Véget ért Brüsszelben az Európai Néppárt (EPP) csúcstalálkozója, melyen Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett. Az EPP elnöke, Joseph Daul közleményben az ülésről azt írta, arra kérték a Fideszt és a magyar hatóságokat, tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy megfeleljenek az Európai Bizottság kéréseinek. A magyar miniszterelnök úgy reagált, hogy ennek megfelelően fog eljárni.
Közölték: világosan üzentek Orbánnak és a Fidesznek arra vonatkozóan, hogy nem fogadják el az alapvető jogok korlátozását vagy a jogállamiság figyelmen kívül hagyását. Ez pedig magába foglalja a tudományos szabadságot, az egyetemek autonómiáját is. Az Európai Néppárt azt akarja, hogy a CEU maradjon nyitva, a határidőket függesszék fel és kezdődjön párbeszéd az Egyesült Államokkal. A közlemény szerint az ülésen nyitott és őszinte beszélgetést folytattak a magyar miniszterelnökkel.
Kitértek arra is, hogy véleményük szerint a nem kormányzati szervezetek az egészséges demokrácia részét képezik és a civil társadalmat képviselik, így tiszteletet érdemelnek.
Azt is világossá tették, hogy elfogadhatatlannak tartják az „Állítsuk meg Brüsszelt!” kampányt. Az Európa ellen irányuló, folyamatos támadások szerintük elérik azt a szintet, ami már nem tolerálható. A nemzeti konzultációt félrevezetőnek ítélik.
A találkozó után Siegfried Mureșan, a Néppárt szóvivője ugyancsak közölte, hogy Orbán kész teljesíteni az Európai Néppárt kéréseit. A Politicónak azt mondta: ha nem, akkor „szankciók lesznek terítéken”.
A Reuters azt írja, Manfred Weber néppárti frakcióvezető nem árulta el, szabtak-e valamilyen határidőt Orbánnak, azt azonban kijelentette: következményekkel járna, ha a miniszterelnök nem változtatna. Hozzátette: nagyon előnyös, hogy Orbánnal tudnak beszélni, ellentétben Jaroslaw Kaczynski volt lengyel miniszterelnökkel. Az MTI tudósítása szerint Weber azt is mondta, hogy a tapasztalat azt mutatja, Orbán mindig kész volt tárgyalni és a végén mindig eleget tett az uniós szabályoknak. Rámutatott: a magyar kormányt demokratikusan választották meg, Orbán Viktornak Magyarország miniszterelnökeként joga van ahhoz, hogy bemutassa az álláspontját, a végén azonban meg kell felelnie az Európai Bizottság által támasztott követelményeknek a magyar felsőoktatási törvény módosításáról. Arra kérte a magyar kormányfőt az EPP vezetése, hogy tartsa tiszteletben a pártcsalád egyik fő alapelvét, a tudomány szabadságát; az egyetemek bezárása elfogadhatatlan – hangsúlyozta Manfred Weber.
Délután Orbán Viktor is megszólalt, többek között azt mondta az újságíróknak, hogy Magyarországnak senki sem szabhat feltételeket.
Rogán Antal az ülést követően közölte: az Európai Néppárt ülése végére minden résztvevőnek világossá vált, hogy Magyarországnak az EU-ban, a Fidesznek az Európai Néppártban a helye – írja az MTI. A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter – az M1-en elhangzottak szerint – azt mondta, a csúcstalálkozón Orbán Viktor megerősítette, Magyarország kész minden kérdésben folyamatosan tárgyalni az Európai Bizottsággal. „Tehát bármilyen jogi eljárás indul ellenünk, akkor a kormány minden egyes jogi érvet, amit az Európai Bizottság közöl, természetesen komolyan fontolóra vesz” – hangsúlyozta.
Orbán Viktor az ülésen kiemelte: Magyarország továbbra is fontosnak tartja a határok védelmét és azt, hogy minél kevesebb illegális bevándorló – sőt, ha lehet, akkor egyetlenegy sem – jusson be az Európai Unió területére – ismertette. Ezért a kormány minden korábban hozott intézkedését, beleértve a tranzitzónákat, fenn akarja tartani – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy ezzel az ország teljesíti azokat a kötelezettségeket, amelyeket a schengeni egyezményben rögzítettek.
Kérdésekre válaszolva elmondta azt is, Magyarország hajlandónak mutatkozik beengedni a 14-18 év közötti migránsokat, de csak abban az esetben, ha alávetik magukat DNS-vizsgálatnak, így ugyanis egyértelműen kiderülhet, hogy valóban az említett korcsoportba tartoznak-e. A tranzitzóna létét boncolgató kérdéseket és kéréseket viszont nem tudja megfontolás tárgyává tenni a kormány, mert azt gondolják, hogy az része a határvédelemnek, és nem zárt, nem őrzött, így szabadon lehet onnan távozni, csak az unió területére nem lehet belépni onnan, amíg a szükséges idegenrendészeti eljárások le nem záródnak – mondta a politikus.
Rogán Antal szólt arról is, hogy Orbán Viktor az ülésen a CEU kapcsán világossá tette, „mi úgy ítéljük meg, hogy a Magyarországon működő Soros-alapítású Közép-európai Egyetem létét semmilyen jogszabály-módosítás nem fenyegeti”. Hozzátette, hogy továbbra is biztosított az intézményben folyó oktatás és a tudományos kutatás szabadsága, az egyetem új évfolyamot is indíthat. Ugyanakkor a kormány kész áttekinteni minden nemzetközi szerződésben szereplő kérdést, mely a külföldi diploma kiadásához szükséges, de Magyarországon egy egységes szabályozásnak kell érvényesülnie – hangsúlyozta a miniszter.
