszavazta, az államfő aláírta, és ki is hirdették – reagált az Atv.hunak Palkovics László. „Tanácsokat szívesen fogadunk, felszólításokat nem annyira magyar törvényalkotási kérdésekben” – jelentette ki az oktatási államtitkár. Hozzátette: lesznek konzultációk, tárgyalnak az érintettekkel.

Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető-helyettese Mark C. Toner szavait kommentálva súlyos tévedést említett, mivel – mint mondta – a magyar jogrend nem ismeri a törvények felfüggesztését – írja az MTI.

„Van egy törvény, és van egy maximális tárgyalási hajlandóság és jó szándék a magyar kormány részéről” – jelentette ki. „Reméljük, hogy ha a törvény tartalmát megismerik, akkor ( ) az amerikai szövetségi kormány is tudhatja, hogy semmi másra nincs szükség, mint egy elvi jóváhagyásra, megállapodásra, akár szándéknyilatkozatra a szövetségi kormány részéről” – mondta a CEU-t érintően az intézmény működésének folytatásához szükséges új törvényi előírásról. Jelezte, hogy nemzetközi egyezményt nem a szövetségi állammal kell kötni, hanem azzal, aki a nemzetközi és a belső jog szerint erre jogosult. Megerősítette: a kormány célja, hogy tárgyaljon az Egyesült Államokkal és New York állammal.

A Hoyt Yee, az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős helyettes államtitkára budapesti látogatását firtató kérdésre Gulyás Gergely közölte, hogy fideszes képviselők közül Németh Zsolttal, a parlament külügyi bizottságának elnökével tárgyalt a diplomata. Arra a kérdésre, hogy szükségtelen konfliktusnak tartja-e a felsőoktatási törvény módosítását, a fideszes politikus azt válaszolta: „mindenki levonhatja a tanulságokat ebből az ügyből, ilyen világbotrányra ez a módosítás nem adott okot, ettől még lehetett arra számítani, hogy hasonló botrány lesz belőle”.

Eközben a Hvg.hu birtokába került egy angol nyelvű ímél, amelyet a lap szerint a napokban kaptak meg a CEU külföldi hallgatói. Ebben a minisztérium hosszan bizonygatja, hogy semmi sem fenyegeti az egyetem működését és az oktatás szabadságát. A lap azt írja, a levelet az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyik osztályvezetője jegyzi, és három oldalon keresztül magyarázzák, hogy szerintük mi az igazság – vagyis mi a kormányzati kommunikáció álláspontja – az ügyben. Részletesen leírják, miért és milyen törvényi háttérrel készített jelentést az Oktatási Hivatal a Magyarországon működő külföldi felsőoktatási intézményekről.

„A szabályok teljesítése nem lehetetlen, a szabályok mindenkire vonatkoznak. Nincsenek kivételek – a CEU sem, amelyet a törvénymódosítás ellenzői nyilvánosan célpontként állítottak be” – olvasható a levélben. A szerző hosszasan érvel amellett, hogy a lex CEU-ban feltételként megfogalmazott nemzetközi egyezmény nemhogy ellehetetlenítené az egyetem működését, hanem ellenkezőleg, „a tudás világán és a felsőoktatáson keresztül szorosabb kapcsolatot teremt Magyarország és a származási ország között”. A levél tanúsága szerint Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter kész személyesen is tárgyalni az egyetem jövőjéről.

A Hvg.hu azt írja, a levél szerint Soros György 2005-ben megpróbálta befolyásolni a törvényhozási folyamatot azzal, hogy levelet írt Magyar Bálint oktatási miniszternek. Soros levelét külön csatolták az ímél végén, beszkennelve a magyar nyelvű eredetit és az angol fordítást. Ebben Soros azt kérte a minisztertől, hogy az új felsőoktatási törvénnyel maradjon hatályban a 2004-es lex CEU. Arra nem tér ki a tárca, hogy pontosan mit tartalmaz a Soros által említett törvény – teszi hozzá a lap.

A levél burkolt fenyegetéssel ér véget: a magyar kormány ugyan kész a konstruktív megállapodásra, de vélhetően az elmúlt napok tüntetéseire utalva azt írják, hogy a „félelemkeltés és a hamis állítások terjesztése az oktatási szabadság veszélyeztetéséről” nem ezt a célt szolgálják. „Az ilyen torzítások mozgósíthatják a nemzetközi akadémiai véleményeket, de közben félrevezetik.”

„Reméljük szimpátiával fogadja a levelünket” – zárul a levél.

A 444 pedig eközben arról számolt be, hogy levelet kaptak, akik petícióban tiltakoztak a törvény ellen. „Szükségesnek látjuk, hogy a magyar és az adott ország illetékesei között a jövőre nézve létrejöjjön egy szerződés, amely a képzésekre való közös rálátást, a szükséges adminisztratív együttműködést nemcsak lehetővé teszi, de elő is írja” – közölték.

„A benyújtott törvényjavaslat legfontosabb pontja éppen az, hogy a jövőben az Európai Unión kívüli egyetemek akkor működhetnek Magyarországon, ha arról a származási ország és Magyarország is – nemzetközi szerződés aláírásával – támogatását fejezi ki az adott intézmény működése kapcsán. Ez nem a nemzetközi együttműködést ellehetetlenítő körülmény, sőt a célja épphogy a két ország kapcsolatainak szorosabbra fűzése a tudomány, a felsőoktatás világán keresztül” – olvasható a levélben.

Az a kérdés, hogy a CEU ahhoz ragaszkodik, hogy legyen Magyarországon működési engedélye, vagy ahhoz, hogy legyen Magyarországon képzése, amelyre CEU-s diplomát adhat ki – leegyszerűsítve így foglalata össze az egyetem helyzetét a Hvg.hunak az oktatási államtitkár. Palkovics László szerint a CEU és a Közép-európai Egyetem jelenlegi licencszerződésének kibővítésével az intézmény a nagy vihart kavart törvénymódosítás előtti módon működhet. Legfeljebb a működési engedélyét veszítheti el a CEU, de a képzései nem kerülnek veszélybe, ha nem teljesíti a múlt héten elfogadott törvény szabta két új feltételt – mondta a lapnak.

Arra a kérdésre, hogy ha ez ennyire egyszerű, akkor a törvény elfogadása előtt ő, illetve a kormány ezt miért nem kommunikálta, azt felelte, mert ez az egyetem ügye, nem a politikáé. „Én és a kormány is végig azt mondta, hogy nem akarja bezárni a CEU-t, csak azt akartuk, hogy a működési feltételei legyenek átláthatók.” Az újabb felvetésre, hogy legalább az egyetem rektorával folytatott megbeszélésén miért nem vetette fel a lehetőséget, Palkovics közölte: azért, mert Michael Ignatieff-fel a készülő törvényről beszélt, a licencszerződéseket viszont az egyetem köti és kezeli saját hatáskörében, a törvény azokba eddig sem és a módosítás után sem szól bele.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.