Amerika üzent: a szír elnöknek mennie kell

Az Iszlám Állam legyőzését és Bassár el-Aszad elnök megbuktatását nevezte fő célnak Nikki Haley, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete.

MN
2017. 04. 09. 6:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nikki Haley a CNN televízió vasárnap adásba kerülő State of the Union című műsorában a Reuters előzetese szerint elmondta: „Nem látunk lehetőséget a békére Szíriában, amíg Aszad ott van”, utalva a civilek ellen elkövetett szíriai gáztámadásokra.

Rex Tillerson amerikai külügyminiszter ugyanakkor türelmesebbnek tűnt Aszaddal szemben, amikor szombaton azt hangsúlyozta, hogy Washington számára a legfontosabb az Iszlám Állam legyőzése.

„Reméljük, hogy Oroszország úgy dönt, hogy konstruktív szerepet játszik és támogatja a tűzszünetet, egyrészt a védnöksége alatt folyó asztanai tárgyalásokon, másrészt Genfben” (az ENSZ közvetítésével folyó konzultációkon) – idézi szavait az MTI.

Tillersorn Hozzátette: „Ha sikerült tűzszünetet létrehoznunk a szíriai stabilizációs övezetekben, reményeink szerint biztosítottak lesznek a feltételek, hogy megkezdjünk egy hasznos politikai folyamatot”.

A szíriai hadsereg szombaton ismét légicsapásokat mért a lázadók kezén lévő Idlíb tartományra – üzenetértékű, hogy a szír harci gépek sajtóértesülések szerint ugyanarról a légi bázisról szálltak fel, amit az amerikai hadsereg Tomahawk-rakéták tucatjaival lőtt péntek hajnalban, válaszként a korábbi, 80 civil áldozattal járó vegyi támadásra. Az újabb szír légitámadásban az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja és a polgári védelem szerint tizennyolcan haltak meg, közöttük öt gyermek.

Michelle Howard, az amerikai haditengerészet egyik magas rangú tisztje szombaton azt mondta a Reutersnek nyilatkozva, hogy az amerikai légicsapások megsemmisítették a homszi légibázison a vegyi fegyverek szállításához szükséges infrastruktúrát, és ha szükséges, újabb csapásmérésre is készek Szíriában.

Nikki Haley ENSZ-nagykövet kijelentésére orosz reakció is érkezett: Konsztantyin Koszacsov, az  orosz Szövetségi Tanács, a parlament felsőházának külügyi elnöke egyszerűen szabotázsnak, a szír hatalom és az ellenzék közötti párbeszéd akadályozásának nevezte az amerikai ENSZ-nagykövet kijelentését. Oroszország ugyanakkor elutasítja a szíriai ellenzék követelését, hogy az elnök távozzon a hatalomból, az amerikai légicsapás után pedig cirkálórakétákkal felszerelt fregattját, a Grigorovics Admirálist küldte Szíria partjaihoz, Tartúsz kikötővárosba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.