Szélsőjobbos támadás lehetett a dortmundi merénylet

Egy német lap szerkesztőségét e-mailben tájékoztatták, hogy ez az akció volt az utolsó figyelmeztetés.

MN
2017. 04. 15. 8:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szélsőjobboldali háttérre utaló nyom bukkant fel a Borussia Dortmund (BVB) német labdarúgócsapat elleni pokolgépes támadás ügyében – írta az MTI a szombaton megjelent Der Tagesspiegel című berlini lap információja alapján.

A fővárosi liberális újság beszámolója szerint a szerkesztőség kapott egy e-mailt, amelyben az áll, hogy a BVB elleni merénylet volt az „utolsó figyelmeztetés”.

A levélben hivatkoznak Adolf Hitler náci diktátorra, uszítanak a „multikulti” ellen, és azt is írják, hogy a „kölni különítmény” készen áll, és április 22-én „tarka vért” ont majd a városban – áll a Der Tagesspiegel jelentésében.

A lap szerint a vérontással fenyegetés minden bizonnyal arra vonatkozik, hogy az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű jobboldali párt április 22-i kölni kongresszusára számos tüntetést jelentettek be olyan csoportosulások, amelyek elítélik a jobboldali populizmust. Egyik – az egykori náci párt, az NSDAP szervezeteinek barna színű egyenruháira utaló – jelszavuk az, hogy „barnaság helyett tarkaság”.

A Der Tagesspiegel szerint a hatóságok komolyan veszik az e-mailt, úgy gondolják, hogy lehet köze a BVB elleni merénylethez, de előfordulhat, hogy egy „potyautasról” van szó. A levél azonban így is veszélyes lehet, mert erőszakra ösztönözhet szélsőséges baloldali és jobboldali erőket is.

Korábban megírtuk, hogy kedd este robbantásos merényletet követtek el a Borussia Dortmund labdarúgócsapat szállásának közelében, a dortmundi stadiontól tíz kilométerre. Az egyelőre ismeretlen elkövetők három robbanószerkezetet rejtettek el egy parkolónál a sövényben. Mindhárom működésbe lépett, amikor a busz elhaladt mellettük.

A különleges biztonsági felszerelésekkel, köztük megerősített szélvédővel ellátott jármű két helyen károsodott, és egy berepedt szélvédő megsebesítette Marc Bartrát, a hazaiak egyik védőjét. A spanyol légiós felületi sérülések mellett csonttörést szenvedett a jobb csuklójában, szerdára virradóra megoperálták. A busz útját biztosító egyik motoros rendőr légnyomási sérülést szenvedett, és sokkot kapott.

Eddig két írás került elő a támadással kapcsolatban. A helyszínen három példányban talált levél szélsőséges iszlamista háttérre utal, de sajtóértesülés szerint a hatóságok kételkednek abban, hogy a szöveg valóban radikális iszlamistáktól származik. Az interneten megjelent egy másik, szélsőbaloldali háttérre utaló szöveg, amelyről a nyomozást irányító szövetségi legfelső ügyészség közölte, hogy az eredetisége erősen kétséges.

Forró nyom így nincs az ügyben, és a hatóságok minden lehetséges irányban nyomoznak. A szélsőbaloldali vagy szélsőjobboldali indíttatású terrorizmus lehetőségét sem zárják ki. Ez utóbbival kapcsolatban a Focus Online hírportál azt jelentette, hogy egy nyom Szászország tartományba vezet. A hatóságok azt vizsgálják, hogy lehet-e esetleg közük a támadáshoz szélsőjobboldali köröknek vagy a Lipcse térségében szerveződött militáns futballhuligán-szubkultúrának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.