Ujhelyi István szocialista EP-képviselő Orbán nem tud szabadulni a hazugságspirálból címmel adott ki közleményt délután. Mint írta, a „belső levélben magyarázkodó fideszes EP-képviselők után Orbán Viktor is meghunyászkodni kényszerült saját párttársai előtt az európai értékekkel szemben végzett dúlása miatt. Orbán szégyent hozott Magyarországra és mostanra láthatóan beleragadt saját hazugságspiráljába. A kormányfő már nem tudja, hogy mit hirdessen a plakátokon és mit mondjon a zárt ajtók mögött. A Fidesz erőszakos tettei után megindult uniós eljárások nem múlnak el retorziók nélkül. Orbán Viktor vereséget szenvedett és nem először kényszerült fegyverletételre.”
Orbán Viktornak kedden rendkívüli sürgősséggel be kell nyújtania egy javaslatot a lex CEU eltörlésére, a civil törvényt pedig le kell venniük a napirendről – közölték az Együtt országgyűlési képviselői, Szelényi Zsuzsanna és Szabó Szabolcs, akik határozati javaslatot fognak benyújtani a Közép-európai Egyetemet ellehetetlenítő törvény eltörlése érdekében.
Z. Kárpát Dániel, a Jobbik alelnöke budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, az Orbán-kormány kapitulált, térdre ereszkedett Brüsszel előtt és kiszolgáltatta Magyarországot egy olyan nemzetközi erőtérnek, amelynek nem lett volna szabad. Szerinte ezt jelzi, hogy a Fidesz-kormány mégis beengedi a migránsokat Magyarországra: olyan 14 és 18 év közötti fiatalokat, akiknek semmi keresnivalójuk nem lenne itt.
A politikus megfogalmazása szerint Orbán Viktor nem tudja megvédeni Magyarországot, „egyértelműen letette a fegyvert”, ezért a Jobbik arra szólítja fel a miniszterelnököt, hogy jövő kedden adjon magyarázatot a „hazaárulására”.
Az Együtt szerint Orbán Viktornak a mai nappal végleg be kell látnia, hogy a lex-CEU-val és a civil szervezetek megbélyegzését célzó törvény tervével túlment minden határon. Egyszerre intéz támadást a vélemény szabadsága és az egyetemi autonómia sok évszázados európai értékei ellen.
Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője így kommentált: „az Európai Néppárt szőnyeg szélére állította Orbánt, akiről végképp bebizonyosodott: minden szövetségesét elveszítette.” Hozzátette: örömmel nyugtázzák, hogy „végre az Európai Néppárt is kezdi megérteni, hogy Orbán már nem csak saját hazáját teszi tönkre, de személye veszélyes az Európai Unióra nézve is. A DK felszólítja Orbánt, hogy ne rombolja tovább Magyarország nemzetközi presztízsét és haladéktalanul hajtsa végre a feladatokat, amelyekre kötelezték. Orbán bukott politikus Európában, és a jövő évi választáson magyar választóknak kell örökre elküldeni a hatalom környékéről is.”
Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője úgy kommentálta a Néppárt elnökségi ülésén történteket, hogy Orbán Viktor miniszterelnök leszögezte, hogy Magyarország kormánya minden nyitott jogi kérdésben készen áll az együttműködésre az Európai Bizottsággal. Ahogy a múltban, úgy a jövőben is a Magyarország ellen indított kötelezettségszegési eljárásokat megállapodással kívánja rendezni a kormány – idézi közleményét az MTI.
Magyarország miniszterelnöke újra egyértelművé tette, hogy a kormány nem kívánja bezárni Soros György Budapesten működő Közép-Európai Egyetemét. Magyarországon azonban előjogokat egyetlen egyetem sem élvezhet, a magyar jogszabályok mindenkire egyformán vonatkoznak. Tényleges tevékenység nélküli, offshore-postaládaként működő felsőoktatási intézmények létét a magyar jogszabályok a jövőben sem engedik meg – áll a közleményben.
A miniszterelnök világossá tette, hogy a kormány által indított nemzeti konzultáció nem Európa-ellenes, éppen ellenkezőleg, azt a célt szolgálja, hogy közös erővel megreformálják az Európai Uniót, amely jelenleg sok tekintetben rosszul működik, és megújításra szorul. Orbán Viktor kérte az Európai Néppárt segítségét, hogy a magyar családok számára komoly rezsinövekedéssel járó energiaunió tervezetét az Európai Bizottság vonja vissza.
A bevándorlás kérdésében pedig hangsúlyozta, hogy Magyarország továbbra sem tudja elfogadni az illegális migránsok ellenőrizetlen bevándorlását, és minden körülmények között fenn kívánja tartani az európai és magyar határokat védő kerítést – olvasható Havasi Bertalan tájékoztatásában.
Szombat reggel 8 órakor ült össze Brüsszelben az Európai Néppárt elnöksége Orbán Viktor részvételével. A miniszterelnök szokásos péntek reggeli interjújában az ülés kapcsán csak annyit mondott, hogy az egy párttalálkozó, és ennek nem is tulajdonít nagyobb jelentőséget.
Az Európai Bizottság (EB) szerdán indított kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen a felsőoktatási törvény módosítása miatt. A magyar kormánynak egy hónapja van válaszolni, kifejteni saját érveit.