Külön nyomozócsoport dolgozik azon, hogy feltárják a manchesteri öngyilkos merénylő, Salman Abedi hálózati kapcsolatait. A brit hatóságok szerint jól szervezett akció áll a 22 halálos áldozatot követelő hétfői pokolgépes támadás mögött.
A hálózat felkutatásáról Ian Hopkins vezérőrnagy beszélt, amikor újságírók kérdésére megerősítette, a rendőrség a bomba készítőjét is keresi – írja a Telegraph. Szervezett terrortámadásra utal, hogy a támadás után a manchesteri rendőrség három gyanúsítottat letartóztatott az üggyel kapcsolatban; kedden őrizetbe került a 22 éves merénylő Dél-Manchesterben elfogott bátyja, a 23 éves Ismael is.
A hatóságok további merényletektől tartanak: Theresa May miniszterelnök bejelentette, hogy elrendelték a kritikus, vagyis legmagasabb terrorkészültségi szintet, az Operation Temperer nevű akció során pedig ötezer katonát vezényelhetnek a brit nagyvárosok utcáira – közülük ezer főt már kivezényeltek a nagykövetségek, minisztériumok védelmére.
Az Iszlám Állam már kedden vállalta a merényletet: még nem egyértelmű, hogy ténylegesen támogatták a terroristákat, vagy csak uszító üzeneteik hatottak a támadókra.
A CNN mindenesetre amerikai katonai forrásokra hivatkozva közölte: a pokolgépes merénylő a közelmúltban három hetet töltött Líbiában, ahova valószínűleg Tunézián keresztül jutott el – 2016 augusztusáig Líbiában is központot tartott fenn az Iszlám Állam, terrorsejtjeik pedig jelenleg is működhetnek a közel-keleti ország területén. Abedi csak pár nappal a merénylet végrehajtása előtt tért vissza Manchesterbe.
Nem kizárt, hogy a robbantás előtt Tripoliban élő öccsével találkozott: a BBC szerint a líbiai terrorelhárítás elfogta a 20 éves fiatalt, Hashem Abedit, aki a gyanú szerint kapcsolatban állt az Iszlám Állammal, beszélt bátyjával és tudott a támadásról is.
Szerdán szintén Tripoliban letartóztatták a fiúk apját, Ramadan Belkasem Abedit, aki korábban azt hangoztatta, hogy hisz fia ártatlanságában. „Mi nem ölünk ártatlan embereket, ezek nem mi vagyunk” – mondta Ramadan.
Az al-Arábíja televízió viszont éppen az apáról tudott meg nyugtalanító részleteket: közlésük szerint az 1965-ös születésű líbiai férfi korábban őrmesterként szolgált a helyi rendőrség különleges alakulatánál, ahonnan végül dezertált.
A líbiai hatóságok később azért kezdték el keresni, mert a férfiról kiderült, hogy csatlakozott egy terroristaként nyilvántartott tripoli fegyveres csoporthoz. Ramadan Abedi 1991 után feleségével Nagy-Britanniába költözött, ahol politikai menedékjogot kapott. Néhány évvel később, 1994-ben Manchesterbe költözött – itt született később fia, a második generációs bevándorlónak számító Salman Abedi.
Az apa prédikációkat tartott a helyi mecsetben, amelyet Salman is gyakran látogatott. Ramadan állítólag kapcsolatot tartott Abdel-Hakim Belhaddzsal is, aki közeli munkatársa a –szélsőségesnek minősített – Muzulmán Testvériség iszlamista szervezet muftijának, Ali asz-Szalibinek. A nyugati hírszerző ügynökségek információi szerint Belhadzs az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet egyik aktív támogatója – írja az MTI. Elfogásával már ötre nőtt a merénylet kapcsán letartóztatott gyanúsítottak száma.
Mint lapunk több cikkben beszámolt róla, hétfőn este házi készítésű, csavarokkal töltött pokolgép robbant a Manchester Arenában az amerikai énekesnő, Ariana Grande koncertje után.
A támadásban 22 ember meghalt, 59-en megsérültek, életét vesztette a merénylő is – az áldozatok főként fiatal lányok, de egy nyolcéves gyerek és egy szolgálaton kívüli rendőrnő is van a merénylet halottai között. A sebesültek közül húszan jelenleg is válságos állapotban vannak, többen végtagjukat is elvesztették a repeszbombás támadás során.