Trump a Twitteren üzent: jövő héten dönt a klímaegyezményről

Az államok saját határaik ellenőrzéséhez való jogát hangsúlyozza a G7-csoport zárónyilatkozata.

MN
2017. 05. 27. 13:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A migránsok jogainak elismerésével együtt az államok saját határaik ellenőrzéséhez való szuverén jogát is hangsúlyozza a világ hét iparilag legfejlettebb országainak (G7-csoport) taorminai csúcstalálkozójának szombati zárónyilatkozata, amelyből kiderül, hogy a párizsi klímaegyezmény kérdésében megállapodás nélkül zárult a csúcs – írja az MTI.

A hatoldalas zárónyilatkozat sürgős, minden szemben álló felet érintő párbeszédet szorgalmaz Líbiával, valamint az Iszlám Állam (IÁ) uralta szíriai városok felszabadítása ügyében. Egyúttal újabb „korlátozásokat” helyez kilátásba Oroszországgal szemben arra az esetre, ha továbbra is megsérti a kelet-ukrajnai konfliktus rendezéséről szóló minszki megállapodásokat. A dokumentum felszólítja Észak-Koreát, hagyjon fel nukleáris fenyegetésével.

A csúcstalálkozó eredményes volt, igazi vita zajlott – mondta sajtótájékoztatóján Paolo Gentiloni. Az olasz miniszterelnök elismerte, hogy a csúcson nem született megállapodás a párizsi klímaegyezményről: „hatan egyetértettünk, az USA még nem foglalt állást”.

A házigazda olasz politikus mindazonáltal a pénteken elfogadott terrorizmusellenes nyilatkozatot nevezte a csúcs legjelentősebb eredményének. Hozzátette, ezen kívül „kisebb eredmények” születtek. Ezek között azt a G7-es programot említette, amely fiatal afrikai vállalkozók képzését célozza.

Angela Merkel német kancellár elégtelennek nevezte a klímaegyezményről folytatott tárgyalásokat. Az MTI tudósítása szerint Merkel megjegyezte: Washington teljesen elszigetelődött ebben a vitában, elutasítva azt, hogy elkötelezze magát a 2015-ös párizsi klímamegállapodás végrehajtása mellett. A német kancellár hozzátette, hogy bár a kereskedelemről szóló vita szintén nagyon nehéz volt, ebben a kérdésben Donald Trump beleegyezett a G7-csúcs zárónyilatkozatának olyan megszövegezésébe, amely a protekcionizmus elleni harcot ígéri és elkötelezi magát egy szabályokon alapuló nemzetközi kereskedelmi rend mellett.

Nem sokkal a német kancellár sajtótájékoztatója után Donlad Trump a Twitteren közölte, hogy a jövő héten dönt a párizsi klímaegyezményről. Az Egyesült Államok elnöke korábban a 2015-ös párizsi klímaegyezményből való kivonulással fenyegetőzött.

Az 1975-ben alakult G7-csoportnak Franciaország, Németország, az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok, Japán és Olaszország, továbbá az 1986-ban csatlakozott Kanada a tagja. A találkozókon szokás szerint részt vettek az ENSZ, a Nemzetközi Valutaalap (IMF), a Világbank, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), az Európai Unió képviselői és a jelentősebb nemzetközi nem kormányzati szervezetek is. A természetvédelmi világalap (WWF) „erős jelzést” sürgetett a G7-től az éghajlatváltozást érintő döntésekben. Természetvédők és más tüntetők százai indultak el a szicíliai csúcs helyszínére egyebek között komphajókkal a szombatra meghirdetett tüntetésre Giardini-Naxosba, amely Taormina mellett, a tengerparton található.

A G7-csúcs és Barack Obama toszkánai nyaralása miatt Olaszország rendfenntartó erői folyamatosan próbára voltak téve az elmúlt héten. A sziget háborús övezetté alakult a helyiek szerint. Szíciliai riportunkat itt olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.