Az Air China kínai állami légitársaság – az egyetlen, amely járatokat üzemeltet Észak-Koreába – pénteken bejelentette, hogy felfüggeszti phenjani járatait. Legközelebb hétfőn indult volna gép Pekingből, de a járatot törölték. A közlemény nem tért ki az okokra, de nagyon valószínű, hogy a rendkívül feszült politikai helyzet miatt döntöttek így Pekingben.
A Koreai-félszigeten olyan feszült a helyzet, hogy bármelyik pillanatban kitörhet a konfliktus – figyelmeztetett nem sokkal korábban Vang Ji kínai külügyminiszter. Hozzátette: egy ilyen háborúnak nem lehet győztese. Vang azért figyelmeztetett erre, mert az utóbbi napokban mind a phenjani rezsim, mind az Egyesült Államok egyre harciasabb hangot ütött meg.
Az amerikaiak legfőképpen Észak-Korea atomprogramja és rakétakísérletei miatt aggódnak: az elszigetelt, despotikus állam olyan rakétát akar kifejleszteni, amellyel nemcsak Japánt, de az Egyesült Államok nyugati partvidékét is eléri. Szombaton lesz az államalapító Kim Ir Szen – a jelenlegi vezér, Kim Dzsongun nagyapja – születésének 105. évfordulója, amire valószínű, hogy újabb rakétakísérletet, vagy atomrobbantást időzítenek.
Donald Trump amerikai elnök már kedden azt írta a Twitteren, hogy az Egyesült Államok örülne a kínai segítségnek, de szükség esetén maga is kezelni fogja a problémát. Ez egyértelmű katonai fenyegetést jelent, hiszen jelentős amerikai erők állomásoznak Dél-Koreában, illetve nemrég a térségbe küldtek egy haditengerészeti csapásmérő egységet a USS Carl Vinson repülőgép-hordozó vezetésével.
Észak-Korea is harciasan reagált: Han Szongrjol külügyminiszter-helyettes kijelentette, hogy ha a Trump-adminisztráció idején „ördögibbé és agresszívabbá váló” Egyesült Államok felelőtlen katonai manőverekbe kezd, Phenjan a megelőző csapás mellett dönt. Az észak-koreai külügyi minisztérium egyik intézménye pedig arra figyelmeztetett, hogy „bármelyik pillanatban kitörhet a termonukleáris háború”. Közben északi rádióállomások kódolt üzeneteket sugároznak, amelyek talán utasítások a délen lévő alvó ügynököknek.
A washingtoni kormány a napokban más területeken is megmutatta, hogy kész katonai erőt használni: a múlt heti vegyi támadás megtorlásaként cirkálórakétákat lőttek ki egy szíriai katonai bázisra, illetve a létező legnagyobb nem nukleáris bombát dobták le Afganisztánban egy barlangrendszerre, amelyben állítólag az Iszlám Állam harcosai rejtőztek.
Kínának elég speciális érdekei vannak Észak-Koreával kapcsolatban: bár elítéli a nukleáris és a rakétaprogramot, Peking a bezárkózó rezsim egyetlen igazi támogatója, hiszen érdeke, hogy fennmaradjon egy ütközőállam közte és az amerikaiakkal szövetséges déli ország közt. Emellett beláthatatlan következményekkel járna számukra az északi állam hirtelen összeomlása. A kínai kormány már többször figyelmeztette az észak-koreai vezetést, hogy fogja vissza magát, ennek nyomatékosítására gazdasági eszközöket is bevetett.
A kínai külügyminiszter most arra szólított fel minden felet, hogy legyen nagyon éber. „Felszólítjuk a feleket, hogy tartózkodjanak egymás provokálásától és fenyegetésétől, akár szavakkal, akár tettekkel, és ne hagyják, hogy a helyzet visszafordíthatatlan és kezelhetetlen legyen” – mondta Vang. Közben arról is érkeznek hírek, hogy Kína is csapatokat von össze az észak-koreai határ közelében, vagyis ők is felkészülnek a legrosszabbra.