„Áder János, Magyarország köztársasági elnöke és felesége, Herczegh Anita 2017. június 2-án Romániába utazik, ahol június 3-án részt vesz a csíksomlyói pünkösdi búcsún. Az államfő és felesége – a Kegytemplomtól induló zarándoklatot követően – a csíksomlyói Nyeregben a Hármashalom-oltárnál tartandó szentmisén lesz jelen” – közölte péntek délelőtt a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) Sajtóigazgatósága.
A hír olvastán kérdésekkel fordultunk a KEH-hez. Szerettük volna megtudni, hogyan értékelték a hírt, miszerint nem tanácsolják az idei csíksomlyói pünkösdi búcsún való részvételt a romániai szakhatóságok azoknak, akik nincsenek beoltva kanyaró ellen; illetve Áder és felesége rendelkezik-e a szükséges oltásokkal. A hivatal nem sokkal később úgy reagált, válaszuk megküldéséig szíves türelmünket kérik.
Hétfőn beszámoltunk arról, hogy Tar Gyöngyi, a székelyföldi Hargita megye közegészségügyi igazgatóságának vezetője szerint a megyeszékhely, Csíkszereda csíksomlyói negyedében, a roma közösségben van egy gócpont. Akkor több mint húsz kanyarós megbetegedésről tudtak. A szakember szerint a Magyarországról érkező felnőttek is veszélyben lehetnek, az anyaországban ugyanis csak 1978 óta használják a kettős oltást, azelőtt csak egyszer oltották be a gyerekeket kanyaró ellen.
Áder 1959-ben született, így potenciális veszélynek van kitéve azáltal, hogy elutazott a csíksomlyói búcsúra – gondolhatnánk Tar kijelentései alapján. Ugyanakkor a Fidesszel jó kapcsolatot ápoló Hargita megyei politikusok (Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke és Ráduly Róbert, Csíkszereda polgármestere) szerint nem kell félni, nem szükséges a kanyaróoltás ahhoz, hogy az ember elmenjen a csíksomlyói búcsúra. Úgy gondolják, Székelyföld minden szempontból biztonságos, a járványveszély emlegetése pedig „fölösleges hangulatkeltés”, Ráduly szerint pedig egyenesen „szekus diverzió”.