Mégsem találkozik Szijjártó a német külügyminiszterrel

Újra mélypontra jutottak a magyar–német kapcsolatok, a CEU ügye csak tovább rontott a helyzeten.

Kósa András
2017. 04. 10. 14:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valójában egyik fél sem látta értelmét, így nem tartják meg a május 5-re Berlinbe tervezett találkozót Németország és a Visegrádi 4-ek külügyminiszterei – értesült kormányzati forrásból a Magyar Nemzet. Arról már korábban is írtunk, hogy a szervezők nehezen találtak közös témát, amellyel megtölthették volna a napirendet, pedig információink szerint még Orbán Viktor közvetlen környezetéből is próbáltak lobbizni német kereskedelmi szervezeteknél, hogy „vessenek fel gazdasági témákat”, melyeket egy ilyen találkozón meg lehetne vitatni.

Ez azt jelenti, hogy a magyar kormány csakis olyan multilaterális fórumokon (uniós csúcsok, EBESZ-külügyminiszteri találkozók) kerülhet közvetlen kapcsolatba a Merkel-kormányzat képviselőivel, amelyeknek a jelentőségét korábban éppen Orbán Viktor degradálta, mondván, ez már a múlt, a nemzetközi kapcsolatok természetét a jövőben a kétoldalú megbeszélések határozzák majd meg. Szijjártó Péter információink szerint tavaly év végén és az idei év első heteiben négy alkalommal kezdeményezett kétoldalú megbeszélést Frank-Walter Steinmeier leköszönő német külügyminiszterrel, de a február 12-én államfővé választott alkancellár minden alkalommal elutasította ezt. Sigmar Gabriellel, a mostani miniszterrel szintén nem túl szoros a kapcsolat.

A május 5-i berlini minicsúcs egyike lehetett volna azoknak az egyre ritkább alkalmaknak, amikor a magyar és a német diplomácia vezetőjének lehetősége lett volna a személyes egyeztetésre, de a jelek szerint ebből semmi nem lesz. Információink szerint a megbeszélések esélye gyakorlatilag nullára csökkent az érdektelenség miatt.

Egy német forrásunk úgy gondolja, ebben szerepet játszik az is, hogy a magyar kormánynak annyira rossz a megítélése Berlinben, hogy kormányzati szereplők, hacsak nem muszáj, nem találkoznak magyar kormánytagokkal. Ez lehet az egyik oka annak is, hogy tavaly nem érkezett jelentősebb új beruházó Németországból Magyarországra. Bár a már ittlévő német cégek alapvetően pozitívan látják gazdasági kilátásaikat (a héten a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara gondozásában megjelenő konjunktúrajelentés is pozitív hangvételű lesz), és több közülük bővíti, bővíteni fogja a közeljövőben magyarországi kapacitásait, új szereplők belépéséről nincs szó. Ebben egy német forrásunk szerint szintén szerepet játszik a kormány rossz megítélése.

A CEU-ügy persze csak rontott a helyzeten. A német kormány már tiltakozott az egyetem ellehetetlenítését célzó törvény miatt, és a Fidesz helyzete is egyre nehezebb a CDU által dominált Európai Néppártban, ahol az emberi jogi ügyekre mindig is érzékenyebb és a magyar kormányt már régóta kritizáló skandináv és benelux tagpártok képviselői már nyíltan a Fidesz kizárását szeretnék. A német Manfred Weber az EPP vezetőjeként eddig igyekezett ugyan csillapítani az indulatokat, de a CEU-val kapcsolatban ő is elítélő véleményét hangoztatta. Emiatt magyar részről egyelőre nem fűznek túl nagy reményt egy, az év legvégére vagy már 2018 januárjára tervezett budapesti Merkel-látogatásnak sem, pedig ez szintén nem kétoldalú találkozó lenne, a magyar kormány mint a V4-ek akkori elnöke futna neki egy Németország plusz V4-ek kormányfői találkozónak. Merkel ehhez képest a múlt héten Robert Fico szlovák és Bohuslav Sobotka cseh kormányfőt is fogadta Berlinben. A találkozó apropóját az adta, hogy 25 éve írták alá a német-csehszlovák szomszédsági szerződést. Hasonlót Magyarország is kötött Németországgal, épp negyedszázada, 1992. február 6-án, Orbán Viktor miniszterelnököt mégsem fogadta Angela Merkel. Pedig információink szerint a magyar diplomácia minden tőle telhetőt megtett azért, hogy ez a találkozó létrejöjjön.

További kritikus pont a kétoldalú kapcsolatokban az a kiskereskedelmi áruházláncokat célzó kormányzati elképzelés, amelynek az Index szerezte meg a legújabb verzióját. Az áruházakat különadókkal sújtó elképzelésekkel kapcsolatban (mivel a brit Tesco is az érintettek között lenne) már Iain Lindsay brit nagykövet is megfogalmazta kifogásait a Magyar Nemzetnek adott interjújában. Úgy tudjuk, német részről Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternél tiltakoztak, mivel több német áruházlánc működését is befolyásolná a törvény. A jelek szerint a kifogásoknak eddig nem volt foganatja.

Egyelőre nem ígér sok jót a jövő sem. Jelenleg úgy tűnik, hogy az idei német választások után a magyar kormánnyal szemben régóta kritikus Martin Schulz lehet az új külügyminiszter. Úgy tudjuk, az EU volt elnöke és a magyar kormányfő között finoman szólva nem baráti a viszony, Orbán Viktor saját kollégái előtt meglehetősen sajátos stílusban emlegeti Schulzot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.