Véget ért Brüsszelben az Európai Néppárt (EPP) csúcstalálkozója, melyen Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett. Az EPP elnöke, Joseph Daul közleményben az ülésről azt írta, arra kérték a Fideszt és a magyar hatóságokat, tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy megfeleljenek az Európai Bizottság kéréseinek. A magyar miniszterelnök úgy reagált, hogy ennek megfelelően fog eljárni.
Közölték: világosan üzentek Orbánnak és a Fidesznek arra vonatkozóan, hogy nem fogadják el az alapvető jogok korlátozását vagy a jogállamiság figyelmen kívül hagyását. Ez pedig magába foglalja a tudományos szabadságot, az egyetemek autonómiáját is. Az Európai Néppárt azt akarja, hogy a CEU maradjon nyitva, a határidőket függesszék fel és kezdődjön párbeszéd az Egyesült Államokkal. A közlemény szerint az ülésen nyitott és őszinte beszélgetést folytattak a magyar miniszterelnökkel.
Kitértek arra is, hogy véleményük szerint a nem kormányzati szervezetek az egészséges demokrácia részét képezik és a civil társadalmat képviselik, így tiszteletet érdemelnek.
Azt is világossá tették, hogy elfogadhatatlannak tartják az „Állítsuk meg Brüsszelt!” kampányt. Az Európa ellen irányuló, folyamatos támadások szerintük elérik azt a szintet, ami már nem tolerálható. A nemzeti konzultációt félrevezetőnek ítélik.
A találkozó után Siegfried Mureșan, a Néppárt szóvivője ugyancsak közölte, hogy Orbán kész teljesíteni az Európai Néppárt kéréseit. A Politicónak azt mondta: ha nem, akkor „szankciók lesznek terítéken”.
A Reuters azt írja, Manfred Weber néppárti frakcióvezető nem árulta el, szabtak-e valamilyen határidőt Orbánnak, azt azonban kijelentette: következményekkel járna, ha a miniszterelnök nem változtatna. Hozzátette: nagyon előnyös, hogy Orbánnal tudnak beszélni, ellentétben Jaroslaw Kaczynski volt lengyel miniszterelnökkel. Az MTI tudósítása szerint Weber azt is mondta, hogy a tapasztalat azt mutatja, Orbán mindig kész volt tárgyalni és a végén mindig eleget tett az uniós szabályoknak. Rámutatott: a magyar kormányt demokratikusan választották meg, Orbán Viktornak Magyarország miniszterelnökeként joga van ahhoz, hogy bemutassa az álláspontját, a végén azonban meg kell felelnie az Európai Bizottság által támasztott követelményeknek a magyar felsőoktatási törvény módosításáról. Arra kérte a magyar kormányfőt az EPP vezetése, hogy tartsa tiszteletben a pártcsalád egyik fő alapelvét, a tudomány szabadságát; az egyetemek bezárása elfogadhatatlan – hangsúlyozta Manfred Weber.