Darázsfészekbe nyúlt az Európai Történelem Háza

Első világháború, Tanácsköztársaság, Horthy, Nagy Imre újratemetése: a kiállításon Magyarország is nagy teret kapott.

Albert Enikő
2017. 05. 08. 18:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mondhatják-e a kontinens országai, hogy közös európai múltuk van, ha a történelem mindenkit másképp érintett? Létezik-e bármiféle közös alap, amely az európai emlékezetet egybefogja? E kérdéseket veti fel Brüsszelben a hétvégén megnyílt Európai Történelem Háza, amely nem kisebb feladatra vállalkozik, mint hogy feltárja az európai identitás eredetét, bemutassa a közös európai történelmet. „Válts nézőpontot!” – hirdeti előre a kiállítás, arra figyelmeztetve: itt ne saját nemzetitörténelem-értelmezésedet keresd. Inkább próbáld más perspektívából nézni az eseményeket: egyetemesebb nézőpontból, a közös európai emlékezet szempontjából – ha létezik ilyen.

Ennek ellenére nyilvánvaló, darázsfészekbe nyúltak a kiállítás szervezői. Kaptak is kritikát bőven, s ami külön pikáns, hogy sokszor még a konkrét történelmi tények terén sem volt egyetértés.

A kurátorok között egyébként európai parlamenti képviselőket találunk, a tárlatot szakmai munkájával segítő tudományos tanácsban magyar név is felbukkan: Schmidt Máriáé.

„Európa elsősorban szellemi tér” – olvasható egy kiállított idézeten, amely mottóként is szolgálhatna. A tárlat ugyan időrendben halad előre, alapvetően témák, trendek köré csoportosítja az eseményeket. A formálódó Európa témakörétől indul, az európai emlékezettel, örökséggel folytatódik. Felveti: ha emlékszünk a múltra, el tudjuk-e kerülni a hibákat a jövőben? Melyek az európai örökség megőrzésre érdemes elemei, melyeket kellene újratárgyalnunk?

Bemutatja az 1789-ben induló forradalmi hullámot, az alakuló nemzettudat első elemeit (itt találunk magyar kokárdát vagy egy román nyelvű szótárat 1820-ból – még cirill betűkkel), az ipari forradalom, a technikai fejlődés, a gyarmatosítás emlékeit. Derűlátó időszak, Európa vezető szerepben, majd szinte belebotlunk Gavrilo Princip 1914. június 28-án Szarajevóban használt pisztolyába, és máris az első világégés emlékeit látjuk. Meglehetősen életszerűen, a kiállítás ugyanis valódi XXI. századi interaktív élményt nyújt. A bejáratnál kezünkbe adott táblagépeken magyarul is követhető minden magyarázat, csatlakozóját az egyes kiállítási darabokba helyezve további információkat szerezhetünk. Rossz nyelvek szerint ez a legkevesebb, a mintegy tíz év alatt elkészült kiállítás ugyanis 55 millió eurójába került az európai adófizetőknek. Igaz, a környezet is páratlan, az Európai Parlament tőszomszédságában, a Leopold parkban 1935-ben épült, art déco stílusú Eastman-palotát újították fel erre a célra.

A 4000 négyzetméteres kiállítótér mindenesetre nem okoz csalódást. A XX. századi események között szintén felbukkannak magyar emlékek, így például egy első világháborús, hadikölcsönjegyzésre buzdító plakát, egy, a Tanácsköztársaság idejéből származó hajógyári utalvány, majd később egy Horthy! feliratú plakát képében. 1956-ra egy Bibó István-kötet utal, a ’89-es változások bemutatásakor pedig a kivetítőn felvillannak képsorok a vasfüggöny lebontásáról, Nagy Imre és mártírtársai újratemetéséről (Orbán Viktor beszéde diszkréten kimaradt). A tárlat részletesen bemutatja az európai integráció legfontosabb állomásait – egy helyen megtekinthető a 2003-ban aktuális uniós joganyag egybefűzve 80 ezer oldalon –, de nem hallgatja el a legutóbbi időszak nehézségeit sem. Az utolsó vitrinekben egymás mellett szerepel az EU-nak ítélt 2012-es Nobel-békedíj és egy „Vote leave!” feliratú, vagyis kilépésre buzdító póló a brexitkampányból.

Konklúzió? Szájba rágós nincs, mindenki a saját vérmérséklete szerint eldöntheti, mennyire érinti meg a látott Európa-interpretáció. A központi lépcsőházban lelógó, 25 méteres fémszerkezet, amelyből idézetek nyúlnak ki az egyes emeletekre, mindenesetre Európa történelmének változó értelmezését szimbolizálja. Az idézethalomból, a történelmi események értelmezési lehetőségeiből mindenki azt választja ki, amelyiket jónak látja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.