Egy lépésre vagyunk a háborútól Észak-Koreában

Mindenki megtalálta a legharciasabb hangját. A kínai vezetők próbálnak nyugalomra inteni, de ők is készülődnek.

MN
2017. 04. 14. 14:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Air China kínai állami légitársaság – az egyetlen, amely járatokat üzemeltet Észak-Koreába – pénteken bejelentette, hogy felfüggeszti phenjani járatait. Legközelebb hétfőn indult volna gép Pekingből, de a járatot törölték. A közlemény nem tért ki az okokra, de nagyon valószínű, hogy a rendkívül feszült politikai helyzet miatt döntöttek így Pekingben.

A Koreai-félszigeten olyan feszült a helyzet, hogy bármelyik pillanatban kitörhet a konfliktus – figyelmeztetett nem sokkal korábban Vang Ji kínai külügyminiszter. Hozzátette: egy ilyen háborúnak nem lehet győztese. Vang azért figyelmeztetett erre, mert az utóbbi napokban mind a phenjani rezsim, mind az Egyesült Államok egyre harciasabb hangot ütött meg.

Az amerikaiak legfőképpen Észak-Korea atomprogramja és rakétakísérletei miatt aggódnak: az elszigetelt, despotikus állam olyan rakétát akar kifejleszteni, amellyel nemcsak Japánt, de az Egyesült Államok nyugati partvidékét is eléri. Szombaton lesz az államalapító Kim Ir Szen – a jelenlegi vezér, Kim Dzsongun nagyapja – születésének 105. évfordulója, amire valószínű, hogy újabb rakétakísérletet, vagy atomrobbantást időzítenek.

Donald Trump amerikai elnök már kedden azt írta a Twitteren, hogy az Egyesült Államok örülne a kínai segítségnek, de szükség esetén maga is kezelni fogja a problémát. Ez egyértelmű katonai fenyegetést jelent, hiszen jelentős amerikai erők állomásoznak Dél-Koreában, illetve nemrég a térségbe küldtek egy haditengerészeti csapásmérő egységet a USS Carl Vinson repülőgép-hordozó vezetésével.

Észak-Korea is harciasan reagált: Han Szongrjol külügyminiszter-helyettes kijelentette, hogy ha a Trump-adminisztráció idején „ördögibbé és agresszívabbá váló” Egyesült Államok felelőtlen katonai manőverekbe kezd, Phenjan a megelőző csapás mellett dönt. Az észak-koreai külügyi minisztérium egyik intézménye pedig arra figyelmeztetett, hogy „bármelyik pillanatban kitörhet a termonukleáris háború”. Közben északi rádióállomások kódolt üzeneteket sugároznak, amelyek talán utasítások a délen lévő alvó ügynököknek.

A washingtoni kormány a napokban más területeken is megmutatta, hogy kész katonai erőt használni: a múlt heti vegyi támadás megtorlásaként cirkálórakétákat lőttek ki egy szíriai katonai bázisra, illetve a létező legnagyobb nem nukleáris bombát dobták le Afganisztánban egy barlangrendszerre, amelyben állítólag az Iszlám Állam harcosai rejtőztek.

Kínának elég speciális érdekei vannak Észak-Koreával kapcsolatban: bár elítéli a nukleáris és a rakétaprogramot, Peking a bezárkózó rezsim egyetlen igazi támogatója, hiszen érdeke, hogy fennmaradjon egy ütközőállam közte és az amerikaiakkal szövetséges déli ország közt. Emellett beláthatatlan következményekkel járna számukra az északi állam hirtelen összeomlása. A kínai kormány már többször figyelmeztette az észak-koreai vezetést, hogy fogja vissza magát, ennek nyomatékosítására gazdasági eszközöket is bevetett.

A kínai külügyminiszter most arra szólított fel minden felet, hogy legyen nagyon éber. „Felszólítjuk a feleket, hogy tartózkodjanak egymás provokálásától és fenyegetésétől, akár szavakkal, akár tettekkel, és ne hagyják, hogy a helyzet visszafordíthatatlan és kezelhetetlen legyen” – mondta Vang. Közben arról is érkeznek hírek, hogy Kína is csapatokat von össze az észak-koreai határ közelében, vagyis ők is felkészülnek a legrosszabbra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.