A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) az online kiadásában „Orbán nem enged” címmel közölt összefoglalót, amelyben kiemelték, hogy a magyar felsőoktatási törvény körüli vitában „az EPP már bejelentett egy egyezséget”, amelyet azonban „Orbán Viktor magyar kormányfő cáfol” – írja az MTI.
Kifejtették, hogy Orbán „rendíthetetlen marad az EU-val a felsőoktatási törvényről folytatott vitában”, és „miután az EPP már bejelentette, hogy enged, világossá tette, hogy nem köttetett semmiféle megállapodás”.
A liberális Süddeutsche Zeitung „Orbán közeledik Brüsszelhez a felsőoktatás körüli vitában” címmel közölt beszámolót az online kiadásában, kiemelve, hogy az EPP „rendreutasította” Orbánt, és végezetül „Magyarország megígérte, hogy teljesíti a felsőoktatási vitában állított követeléseket”.
A Spiegel Online hírportál „Orbán enged az EU nyomásának – egy kicsit” címmel közölte Peter Müller írását, aki kiemelte, hogy „heves” vita után Orbán Viktor megígérte, hogy „teljesíti az EU-s előírásokat a budapesti Soros-egyetem ügyében, de a Brüsszel elleni tartós hadjárata mégis folytatódhat tovább”.
Kifejtette: az EPP elnökségi ülésén történtek azt jelentik, hogy megint úgy zajlanak a folyamatok, mint mindig, a tanácskozás „nem volt átütő siker”, és így valószínűleg „messze nem ért véget Orbán tartós hadjárata az EU ellen”. Ez annak tulajdonítható, hogy a kötelezettségszegési eljárás bonyolult, a magyar miniszterelnök pedig „mesteri szintre fejlesztette”, hogy az ilyen ügyekben magát és országát „a brüsszeli bürokrácia beavatkozásának áldozataként” mutassa be.
Hozzátette: Orbán „művészete abból áll, hogy játszik az EU határaival, ide-oda táncol rajtuk, és a végén baj nélkül megússza a dolgot”. Így például az a vita is „befejeződött, mielőtt még igazán elkezdődött volna”, hogy ki kell-e zárni őt és pártját, a Fideszt az EPP-ből.
Mint megírtuk, az EPP elnöke, Joseph Daul közleményt adott ki az Európai Néppárt szombati ülése után, melyben azt írta, arra kérték a Fideszt és a magyar hatóságokat, tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy megfeleljenek az Európai Bizottság kéréseinek. A magyar miniszterelnök állítása szerint úgy reagált, hogy ennek megfelelően fog eljárni.
Közölték: világosan üzentek Orbánnak és a Fidesznek arra vonatkozóan, hogy nem fogadják el az alapvető jogok korlátozását vagy a jogállamiság figyelmen kívül hagyását. Ez pedig magába foglalja a tudományos szabadságot, az egyetemek autonómiáját is. Az Európai Néppárt azt akarja, hogy a CEU maradjon nyitva, a határidőket függesszék fel és kezdődjön párbeszéd az Egyesült Államokkal.
Azt is világossá tették, hogy elfogadhatatlannak tartják az „Állítsuk meg Brüsszelt!” kampányt. Az Európa ellen irányuló, folyamatos támadások szerintük elérik azt a szintet, ami már nem tolerálható. A nemzeti konzultációt félrevezetőnek ítélik.
A később Orbán Viktor által elmondottak viszont több ponton is ellentmondanak annak, ahogy a néppárti vezetők értékelték a délelőtti tárgyalásukat. Orbán Viktor sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, lényegében megismétlődött a szerdai EP-vita, és a munkája is az volt, mint akkor: meg kellett védenie Magyarország véleményét és álláspontját. Szerinte ezt eredményesen megtették.
Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter a Kossuth rádió Vasárnapi Újság című műsorában közölte: Orbán Viktor miniszterelnök minden kérdésben megvédte Magyarország és a kormány álláspontját szombaton Brüsszelben az Európai Néppárt elnökségi ülésén, valamint az Európai Tanács találkozóján.